official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BAXTER Alain
1973
GBR
1:27.24
7.93
2
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.06
8.32
3
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.59
11.78
4
SPORN Andrej
1981
SLO
+0.63
12.05
5
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.70
12.50
6
GRAVIER Richard
1974
FRA
+0.74
12.76
7
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.95
14.14
8
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.02
14.59
9
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.09
15.05
10
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.11
15.18
11
VOGL Alois
1972
GER
+1.18
15.64
12
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.27
16.23
13
NILSEN Andreas
1980
NOR
+1.42
17.21
14
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.50
17.73
15
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.52
17.86
16
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.73
19.23
17
BAXTER Noel
1981
GBR
+1.93
20.54
18
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.97
20.80
19
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.01
21.06
20
EBERLE Markus
1969
GER
+2.15
21.98
21
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.45
23.94
22
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.55
24.59
23
DAVARE Michel
1981
ITA
+2.97
27.34
24
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+3.90
33.41
25
TIEZZA Luca
1981
ITA
+3.97
33.87
26
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+4.13
34.91
27
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+4.97
40.40
28
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+5.05
40.93
29
STANEK Jendrek
1981
GER
+5.07
41.06
30
KOGLER Stefan
1981
GER
+5.58
44.39
31
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+6.31
49.16
32
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+6.38
49.62
33
KALWA Michal
1978
POL
+6.50
50.40
34
LEVET Alexandre
1979
FRA
+6.83
52.56
35
MARSHALL Jesse
1980
USA
+7.13
54.52
36
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
+7.59
57.52
37
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+9.48
69.87
38
BJOERGE Mons
1986
NOR
+12.01
86.40
Did not finish 2nd run
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
MORETTI Luca
1980
ITA
LEUZINGER James
1982
GBR
AULANKO Juuso
1979
FIN
FAVIERES Yannick
1978
FRA
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
MARILA Mika
1973
FIN
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
MYHRE Lars
1984
NOR
EGGER Pierre
1978
AUT
MARINAC Martin
1979
AUT
THALER Patrick
1978
ITA
IMBODEN Urs
1975
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
NYLANDEN Petri
1985
FIN
STEHLE Johannes
1981
GER
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
RAETZE Roman
1984
GER
RAJALA Jukka
1982
FIN
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
BERTHOD Marc
1983
SUI
YUASA Naoki
1983
JPN
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
LORENZIN Marcel
1982
AUT
NYMAN Steven
1982
USA
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
ZAMANSKY Jake
1981
USA
MYHRER Andre
1983
SWE
NANA Matteo
1974
ITA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
LLORACH Gaetan
1974
FRA
CASANOVA Marco
1976
SUI
PERATHONER Alan
1976
ITA
PAGE Kevin
1975
FRA
ENGL Kurt
1979
AUT
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
GINI Marc
1984
SUI
DEVILLE Cristian
1981
ITA
REITER Hannes
1981
AUT