official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PLONER Alexander
1978
ITA
2:11.07
6.00
2
GOERGL Stephan
1978
AUT
+0.05
6.34
3
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.49
16.00
4
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.58
16.61
5
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+1.89
18.69
6
GUFLER Michael
1979
ITA
+2.14
20.37
7
JAZBEC Janez
1984
SLO
+2.39
22.05
8
GRAF Bernhard
1988
AUT
+2.42
22.25
9
NILSEN Markus
1989
NOR
+2.59
23.39
10
PLACE Francois
1989
FRA
+2.65
23.79
11
FREY Thomas
1984
FRA
+2.67
23.93
12
ZACH Michael
1986
AUT
+2.75
24.46
13
BRAND Olivier
1980
SUI
+2.81
24.87
14
OBERT Anthony
1985
FRA
+2.97
25.94
15
PATSCHEIDER Hagen
1988
ITA
+3.19
27.42
16
SIEBER Bjoern
1989
AUT
+3.38
28.69
17
SCHMID Philipp
1986
GER
+3.46
29.23
18
PIERUZ Aronne
1983
ITA
+3.55
29.83
19
NORDH Fredrik
1984
SWE
+3.80
31.51
20
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+3.91
32.25
21
BECHTER Patrick
1982
AUT
+4.16
33.93
22
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
+4.57
36.68
23
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
+5.16
40.64
24
MAYER Matthias
1990
AUT
+6.32
48.43
25
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+6.78
51.52
26
JENOT Olivier
1988
MON
+7.03
53.20
27
LUEOEND Vitus
1984
SUI
+7.05
53.33
28
SASAKI Akira
1981
JPN
+7.31
55.08
29
LOESETH Lars Sunde
1982
NOR
+7.35
55.35
30
SKUBE Matic
1988
SLO
+8.63
63.94
31
ROTA Nicola
1989
ITA
+9.16
67.50
32
GAFNER Beat
1986
SUI
+12.01
86.63
Did not finish 2nd run
TERRA Ferran
1987
ESP
PLANK Andy
1989
ITA
TONETTI Riccardo
1989
ITA
FANTINO Antonio
1991
ITA
PARIS Dominik
1989
ITA
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
SALBU Chriss
1988
NOR
SENONER Lucas
1983
ITA
KANTOLA Petteri
1986
FIN
PAQUIN Paul
1986
FRA
THOULE Nicolas
1990
FRA
FALCOZ Lucas
1986
FRA
MYHRER Andre
1983
SWE
BARRETT Scott
1983
CAN
GINI Marc
1984
SUI
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
NEUREUTHER Felix
1984
GER
LONGHI Omar
1980
ITA
HELL Wolfgang
1980
ITA
NOESIG Christoph
1985
AUT
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
STUTZ Paul
1983
CAN
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
CASSE Mattia
1990
ITA
BAECK Axel
1987
SWE
BYGGMARK Jens
1985
SWE
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
PASQUIER Alexandre
1987
FRA
MRAVLJA Anze
1987
SLO
KUERNER Miha
1987
SLO
ADDE Andreas
1988
NOR
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
KLOTZ Siegmar
1987
ITA
GRANDI Thomas
1972
CAN
BLANC Samy
1988
FRA
DAVARE Michel
1981
ITA
ZUEGER Diego
1986
SUI
HOERL Wolfgang
1983
AUT
RAINER Niklas
1983
SWE
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
COCHRAN Jimmy
1981
USA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
ZAMANSKY Jake
1981
USA
OREILLER Ami
1987
SUI
OLSSON Matts
1988
SWE
ROMAR Andreas
1989
FIN
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
KUENG Patrick
1984
SUI
KRYZL Krystof
1986
CZE
Disqualified 1st run