Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Pfelders (ITA) 03.12.2016

National Junior Race - Men's National Junior Race OFFICIAL RESULTS

Race codex : 0718
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS BRAUN THOMAS GER
Referee A. ERTL GER
Chief of Race P. NAMBERGER GER
Technical Data
Start Altitude 2318 m.
Finish Altitude 2010 m.
Vertical Drop 308 m.
Homologation Number 10349/12/11
Run 1
Course Setter A. STRODL GER
Number of Gates 41
Turning Gates 38
Start Time 10.00
Run 2
Course Setter S. KERMER GER
Number of Gates 42
Turning Gates 39
Start Time 13.00
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  84  6292765 TARANZANO Luca  1998  ITA   58.68  1:01.97  2:00.65     34.28
 2  75  6292412 RICCUCCI Alessandro  1997  ITA   58.99  1:01.82  2:00.81  +0.16  35.58
 3  85  151238 ZABYSTRAN Jan  1998  CZE   59.69  1:01.40  2:01.09  +0.44  37.85
 4  100  202891 KUHNLE Yannick  1998  GER   59.02  1:02.26  2:01.28  +0.63  39.40
 5  87  6292208 HEEL Tobias  1996  ITA   58.99  1:02.64  2:01.63  +0.98  42.24
 6  96  151253 OUVIN Jan  1999  CZE   59.42  1:02.36  2:01.78  +1.13  43.46
 7  76  202909 STOCKINGER Jonas  1999  GER   58.50  1:03.37  2:01.87  +1.22  44.19
 8  82  60256 VERBEKE Tom  1997  BEL   58.83  1:03.25  2:02.08  +1.43  45.90
 9  93  6292803 GALDIOLO Francesco  1998  ITA   1:00.70  1:02.09  2:02.79  +2.14  51.66
 10  97  6293200 NARDI Tommaso  1999  ITA   59.89  1:03.73  2:03.62  +2.97  58.40
 11  110  221323 MIDDLETON Fraser  1998  GBR   1:00.60  1:03.13  2:03.73  +3.08  59.30
 12  74  6292953 NARDELLI Martin  1998  ITA   1:00.47  1:03.39  2:03.86  +3.21  60.35
 13  152  6293488 KRAUSE Werner  2000  ITA   1:00.82  1:03.26  2:04.08  +3.43  62.14
 14  72  6292784 MENCACCINI Lorenzo  1998  ITA   1:00.53  1:03.58  2:04.11  +3.46  62.38
 15  116  512338 ARNOLD Christian  1999  SUI   1:00.98  1:03.20  2:04.18  +3.53  62.95
 15  101  202862 DORN Carlo  1998  GER   1:00.71  1:03.47  2:04.18  +3.53  62.95
 17  108  202900 NANTSCHEV Simon  1998  GER   1:00.59  1:03.95  2:04.54  +3.89  65.88
 18  156  202969 RICHTER Pirmin  2000  GER   1:01.51  1:03.33  2:04.84  +4.19  68.31
 19  158  202967 AMMAN Sebastian  2000  GER   1:00.97  1:03.95  2:04.92  +4.27  68.96
 20  105  202953 MIETZ Tim-ole  1999  GER   1:01.41  1:03.77  2:05.18  +4.53  71.08
 21  104  151173 KRAL Petr  1996  CZE   1:00.96  1:04.81  2:05.77  +5.12  75.87
 22  172  6293400 DALMASSO Giacomo  2000  ITA   1:01.81  1:04.19  2:06.00  +5.35  77.74
 23  107  512240 GERBER Gion  1997  SUI   1:02.06  1:04.03  2:06.09  +5.44  78.47
 24  94  6292905 BONARDI Alessio  1998  ITA   1:01.82  1:04.35  2:06.17  +5.52  79.12
 25  181  202968 HIEMER Marvin  2000  GER   1:02.24  1:04.55  2:06.79  +6.14  84.15
 26  120  202874 SCHLICHTNER Florian  1998  GER   1:02.42  1:04.77  2:07.19  +6.54  87.40
 27  151  203002 BURKHART Max  2000  GER   1:03.23  1:04.33  2:07.56  +6.91  90.41
