Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Lienz (AUT) 10.01.2018

FIS - Men's FIS OFFICIAL RESULTS

Race codex : 1500
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS MALSINER MARKUS ITA
Referee Christian GREBER AUT
Chief of Race Engelbert NUSSBAUMER AUT
Technical Data
Start Altitude 1008 m.
Finish Altitude 680 m.
Vertical Drop 328 m.
Homologation Number 12638/12/17
Run 1
Course Setter Benjamin PRANTNER AUT
Number of Gates 44
Turning Gates 43
Start Time 09:45
Run 2
Course Setter Florian ÜBELACKER AUT
Number of Gates 44
Turning Gates 43
Start Time 12:45
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  2  422359 VEISTEN Patrick Haugen  1994  NOR   1:02.73  1:05.22  2:07.95     10.86
 2  6  422469 SOLHEIM Fabian Wilkens  1996  NOR   1:03.51  1:04.90  2:08.41  +0.46  14.38
 3  27  422214 CHRISTENSEN Simen Ramberg  1993  NOR   1:04.02  1:04.73  2:08.75  +0.80  16.99
 4  17  54471 DORNER Thomas  1998  AUT   1:04.11  1:04.83  2:08.94  +0.99  18.44
 5  3  422507 HAUGAN Timon  1996  NOR   1:03.47  1:05.48  2:08.95  +1.00  18.52
 6  9  54359 FEURSTEIN Patrick  1996  AUT   1:03.44  1:05.54  2:08.98  +1.03  18.75
 7  8  6291430 MAURBERGER Simon  1995  ITA   1:03.30  1:05.69  2:08.99  +1.04  18.83
 8  12  422300 EIDE Peder Dahlum  1994  NOR   1:04.10  1:05.07  2:09.17  +1.22  20.20
 9  35  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT   1:05.23  1:03.96  2:09.19  +1.24  20.36
 10  10  54358 GRAF Mathias  1996  AUT   1:03.78  1:05.83  2:09.61  +1.66  23.57
 11  1  54348 PERTL Adrian  1996  AUT   1:03.98  1:05.66  2:09.64  +1.69  23.80
 12  28  54447 RUELAND Simon  1997  AUT   1:05.31  1:04.56  2:09.87  +1.92  25.57
 13  15  422546 LINDSTOEL Joachim Jagge  1997  NOR   1:04.83  1:05.06  2:09.89  +1.94  25.72
 14  31  54438 PLOIER Andreas  1997  AUT   1:05.03  1:04.93  2:09.96  +2.01  26.26
 15  23  54346 HACKER Pirmin  1996  AUT   1:04.70  1:05.28  2:09.98  +2.03  26.41
 16  19  60261 MAES Sam  1998  BEL   1:03.94  1:06.18  2:10.12  +2.17  27.48
 17  25  54422 TANNER Luca  1997  AUT   1:04.70  1:05.51  2:10.21  +2.26  28.17
 18  46  54480 SCHUETTER Julian  1998  AUT   1:04.88  1:05.38  2:10.26  +2.31  28.55
 19  20  54445 HAASER Raphael  1997  AUT   1:05.01  1:05.29  2:10.30  +2.35  28.86
 20  32  380377 KOLEGA Samuel  1999  CRO   1:05.06  1:05.28  2:10.34  +2.39  29.17
 21  36  180780 TAKKI Teddy  1996  FIN   1:05.08  1:05.28  2:10.36  +2.41  29.32
 22  37  54368 BORGNAES Christian  1996  AUT   1:04.79  1:05.73  2:10.52  +2.57  30.54
 23  24  561291 GROSELJ Zan  1993  SLO   1:04.81  1:05.72  2:10.53  +2.58  30.62
 24  16  422444 WINDINGSTAD Tobias  1995  NOR   1:05.09  1:05.64  2:10.73  +2.78  32.15
 25  34  180791 MUSTALAHTI Jaakko  1996  FIN   1:05.07  1:05.83  2:10.90  +2.95  33.45
 26  39  54483 OPETNIK Moritz  1998  AUT   1:05.44  1:05.80  2:11.24  +3.29  36.06
 27  22  60236 VAN DEN BROECKE Dries  1995  BEL   1:05.18  1:06.16  2:11.34  +3.39  36.82
 28  67  54628 FEURSTEIN Lukas  2001  AUT   1:05.60  1:05.79  2:11.39  +3.44  37.21
