official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
FELLER Manuel
1992
AUT
1:44.74
6.00
2
AERNI Luca
1993
SUI
+0.78
10.62
3
RYDING David
1986
GBR
+1.94
17.48
4
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+2.19
18.96
4
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.19
18.96
6
RONCI Giordano
1992
ITA
+2.27
19.44
7
JANYK Michael
1982
CAN
+2.32
19.73
8
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+2.56
21.15
9
GINI Marc
1984
SUI
+2.69
21.92
10
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+2.89
23.11
10
SAXVALL Per
1989
SWE
+2.89
23.11
12
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
+2.99
23.70
13
TREJBAL Filip
1985
CZE
+3.13
24.53
14
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+3.16
24.71
15
TISSOT Maxime
1986
FRA
+3.18
24.82
16
VOGEL Markus
1984
SUI
+3.31
25.59
17
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+3.34
25.77
18
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
+3.37
25.95
19
BISCHOF Martin
1991
AUT
+3.51
26.78
20
MATHIS Marcel
1991
AUT
+3.59
27.25
21
YULE Daniel
1993
SUI
+4.08
30.15
22
RIVAS Gabriel
1986
FRA
+4.16
30.62
23
ZUBCIC Filip
1993
CRO
+4.24
31.10
24
MATT Michael
1993
AUT
+4.71
33.88
25
READ Erik
1991
CAN
+5.36
37.73
26
KETTERER David
1993
GER
+5.79
40.27
27
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+6.35
43.59
28
CARRERAS Pol
1990
ESP
+6.85
46.55
29
GASSNER Philipp
1992
GER
+6.89
46.78
30
STRASSER Linus
1992
GER
+7.06
47.79
31
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+7.09
47.97
32
OBERT Anthony
1985
FRA
+7.21
48.68
33
BONER Sandro
1988
SUI
+7.36
49.57
34
BJERTNESS Endre
1992
NOR
+7.48
50.28
35
JOHANSSON Emil
1988
SWE
+9.43
61.82
36
SALARICH Xavier
1990
ESP
+11.03
71.29
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
ROCAMORA Pol
1991
ESP
MENEGALLI Nicolo
1994
ITA
MOUGEL Youri
1993
FRA
TORSTI Samu
1991
FIN
SARRAZIN Cyprien
1994
FRA
FAVROT Thibaut
1994
FRA
WALCH Magnus
1992
AUT
ROCHAT Marc
1992
SUI
FALAT Matej
1993
SVK
GASPOZ Vincent
1991
SUI
ZINGERLE Alex
1992
ITA
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
KELLEY Robby
1990
USA
KRANJEC Zan
1992
SLO
BALLERIN Andrea
1989
ITA
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
ZUEV Stepan
1988
RUS
MOLLIN Bart
1981
BEL
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
PERAUDO Adam
1987
ITA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
GREGORAK Will
1990
USA
SCHMID Philipp
1986
GER
BROWN Philip
1991
CAN
PLACE Francois
1989
FRA
BRANDENBURG Will
1987
USA
STEHLE Dominik
1986
GER
JOHANSEN Truls
1989
NOR
SKUBE Matic
1988
SLO
CHODOUNSKY David
1984
USA
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
HARGIN Mattias
1985
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run