 28  168  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE   1:02.76  1:04.95  2:07.71  +7.06  91.63
 29  165  240152 VALERI David  2000  HUN   1:02.70  1:05.16  2:07.86  +7.21  92.84
 30  119  202922 BRENCE Christoph  1999  GER   1:02.40  1:05.56  2:07.96  +7.31  93.66
 31  180  6293399 PICININI Luca  2000  ITA   1:03.02  1:05.14  2:08.16  +7.51  95.28
 32  164  202971 URLAUB Felix  2000  GER   1:02.81  1:05.60  2:08.41  +7.76  97.31
 33  111  6293014 TENDI COBIANCHI Alessandro  1998  ITA   1:02.62  1:05.97  2:08.59  +7.94  98.77
 34  123  590039 ALMEIDA Samuel  1997  POR   1:03.25  1:05.47  2:08.72  +8.07  99.83
 35  122  512295 CADONAU Didier  1998  SUI   1:04.02  1:04.72  2:08.74  +8.09  99.99
 36  155  54610 WEIRATHER Martin  2000  AUT   1:03.84  1:05.17  2:09.01  +8.36  102.19
 37  90  202841 KUCERA Leon  1997  GER   1:04.31  1:04.89  2:09.20  +8.55  103.73
 38  174  203014 FLACH Tommy  2000  GER   1:02.96  1:06.40  2:09.36  +8.71  105.03
 39  124  430801 MITAN Juliusz  1999  POL   1:03.76  1:05.88  2:09.64  +8.99  107.30
 40  179  203005 SOMMER Nikolai  2000  GER   1:04.37  1:05.35  2:09.72  +9.07  107.95
 41  159  203012 ERLACHER Samuel  2000  GER   1:03.56  1:06.59  2:10.15  +9.50  111.45
 42  131  700953 MAZGUT Denis  1999  SVK   1:04.72  1:06.05  2:10.77  +10.12  116.48
 43  175  202981 ROESCH Tom  2000  GER   1:04.22  1:06.86  2:11.08  +10.43  119.00
 44  166  350103 STARK Elias  2000  LIE   1:04.35  1:07.12  2:11.47  +10.82  122.17
 45  170  380389 KROTA Filip  2000  CRO   1:04.88  1:07.33  2:12.21  +11.56  128.18
 46  126  430776 SZADKOWSKI Filip  1998  POL   1:04.50  1:08.79  2:13.29  +12.64  136.95
 47  178  203009 HOELZL Leander  2000  GER   1:04.92  1:08.41  2:13.33  +12.68  137.28
 48  182  310444 MINIC Mateja  2000  SRB   1:04.94  1:08.65  2:13.59  +12.94  139.39
 49  125  202854 JUTZ Florian  1998  GER   1:05.65  1:08.81  2:14.46  +13.81  146.45
 50  129  660026 ZVERNIK Vlad  1998  BLR   1:06.10  1:08.78  2:14.88  +14.23  149.87
 51  169  203001 LEHMAN Kai  2000  GER   1:06.58  1:09.28  2:15.86  +15.21  157.83
 52  142  260241 BAHA Nima  1996  IRI   1:06.29  1:09.93  2:16.22  +15.57  160.75
 53  157  202999 MATHE Louis  2000  GER   1:07.02  1:09.38  2:16.40  +15.75  162.21
 54  173  203018 FISCHER Florian  2000  GER   1:05.13  1:11.42  2:16.55  +15.90  163.43
 55  171  203016 DIEHM Luis  2000  GER   1:07.35  1:09.92  2:17.27  +16.62  169.28
 56  133  6292811 DEGLI ESPOSTI Jacopo  1998  ITA   1:06.89  1:11.25  2:18.14  +17.49  176.35
 57  130  160109 KAKKOURAS Giorgos  1998  CYP   1:07.26  1:11.09  2:18.35  +17.70  178.05
 58  138  202911 LOHRMANN Luis  1998  GER   1:07.72  1:11.23  2:18.95  +18.30  182.92
 59  183  202991 BRUNNER Lorenz  2000  GER   1:07.15  1:12.82  2:19.97  +19.32  191.21
 60  136  160106 KOUYOUMDJIAN Yiannos  1997  CYP   1:07.96  1:13.60  2:21.56  +20.91  204.13
 61  139  202958 MUELLER Benjamin  1999  GER   1:10.99  1:14.40  2:25.39  +24.74  235.23