 29  14  54176 ZIMMERMANN Paul  1993  AUT   1:05.41  1:06.03  2:11.44  +3.49  37.59
 30  70  54630 STURM Joshua  2001  AUT   1:06.05  1:06.14  2:12.19  +4.24  43.34
 31  40  54360 KIENREICH Julian  1996  AUT   1:05.57  1:06.75  2:12.32  +4.37  44.33
 32  33  54384 OBAUER Gotthard  1996  AUT   1:05.51  1:06.89  2:12.40  +4.45  44.94
 33  73  54515 LANZENBERGER Luca  1999  AUT   1:06.30  1:06.27  2:12.57  +4.62  46.25
 34  41  54481 TRANINGER Manuel  1998  AUT   1:05.88  1:06.94  2:12.82  +4.87  48.16
 35  66  54466 SKORNSCHEK Robin  1998  AUT   1:05.74  1:07.52  2:13.26  +5.31  51.53
 36  18  180786 BACK Robin  1996  FIN   1:05.55  1:08.07  2:13.62  +5.67  54.29
 37  42  54485 TITSCHER Lukas  1998  AUT   1:05.97  1:07.67  2:13.64  +5.69  54.44
 38  30  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE   1:05.92  1:07.73  2:13.65  +5.70  54.52
 39  61  54608 DORNAUER Armin  2000  AUT   1:06.62  1:07.11  2:13.73  +5.78  55.13
 40  57  54372 PFLUG Florian  1996  AUT   1:06.45  1:07.37  2:13.82  +5.87  55.82
 41  55  60256 VERBEKE Tom  1997  BEL   1:06.44  1:07.45  2:13.89  +5.94  56.36
 42  45  180817 SJOBERG Marlon  1997  FIN   1:05.90  1:08.08  2:13.98  +6.03  57.05
 43  62  710362 LOKMIC Emir  1997  BIH   1:06.52  1:07.95  2:14.47  +6.52  60.80
 44  48  54538 RIESER Stefan  1999  AUT   1:06.05  1:08.46  2:14.51  +6.56  61.10
 45  74  422572 BRUDEVOLL Bjoern  1997  NOR   1:07.13  1:07.54  2:14.67  +6.72  62.33
 46  65  54296 POMBERGER Alexander  1995  AUT   1:06.54  1:08.23  2:14.77  +6.82  63.10
 47  75  54544 PETELIN Helmuth  1999  AUT   1:07.18  1:07.95  2:15.13  +7.18  65.85
 48  80  54531 SCHENNACH Alexander  1999  AUT   1:07.25  1:08.03  2:15.28  +7.33  67.00
 49  106  54631 ZWISCHENBRUGGER Noel  2001  AUT   1:06.96  1:08.44  2:15.40  +7.45  67.92
 50  92  54581 NEUMANN Tobias  2000  AUT   1:07.25  1:08.66  2:15.91  +7.96  71.83
 51  88  54573 VONIER Paul  2000  AUT   1:07.28  1:09.19  2:16.47  +8.52  76.12
 52  98  54572 KRAEMMER Matthias  2000  AUT   1:07.55  1:09.02  2:16.57  +8.62  76.88
 53  93  54593 RONNER Jan  2000  AUT   1:07.47  1:09.28  2:16.75  +8.80  78.26
 54  78  54590 STEINTHALER Georg  2000  AUT   1:06.71  1:10.58  2:17.29  +9.34  82.40
 55  101  54602 FLEISCH Simon  2000  AUT   1:08.10  1:09.23  2:17.33  +9.38  82.70
 56  76  54525 EHRENECKER Julian  1999  AUT   1:07.96  1:09.55  2:17.51  +9.56  84.08
 57  69  710353 SLJIVIC Marko  1996  BIH   1:07.97  1:09.70  2:17.67  +9.72  85.31
 58  91  54545 KOEBERL Fabian  1999  AUT   1:08.25  1:09.50  2:17.75  +9.80  85.92
 59  95  54550 RUDIGIER Peter  1999  AUT   1:08.62  1:09.43  2:18.05  +10.10  88.22
 60  68  104620 KIRSHENBLATT Max  1998  CAN   1:07.71  1:10.59  2:18.30  +10.35  90.13
 61  86  6293437 COLLINI Filippo  2000  ITA   1:08.09  1:10.33  2:18.42  +10.47  91.05
 62  97  54583 RODLHOFER Josef  2000  AUT   1:08.72  1:09.88  2:18.60  +10.65  92.43
 63  109  54553 PERSCHLER Lukas  1999  AUT   1:09.75  1:10.85  2:20.60  +12.65  107.75
 64  105  54639 MEIER David  2001  AUT   1:11.26  1:11.52  2:22.78  +14.83  124.45
