official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROCCA Giorgio
1975
ITA
1:47.88
0.00
2
SASAKI Akira
1981
JPN
+0.04
0.21
3
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.71
3.75
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+0.73
3.86
5
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+0.76
4.02
6
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+0.77
4.07
7
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+0.91
4.81
8
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.29
6.82
9
SCHLOPY Erik
1972
USA
+1.36
7.19
10
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.53
8.08
11
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.56
8.24
11
MILLER Bode
1977
USA
+1.56
8.24
13
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+1.70
8.98
14
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.76
9.30
14
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.76
9.30
16
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.98
10.46
17
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.23
11.78
18
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.29
12.10
19
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.34
12.36
20
VOGL Alois
1972
GER
+2.55
13.47
21
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.69
14.21
22
PERATHONER Alan
1976
ITA
+3.14
16.59
23
LEINO Jukka
1978
FIN
+3.31
17.49
24
GANAHL Markus
1975
LIE
+3.32
17.54
25
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+3.37
17.81
26
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+3.56
18.81
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
MACARTNEY Scott
1978
USA
JERMAN Andrej
1978
SLO
RAJCAN Michal
1980
SVK
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
NANA Matteo
1974
ITA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
HERBST Reinfried
1978
AUT
LLORACH Gaetan
1974
FRA
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
HANSSON Martin
1975
SWE
CASANOVA Marco
1976
SUI
ROTHROCK Tom
1978
USA
TISSOT Stephane
1979
FRA
LIZEROUX Julien
1979
FRA
SEER Florian
1976
AUT
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
KERNEN Bruno
1972
SUI
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
KJUS Lasse
1971
NOR
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
Did not finish 1st run
ROSS Michael
1980
NZL
SULLIVAN Marco
1980
USA
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
KRAUS Tomas
1974
CZE
FAVIERES Yannick
1978
FRA
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
GEISSER Thomas
1977
SUI
VAJDIC Bernard
1980
SLO
NILSEN Andreas
1980
NOR
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
HAYER Stanley
1973
CZE
BRAUER Jonathon
1981
AUS
GRAVIER Richard
1974
FRA
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
MLEKUZ Rene
1975
SLO
EBERLE Markus
1969
GER
IMBODEN Urs
1975
SUI
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
KOSIR Jure
1972
SLO
LARSSON Markus
1979
SWE
STIANSEN Tom
1970
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run