 62  140  700952 HALASZ Dennis  1999  SVK   1:09.86  1:15.58  2:25.44  +24.79  235.64
 63  143  740036 KARAPETYAN Ashot  1999  ARM   1:11.92  1:14.27  2:26.19  +25.54  241.73
 64  141  550097 BELAKOVS Edgars  1999  LAT   1:10.41  1:16.92  2:27.33  +26.68  250.99
 65  145  740039 HARUTYUNYAN Harutyun  2000  ARM   1:11.09  1:17.70  2:28.79  +28.14  262.85
Did not finish 2nd run
   177  202986 SCHINDLER Felix  2000  GER           
   176  202994 WAIBEL Jonas  2000  GER           
   162  203006 BRUNNER Leon  2000  GER           
   154  512430 ZALA Corrado  2000  SUI           
   144  690737 TSIBELENKO Levko  1996  UKR           
   135  280036 SHCHERBAKOVSKIY Nikita  1999  ISR           
   127  390039 VIRRO Sten-Mark  1997  EST           
   115  202972 GLAESS Gregor  2000  GER           
   114  151201 SURKOS Matej  1997  CZE           
   106  202914 WEINGARTNER Lukas  1999  GER           
   99  6293264 MOLIGNONI Kevin  1999  ITA           
   83  202857 SIEGMUND Tim  1998  GER           
   81  202808 MEISEN Adrian  1997  GER           
   80  151154 SKOREPA Jan  1996  CZE           
   78  202795 DORSCH Ferdinand  1997  GER           
   77  151186 STRAKA Jan  1997  CZE           
   73  202873 PFOEDERL Nikolaus  1998  GER           
Did not start 2nd run
   147  202917 GATTER Paul  1999  GER           
   89  151237 KLINSKY Tomas  1998  CZE           
Did not finish 1st run
   167  400319 SMAK Martijn  2000  NED           
   163  203011 MAYR Marinus  2000  GER           
   161  550100 ROTBERGS Raimonds  2000  LAT           
   160  430809 MATULKA Jakub  2000  POL           
   150  202970 SCHMETZER Ole  2000  GER           
   148  202975 SCHLOSSER Jakob  2000  GER           
   146  202974 MILLER Yannic  2000  GER           
   137  202912 ZINK Louis  1999  GER           
   134  660025 CHERTSIN Uladzislau  1998  BLR           
   132  260377 SAVEHSHEMSHAKI Mohammad  1999  IRI           
   128  350101 BUEHLER Fabian  1999  LIE           
   121  202945 HEGELE Matthias  1999  GER           
   118  230728 TZIOVAS Nikolaos  1997  GRE           
   117  202910 HASER Nils  1999  GER           
   113  202928 DATZER Yannick  1999  GER           
   112  202926 SCHRAMM Jacob  1999  GER           
   109  6532124 GAVETT Tim  1998  USA           
   103  6292826 SARTORI Andrea  1998  ITA           
   102  512298 FIOL Sebastien  1998  SUI           
   98  540026 DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto  1997  MEX           
   95  202907 FROST Roman  1999  GER           
   92  202908 HIMMELSBACH Fabian  1999  GER           
   91  151229 MULLER Marek  1998  CZE           
   88  151203 BENC Patrik  1997  CZE           
   86  6293115 DE ZAN Diego  1999  ITA           
   79  6292795 PRADAL Matteo  1998  ITA           
   71  202829 GRATZ Fabian  1997  GER           
Disqualified 1st run
   153  6293470 ALLEGRINI Riccardo  2000  ITA           
   149  203013 SCHMID Philipp  2000  GER