 65  112  54560 GMEINBAUER Lukas  1999  AUT   1:11.98  1:13.29  2:25.27  +17.32  143.52
 66  117  400340 VONK Timo  2001  NED   1:14.79  1:17.39  2:32.18  +24.23  196.44
Did not finish 2nd run
   115  54564 HOERL Daniel  1999  AUT           
   114  54537 HEIN Julian  1999  AUT           
   108  400339 KROL Peter  2001  NED           
   102  54606 GRIESSER Benedikt  2000  AUT           
   90  54605 TRAPL Sebastian  2000  AUT           
   89  54575 ROSA Antonio  2000  AUT           
   81  54584 MAIR Pascal  2000  AUT           
   79  54534 GRAMSHAMMER Mario  1999  AUT           
   77  54240 KREUZWIESER Andreas  1994  AUT           
   64  54535 VON DER THANNEN Raphael  1999  AUT           
   63  54579 GSTREIN Luca  2000  AUT           
   60  104710 JORDAN Asher  1999  CAN           
   59  561304 CAS Jure  1994  SLO           
   58  54305 ZAECHLING Florian  1995  AUT           
   53  430668 DZIEDZIC Andrzej  1995  POL           
   44  54415 OBERLADER Lukas  1997  AUT           
   38  54425 AGLASSINGER David  1997  AUT           
   29  561313 DVORNIK Aljaz  1995  SLO           
   11  422112 PATRICKSSON Axel William  1992  NOR           
   7  6291725 ZINGERLE Hannes  1995  ITA           
   5  6290440 ZINGERLE Alex  1992  ITA           
Disqualified 2nd run
   52  54557 THAURER Stefan  1999  AUT           
Did not start 2nd run
   85  54482 MARINZ Daniel  1998  AUT           
   71  151253 OUVIN Jan  1999  CZE           
   51  6292784 MENCACCINI Lorenzo  1998  ITA           
   47  6292412 RICCUCCI Alessandro  1997  ITA           
   26  54436 WALDER Sebastian  1997  AUT           
   13  422390 MONSEN Marcus  1995  NOR           
Did not finish 1st run
   120  54684 HUETER Jonas  2001  AUT           
   119  54685 HAID Fabian  2001  AUT           
   118  54680 PRUCKNER Valentin  2001  AUT           
   116  54665 SCHOENBERGER Julian  2001  AUT           
   113  54559 SCHWARZENBACHER Maximilian  1999  AUT           
   111  400319 SMAK Martijn  2000  NED           
   110  54536 KERN Julian  1999  AUT           
   107  221375 MCCANN Ryan  1999  GBR           
   104  54615 MAYRHOFER Maximilian  2000  AUT           
   100  54571 GOENITZER Patrick  2000  AUT           
   99  54578 POELL Marco  2000  AUT           
   96  54609 EICHBERGER Stefan  2000  AUT           
   94  54632 GREBER Max  2001  AUT           
   87  54570 LIPBURGER Manuel  2000  AUT           
   84  54595 HOELLER Elias  2000  AUT           
   83  54527 FLASCHBERGER Marco  1999  AUT           
   72  54467 SPIECKER Florian  1998  AUT           
   56  104708 ALEXANDER Kyle  1999  CAN           
   54  6293115 DE ZAN Diego  1999  ITA           
   50  54528 HACKER Felix  1999  AUT           
   49  180849 JARVIKARE Niklas  1999  FIN           
   43  54278 PITTERLE Martin  1995  AUT           
   21  54338 ZEIRINGER Fabian  1996  AUT           
   4  40577 LAIDLAW Harry  1996  AUS           
Disqualified 1st run
   82  54533 GAHR Lukas  1999  AUT           
Did not start 1st run
   103  54561 HUTTEGGER Daniel  1999  AUT