official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
1:38.81
0.00
2
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.12
0.69
3
MATT Mario
1979
AUT
+0.19
1.10
4
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+0.62
3.58
5
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.19
6.86
6
KJUS Lasse
1971
NOR
+1.22
7.04
7
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+1.28
7.38
8
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.34
7.73
9
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+1.36
7.85
10
PERATHONER Alan
1976
ITA
+1.37
7.90
11
EBERLE Markus
1969
GER
+1.39
8.02
12
CASANOVA Marco
1976
SUI
+1.44
8.31
13
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.69
9.75
14
PUCKETT P Casey
1972
USA
+1.72
9.92
15
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.93
11.13
16
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.94
11.19
17
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.95
11.25
18
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.98
11.42
19
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.06
11.88
19
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.06
11.88
21
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.12
12.23
22
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.31
13.33
23
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.60
15.00
24
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+3.30
19.04
25
SCHLOPY Erik
1972
USA
+5.35
30.86
26
MILLER Bode
1977
USA
+8.39
48.40
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
RAJCAN Michal
1980
SVK
BRAUER Jonathon
1981
AUS
SVINDAL Aksel-Lund
1982
NOR
KALWA Michal
1978
POL
CHENAL Joel
1973
FRA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
PASTORE Marco
1973
GER
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
KNIGHT Chip
1975
USA
GEISSER Thomas
1977
SUI
HAYER Stanley
1973
CZE
CASTELLANO Christian
1974
ITA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
DEFAGO Daniel
1980
SUI
NANA Matteo
1974
ITA
MARILA Mika
1973
FIN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
STIANSEN Tom
1970
NOR
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
BROLENIUS Johan
1977
SWE
ROTHROCK Tom
1978
USA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
GANAHL Markus
1975
LIE
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
Did not finish 1st run
DEFAGO Didier
1977
SUI
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
HOGAN Brad
1979
USA
HANSSON Martin
1975
SWE
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
GRANDI Thomas
1972
CAN
ENGL Kurt
1979
AUT
LLORACH Gaetan
1974
FRA
PRANGER Manfred
1978
AUT
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
IMBODEN Urs
1975
SUI
SYKORA Thomas
1968
AUT
RAICH Benjamin
1978
AUT
Disqualified 1st run