Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Davos (SUI) 05.02.2018

FIS Junior World Ski Championships - Ladies' FIS Junior World Ski Championships OFFICIAL RESULTS

Race codex : 5142
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS LAUTH BERND AUT
Referee Janez FLERE FIS
Assistant Referee Peter GERDOL FIS
Chief of Race Jan KINDSCHI SUI
Technical Data
Start Altitude 2300 m.
Finish Altitude 2110 m.
Vertical Drop 190 m.
Homologation Number 12070/09/16
Run 1
Course Setter Marie-Eve BOULIANNNE CAN
Number of Gates 60
Turning Gates 58
Start Time 09:30
Run 2
Course Setter Daniel DORIGO ITA
Number of Gates 30
Turning Gates 28
Start Time 12:30
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  1  516504 DANIOTH Aline  1998  SUI   51.26  1:12.15  2:03.41     20.77
 2  4  565471 HROVAT Meta  1998  SLO   51.54  1:12.43  2:03.97  +0.56  25.99
 3  5  56392 GRITSCH Franziska  1997  AUT   52.96  1:11.61  2:04.57  +1.16  31.58
 4  16  56509 GRILL Lisa  2000  AUT   52.73  1:12.50  2:05.23  +1.82  37.73
 5  2  426257 LIE Kajsa Vickhoff  1998  NOR   53.85  1:11.43  2:05.28  +1.87  38.20
 6  11  206759 HIRTL-STANGGASSINGER Katrin  1998  GER   53.86  1:11.43  2:05.29  +1.88  38.29
 7  21  426303 NORBYE Kaja  1999  NOR   52.28  1:13.16  2:05.44  +2.03  39.69
 8  18  56471 NIEDERWIESER Michelle  1999  AUT   53.99  1:12.48  2:06.47  +3.06  49.28
 9  9  6535773 O BRIEN Nina  1997  USA   53.64  1:13.04  2:06.68  +3.27  51.24
 10  37  516521 KOLLY Noemie  1998  SUI   54.20  1:12.76  2:06.96  +3.55  53.85
 11  43  516552 ZELGER Lorina  1999  SUI   54.26  1:12.71  2:06.97  +3.56  53.94
 12  26  506933 DANNEWITZ Ida  1999  SWE   54.24  1:14.04  2:08.28  +4.87  66.15
 13  30  485941 PLESHKOVA Iulija  1997  RUS   54.99  1:13.48  2:08.47  +5.06  67.92
 14  28  426273 SAETHERENG Hannah  1999  NOR   56.20  1:12.53  2:08.73  +5.32  70.34
 15  33  6536213 CASHMAN Keely  1999  USA   54.35  1:14.45  2:08.80  +5.39  71.00
 16  12  107697 FLECKENSTEIN Stefanie  1997  CAN   55.43  1:13.45  2:08.88  +5.47  71.74
 17  7  197860 ROUX Tifany  1997  FRA   56.76  1:12.33  2:09.09  +5.68  73.70
 18  20  6295152 RUNGGALDIER Teresa  1999  ITA   56.12  1:13.18  2:09.30  +5.89  75.66
 19  36  705460 JANCOVA Tereza  1999  SVK   55.21  1:14.62  2:09.83  +6.42  80.59
 20  10  198016 ESCANE Doriane  1999  FRA   57.00  1:12.96  2:09.96  +6.55  81.81
 21  31  435432 LUCZAK Magdalena  2001  POL   56.22  1:14.20  2:10.42  +7.01  86.09
 22  17  299630 DELAGO Nadia  1997  ITA   59.29  1:12.03  2:11.32  +7.91  94.48
 23  39  486065 MATVEEVA Sofia  2000  RUS   55.15  1:16.72  2:11.87  +8.46  99.60
 24  34  6535791 WRIGHT Isabella  1997  USA   58.75  1:14.34  2:13.09  +9.68  110.97
 25  29  107878 VILANOVA Marina  1999  CAN   57.99  1:15.81  2:13.80  +10.39  117.59
 26  42  705469 NEMCOVA Klaudia  2000  SVK   57.39  1:16.44  2:13.83  +10.42  117.87
 27  25  197924 CHIRAT Madeleine  1998  FRA   1:00.71  1:13.34  2:14.05  +10.64  119.92
 28  48  6295075 DELLA MEA Lara  1999  ITA   1:04.42  1:13.50  2:17.92  +14.51  155.98
 29  51  235347 TSIOVOLOU Maria-Eleni  2001  GRE   59.68  1:24.07  2:23.75  +20.34  210.31
 30  3  516517 JENAL Stephanie  1998  SUI   1:24.34  1:10.99  2:35.33  +31.92  318.22
Did not finish 2nd run
   27  6536392 HURT A J  2000  USA           
Disqualified 2nd run
   23  426236 BEKKESTAD Kristiane  1998  NOR           
Did not finish 1st run
   50  275044 MURPHY Elle  2001  IRL           
   49  25210 MORENO BECERRA Cande  2000  AND           
   47  565493 CIGLIC Zana  2001  SLO           
   46  6535868 MURER Abigail  1997  USA           
   45  426248 EDSETH Marte Berg  1998  NOR           
   41  435404 KRAJEWSKA Daria  1998  POL           
   40  415213 WILLINGER Georgia  1997  NZL           
   38  56416 SCHEIB Julia  1998  AUT           
   35  506860 LUTHMAN Jonna  1998  SWE           
   32  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca  1998  ARG           
   24  565463 SLOKAR Andreja  1997  SLO           
   22  516560 LINGG Charlotte  1999  SUI           
   19  426324 MONSEN Marte  2000  NOR           
   15  197861 PASLIER Esther  1997  FRA           
   14  198029 SMADJA CLEMENT Karen  1999  FRA           
   13  6535765 MANGAN Patricia  1997  USA           
   8  506890 AXELSSON Fanny  1998  SWE           
   6  516530 GOOD Nicole  1998  SUI           
Disqualified 1st run
   44  486036 SHERINA Natalia  1999  RUS