official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
2:07.00
6.68
2
BERGER Silvia
1980
AUT
+0.44
9.49
3
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+1.01
13.12
4
HEEB Birgit
1972
LIE
+1.17
14.14
5
GUENTER Maren
1976
GER
+1.61
16.95
6
PLANATSCHER Maddalena
1979
ITA
+1.86
18.54
7
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
+1.89
18.73
8
BACHMANN Silke
1977
ITA
+1.93
18.99
8
HARGIN Janette
1977
SWE
+1.93
18.99
10
BEHRINGER Simone
1976
GER
+1.99
19.37
11
SALCHINGER Marianna
1974
AUT
+2.02
19.56
12
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
+2.22
20.84
13
EKMAN Susanne
1978
SWE
+2.23
20.90
14
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+2.32
21.48
15
DUVILLARD Kristina
1975
FRA
+2.35
21.67
16
KELLY Gail
1979
CAN
+2.45
22.31
17
LAMOUR Sarah
1979
FRA
+2.47
22.43
18
BRYDON Emily
1980
CAN
+2.50
22.62
19
KVINLOG Gro
1976
NOR
+2.57
23.07
20
GERG Annemarie
1975
GER
+2.64
23.52
21
HUTTARY Karin
1977
SWE
+2.67
23.71
22
LENOIR Melanie
1978
FRA
+3.12
26.58
23
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+3.42
28.49
24
MENEGHIN Nadia
1978
ITA
+3.50
29.00
25
NILSEN Stina Hofgard
1979
NOR
+3.71
30.34
26
AUFDENBLATTEN Fraenzi
1981
SUI
+3.88
31.43
27
SHAFFER Alexandra
1976
USA
+4.22
33.59
28
JANYK Britt
1980
CAN
+4.23
33.66
29
JOHANSSON Lina
1979
SWE
+4.29
34.04
30
KLEON Barbara
1980
ITA
+4.32
34.23
31
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+4.39
34.68
32
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+4.48
35.25
33
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+4.49
35.32
34
TRUPPE Karin
1978
AUT
+4.54
35.64
35
HEGGELUND Kristine
1976
NOR
+4.57
35.83
36
SILVESTRE Manuella
1979
FRA
+4.65
36.34
37
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
+4.68
36.53
38
HIROI Noriyo
1976
JPN
+4.69
36.59
39
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+4.76
37.04
40
PRCHAL Anna
1979
CAN
+4.86
37.68
41
KREBS Alexandra
1977
USA
+4.92
38.06
42
MORALLET Alexandra
1977
FRA
+4.95
38.25
43
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+5.22
39.97
44
HEREGGER Selina
1977
AUT
+5.41
41.18
44
KNOR Barbara
1978
AUT
+5.41
41.18
46
CALISE Courtney
1980
USA
+5.68
42.91
47
OWENS Jenny
1978
AUS
+6.52
48.26
48
ORMOND Sophie
1979
FRA
+6.56
48.52
Did not qualify for 2nd run
BERGMANN Monika
1978
GER
BUGYA Fruzsina
1980
HUN
EGGER Sabine
1977
AUT
FEHR Diana
1974
LIE
GIUS Nicole
1980
ITA
GRAU Vicky
1975
AND
JOSSI Katja
1978
SUI
KOHUTOVA Iveta
1977
SVK
KORTEN Jeannette
1976
AUS
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
MARKH Sonya
1981
ISR
MEILLEUR Karine
1980
FRA
MUELLER Tamara
1977
SUI
MULLEN Megan
1979
CAN
OLAMO Petra
1974
FIN
PASHKOWSKI Tove
1979
USA
ROSENBERG Hila
1982
ISR
RUMPFHUBER Ingrid
1981
AUT
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
SCHILD Marlies
1981
AUT
SKOGLUND Tatum
1978
USA
THANNER Veronika
1977
AUT
WILHELM Kathrin
1981
AUT
WIRTH Katja
1980
AUT
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
AUER Patrizia
1974
ITA
BARSI Kinga
1976
HUN
BJOERGEN Siri
1979
NOR
BRONSINO Francesca
1980
ITA
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
FELBER Andrea
1981
AUT
HARGIN Christine
1980
SWE
HUBER Marina
1979
GER
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
KARBON Denise
1980
ITA
KOLIER Alexandra
1981
GER
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
MERLIN Barbara
1972
ITA
PASCUAL CLOUTE Lucila
1979
ESP
REICHENBACH Selina
1980
SUI
REISENHOFER Kerstin
1979
AUT
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
SMERCIAKOVA Zuzana
1977
SVK
STRAIT Courtney
1981
USA
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE