official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MOELGG Manfred
1982
ITA
1:28.14
8.51
2
GRAVIER Richard
1974
FRA
+0.55
12.07
3
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.70
13.04
4
THALER Patrick
1978
ITA
+0.84
13.94
4
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.84
13.94
6
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.03
15.17
7
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.27
16.72
7
NILSEN Andreas
1980
NOR
+1.27
16.72
9
DAVARE Michel
1981
ITA
+1.40
17.56
10
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.51
18.28
11
BAXTER Noel
1981
GBR
+1.58
18.73
12
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.66
19.25
13
IMBODEN Urs
1975
SUI
+1.77
19.96
14
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+2.04
21.70
15
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+2.29
23.32
16
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+2.49
24.61
17
BECHTER Patrick
1982
AUT
+2.62
25.45
18
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+2.74
26.23
19
TISSOT Stephane
1979
FRA
+2.78
26.49
20
EGGER Pierre
1978
AUT
+3.22
29.33
21
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+3.39
30.43
22
HAYER Stanley
1973
CZE
+3.85
33.41
23
MORETTI Luca
1980
ITA
+4.01
34.44
24
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+4.05
34.70
25
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+5.11
41.56
26
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+5.47
43.88
27
LEVET Alexandre
1979
FRA
+6.84
52.74
28
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+7.89
59.53
29
NYMAN Steven
1982
USA
+8.40
62.83
30
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+8.62
64.26
31
BJOERGE Mons
1986
NOR
+12.04
86.37
Did not finish 2nd run
STEHLE Johannes
1981
GER
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
BERTHOD Marc
1983
SUI
MARSHALL Jesse
1980
USA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
HERBST Reinfried
1978
AUT
MARILA Mika
1973
FIN
PERATHONER Alan
1976
ITA
EBERLE Markus
1969
GER
LIZEROUX Julien
1979
FRA
PAGE Kevin
1975
FRA
GINI Marc
1984
SUI
DEVILLE Cristian
1981
ITA
KOSIR Jure
1972
SLO
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
VOGL Alois
1972
GER
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
NYLANDEN Petri
1985
FIN
MEIER-MEITINGER Max
1983
GER
RAETZE Roman
1984
GER
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
YUASA Naoki
1983
JPN
TRAYNER Gareth
1980
GBR
KALWA Michal
1978
POL
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
LORENZIN Marcel
1982
AUT
LEUZINGER James
1982
GBR
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
STANEK Jendrek
1981
GER
DREIER Christoph
1981
AUT
FAVIERES Yannick
1978
FRA
MYHRER Andre
1983
SWE
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
LLORACH Gaetan
1974
FRA
CASANOVA Marco
1976
SUI
KOGLER Stefan
1981
GER
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
ENGL Kurt
1979
AUT
SEER Florian
1976
AUT
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
REITER Hannes
1981
AUT
MARINAC Martin
1979
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run