official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HERBST Reinfried
1978
AUT
1:33.24
6.00
2
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.18
7.16
3
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.26
7.67
4
COCHRAN Jimmy
1981
USA
+0.38
8.45
5
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.48
9.09
6
THALER Patrick
1978
ITA
+0.72
10.63
7
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+0.74
10.76
8
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+0.83
11.34
9
YUASA Naoki
1983
JPN
+0.85
11.47
10
STUTZ Paul
1983
CAN
+0.94
12.05
11
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.01
12.50
12
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.03
12.63
12
KOGLER Stefan
1981
GER
+1.03
12.63
14
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.09
13.01
15
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.25
14.04
16
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1.30
14.37
17
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.32
14.49
18
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.42
15.14
19
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.50
15.65
20
IMBODEN Urs
1975
MDA
+1.51
15.72
20
OBERT Anthony
1985
FRA
+1.51
15.72
22
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+1.71
17.00
23
SKUBE Matic
1988
SLO
+1.84
17.84
24
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2.53
22.28
25
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+2.59
22.67
26
NORDH Fredrik
1984
SWE
+3.44
28.14
27
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+3.47
28.33
28
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+3.48
28.39
29
VRABLIK Martin
1982
CZE
+3.49
28.46
30
RIIS-JOHANNESSEN Jesper
1989
NOR
+4.04
32.00
31
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
+4.16
32.77
31
MRAVLJA Anze
1987
SLO
+4.16
32.77
33
GRANDI Thomas
1972
CAN
+4.37
34.12
34
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+4.42
34.44
35
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+4.57
35.41
36
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+5.12
38.95
37
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+5.23
39.66
38
HELL Wolfgang
1980
ITA
+5.43
40.94
39
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
+5.83
43.52
40
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.93
44.16
41
THALER Matthias
1984
ITA
+6.29
46.48
42
PLANK Andy
1989
ITA
+7.33
53.17
42
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+7.33
53.17
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
SANDVIK Eian
1989
NOR
TONETTI Riccardo
1989
ITA
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
KANTOLA Petteri
1986
FIN
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
STEHLE Dominik
1986
GER
KOLL Alexander
1982
AUT
WHITE Trevor
1984
CAN
SENONER Lucas
1983
ITA
BAXTER Alain
1973
GBR
MARSHALL Cody
1982
USA
LARSSON Markus
1979
SWE
BYGGMARK Jens
1985
SWE
MYHRER Andre
1983
SWE
LEINO Jukka
1978
FIN
KRYZL Krystof
1986
CZE
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ZOESCHG Alexander
1987
ITA
MOLLIN Bart
1981
BEL
PERAUDO Adam
1987
ITA
VIDOSA Roger
1984
AND
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
KOENIG Thomas
1990
AUT
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
PLACE Francois
1989
FRA
DEBELJAK Jan
1988
SLO
BONTEMPELLI Manuel
1987
ITA
ROMAR Andreas
1989
FIN
SCHMID Philipp
1986
GER
QUARTEL, DE Alwin
1983
NED
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
BAECK Axel
1987
SWE
ZUEV Stepan
1988
RUS
OLSSON Matts
1988
SWE
JAQUET Yoan
1988
SUI
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
RYDING David
1986
GBR
GROSS Stefano
1986
ITA
SEILER Jan
1983
SUI
DAVARE Michel
1981
ITA
BRANDENBURG Will
1987
USA
THORSON Tague
1985
USA
PAQUIN Pierre
1979
FRA
CHODOUNSKY David
1984
USA
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
KELLEY Tim
1986
USA
BIGGS Patrick
1982
CAN
FALCOZ Lucas
1986
FRA
KUERNER Miha
1987
SLO
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
PICHOT Sebastien
1981
FRA
TISSOT Maxime
1986
FRA
BRENNER Hannes
1984
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run