official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
2:02.60
6.78
2
NANI Roberto
1988
ITA
+0.60
9.77
3
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+0.78
10.66
4
THOULE Nicolas
1990
FRA
+1.08
12.15
5
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
+1.23
12.90
6
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+1.98
16.63
7
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+1.99
16.68
8
LUITZ Stefan
1992
GER
+2.06
17.03
9
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.18
17.63
10
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.26
18.02
11
STEHLE Dominik
1986
GER
+2.39
18.67
12
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+2.96
21.51
13
SCHMID Philipp
1986
GER
+2.98
21.61
14
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
+2.99
21.66
15
LINDH Calle
1990
SWE
+3.00
21.71
15
ZAMPA Adam
1990
SVK
+3.00
21.71
17
KRANJEC Zan
1992
SLO
+3.29
23.15
18
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
+3.43
23.85
19
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+3.44
23.90
20
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+3.49
24.14
21
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
+3.65
24.94
22
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+3.67
25.04
23
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+3.75
25.44
24
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+3.87
26.04
25
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+4.09
27.13
26
SAXVALL Per
1989
SWE
+4.15
27.43
27
BISCHOF Martin
1991
AUT
+4.53
29.32
27
ZUEV Stepan
1988
RUS
+4.53
29.32
29
HOEGBOM Nils
1990
SWE
+4.95
31.41
30
KILDE Aleksander Aamodt
1992
NOR
+5.31
33.20
31
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+5.33
33.30
32
THEOLIER Steven
1990
FRA
+5.85
35.89
33
PLANK Andy
1989
ITA
+6.26
37.93
34
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
+6.68
40.02
35
TUMLER Marco
1988
SUI
+6.91
41.16
36
GASSNER Philipp
1992
GER
+6.97
41.46
37
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+7.13
42.26
38
BERTOIA Jon Magnus
1994
NOR
+7.27
42.95
39
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
+7.48
44.00
40
ROMANO Francesco
1991
ITA
+8.00
46.58
41
ROCAMORA Pol
1991
ESP
+8.32
48.18
42
VIDOSA Roger
1984
AND
+9.73
55.19
43
MATHIS Marcel
1991
AUT
+13.40
73.45
44
BUSENGDAL Vegard
1993
NOR
+16.57
89.22
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PERAUDO Adam
1987
ITA
RUIZ ANTUNA Nil
1991
AND
RUUD Simon
1991
NOR
BEHM Carl Magnus
1992
SWE
BRUSLETTO Martin Olav
1993
NOR
PIRINEN Eemeli
1993
FIN
GJERTSEN Maximilian
1993
NOR
SENONER Jonas
1986
ITA
ZINGERLE Alex
1992
ITA
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
MYKLEVOLD Ben-Robin
1993
NOR
EISATH Michael
1990
ITA
JOHANSSON Emil
1988
SWE
BLANC Samy
1988
FRA
GASPOZ Vincent
1991
SUI
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
TORSTI Samu
1991
FIN
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
KIRKEFJORD Goeran
1990
NOR
HEDIN Douglas
1990
SWE
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
KUERNER Miha
1987
SLO
RYDING David
1986
GBR
AERNI Luca
1993
SUI
BLANC Norman
1989
FRA
LUESCHER Tim
1990
SUI
KOENIG Thomas
1990
AUT
RIVAS Gabriel
1986
FRA
BUFFET Robin
1991
FRA
LIEBL Sebastian
1989
GER
PLACE Francois
1989
FRA
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
TISSOT Maxime
1986
FRA
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
Did not start 1st run