official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LIGETY Ted
1984
USA
2:22.02
0.00
2
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+0.34
2.11
3
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.51
3.16
4
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+0.82
5.08
5
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+0.98
6.07
6
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+1.04
6.44
7
JANKA Carlo
1986
SUI
+1.30
8.06
8
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.59
9.85
9
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
+1.60
9.91
10
BAUMANN Romed
1986
AUT
+2.16
13.38
11
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.23
13.82
12
GUFLER Michael
1979
ITA
+2.34
14.50
13
BERTHOD Marc
1983
SUI
+2.77
17.16
14
EISATH Florian
1984
ITA
+2.91
18.03
15
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.99
18.53
16
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+3.03
18.77
17
PLONER Alexander
1978
ITA
+3.04
18.84
18
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+3.07
19.02
19
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
+3.08
19.08
20
LARSSON Markus
1979
SWE
+3.11
19.27
21
FORD Tommy
1989
USA
+3.36
20.82
21
VILETTA Sandro
1986
SUI
+3.36
20.82
23
NOESIG Christoph
1985
AUT
+3.45
21.38
24
BANK Ondrej
1980
CZE
+3.50
21.69
25
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+3.51
21.75
26
KRYZL Krystof
1986
CZE
+3.73
23.11
27
SIEBER Bjoern
1989
AUT
+4.16
25.78
27
JITLOFF Tim
1985
USA
+4.16
25.78
29
LONGHI Omar
1980
ITA
+5.04
31.23
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
TREJBAL Filip
1985
CZE
ISHII Tomoya
1989
JPN
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
SKUBE Matic
1988
SLO
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
MATHIS Marcel
1991
AUT
KUERNER Miha
1987
SLO
VAJDIC Bernard
1980
SLO
KASPER Nolan
1989
USA
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
ROMAR Andreas
1989
FIN
DOPFER Fritz
1987
GER
JAZBEC Janez
1984
SLO
PICHOT Sebastien
1981
FRA
ZACH Michael
1986
AUT
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
NEUREUTHER Felix
1984
GER
SPENCE Brad
1984
CAN
ZAMANSKY Jake
1981
USA
HELL Wolfgang
1980
ITA
LEINO Jukka
1978
FIN
GORZA Ales
1980
SLO
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
Did not finish 1st run
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
CAFE Tim
1987
NZL
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
BIGGS Patrick
1982
CAN
FEUZ Beat
1987
SUI
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
PERAUDO Adam
1987
ITA
NICKERSON Warner
1981
USA
OBERT Anthony
1985
FRA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
OLSSON Matts
1988
SWE
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
DEFAGO Didier
1977
SUI
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
REICHELT Hannes
1980
AUT
Disqualified 1st run