Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Saalbach-Hinterglemm (AUT) 10.01.2000

National Junior Championships - Men's Downhill

Race codex : 0358
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS EHRENFRIED GERTRAUD AUT
Referee
Chief of Race
Technical Data
Start Altitude m.
Finish Altitude m.
Vertical Drop 0 m.
Course Length m.
Homologation Number
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points
 1    510669 MAECHLER Roger  1976  SUI   1:19.31     22.64
 2    50831 GRAGGABER Thomas  1981  AUT   1:19.57  +0.26  26.87
 3    50778 FRANZ Thomas  1980  AUT   1:19.86  +0.55  31.59
 4    50685 STOCKER Martin  1979  AUT   1:19.89  +0.58  32.07
 5    220228 MICKEL Finlay  1977  GBR   1:20.06  +0.75  34.84
 6    50681 KANDLBAUER Juergen  1979  AUT   1:20.07  +0.76  35.00
 7    350041 HASLER Juergen  1973  LIE   1:20.27  +0.96  38.25
 8    510079 FORRER Christian  1975  SUI   1:20.31  +1.00  38.91
 9    50745 SCHILD Josef  1980  AUT   1:20.45  +1.14  41.18
 10    40171 BRANCH Craig  1977  AUS   1:20.50  +1.19  42.00
 11    50742 REICHELT Hannes  1980  AUT   1:20.52  +1.21  42.32
 12    50940 MARSCHNIG Claus  1982  AUT   1:20.66  +1.35  44.60
 13    50705 KAMMERLANDER Martin  1979  AUT   1:20.67  +1.36  44.76
 14    420159 KVAALE Eivind  1975  NOR   1:21.48  +2.17  57.94
 15    533146 MCCONATHY Chad  1980  USA   1:21.70  +2.39  61.51
 16    150149 ZAKOURIL Borek  1976  CZE   1:21.80  +2.49  63.14
 17    50841 KORNBERGER Christoph  1981  AUT   1:22.10  +2.79  68.02
 18    50909 GRASSER Gernot  1982  AUT   1:22.19  +2.88  69.48
 19    533113 MADDEX Jesse  1980  USA   1:22.64  +3.33  76.80
 20    50896 HEREGGER Bjoern  1982  AUT   1:22.66  +3.35  77.13
 21    150007 HOLICKY Jan  1974  CZE   1:22.78  +3.47  79.08
 22    350070 WAGNER Jerome  1980  LIE   1:22.86  +3.55  80.38
 23    50844 MARAK Christoph  1981  AUT   1:23.03  +3.72  83.15
 24    510162 GIACOMETTI Curdin  1978  SUI   1:23.22  +3.91  86.24
 25    533087 BISHOP Wade H  1980  USA   1:23.48  +4.17  90.47
 26    150285 CEROVSKY Jakub  1977  CZE   1:23.50  +4.19  90.79
 27    533723 DEL BOSCO Christopher  1982  USA   1:23.67  +4.36  93.56
 28    301285 KONO Katsuyuki  1981  JPN   1:23.73  +4.42  94.53
 29    50917 STEINER Michael  1982  AUT   1:23.88  +4.57  96.97
 30    40255 BRAUER Jonathon  1981  AUS   1:23.93  +4.62  97.79
 31    90048 GREBENTSCHARSKI Ivan  1977  BUL   1:24.25  +4.94  102.99
 32    50979 HINTERBERGER Werner  1983  AUT   1:24.41  +5.10  105.59
 33    220458 WHISTLER James  1981  GBR   1:24.46  +5.15  106.41
 34    50930 BOGENSPERGER Thomas  1982  AUT   1:24.53  +5.22  107.54
 35    50845 MOSER Stefan  1981  AUT   1:24.73  +5.42  110.80
 36    560178 GUMZE Goran  1973  SLO   1:24.74  +5.43  110.96
 37    560432 BRAJOVIC Grega  1981  SLO   1:24.90  +5.59  113.56
 38    50912 TATSCHL Andreas  1982  AUT   1:24.94  +5.63  114.21
 39    220537 MCMILLAN Paul  1983  GBR   1:25.06  +5.75  116.17
 40    50903 HOLZMEISTER Martin  1982  AUT   1:25.21  +5.90  118.61
 41    350051 LAMPERT Martin  1977  LIE   1:25.36  +6.05  121.04
 42    560462 SEGULA Tomaz  1982  SLO   1:26.27  +6.96  135.85
 43    50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT   1:26.42  +7.11  138.29
 44    220076 TRAYNER Gareth  1980  GBR   1:26.75  +7.44  143.65
 45    220489 CRUICKSHANK Roger  1982  GBR   1:26.91  +7.60  146.26
 46    90053 MARKOV Georgi  1979  BUL   1:27.53  +8.22  156.34
 47    220518 MORISON Angus  1980  GBR   1:27.62  +8.31  157.80
 48    90054 SPASOV Kiril  1979  BUL   1:27.83  +8.52  161.22
 49    220061 AITKEN Blair  1980  GBR   1:28.30  +8.99  168.86
 50    220457 UNGER Karl  1981  GBR   1:28.43  +9.12  170.98
 51    220411 COOK David  1980  GBR   1:28.58  +9.27  173.42
 52    220415 COCHRANE Craig  1980  GBR   1:28.65  +9.34  174.56
 53    460036 BARBU BOGDAN Nicolae  1980  ROU   1:28.66  +9.35  174.72
 54    220071 NOBLE Lorne  1980  GBR   1:28.74  +9.43  176.02
 55    220472 MOORE John  1981  GBR   1:29.14  +9.83  182.53
 56    220456 TAYLOR Henry  1981  GBR   1:29.21  +9.90  183.67
 57    220448 BUSH Andrew  1981  GBR   1:29.34  +10.03  185.78
 58    220445 BAGGETT Ross  1981  GBR   1:29.93  +10.62  195.38
 59    220495 HOUSTON David  1982  GBR   1:30.30  +10.99  201.40
 60    561047 ZORKO Tadej  1984  SLO   1:30.66  +11.35  207.25
 61    270026 FOLEY Thomas  1979  IRL   1:31.05  +11.74  213.59
 62    220105 PARK Christopher  1981  GBR   1:31.20  +11.89  216.03
 63    220564 BARCOCK James  1984  GBR   1:31.55  +12.24  221.73
 64    301669 KONO Kenji  1983  JPN   1:32.07  +12.76  230.19
 65    220567 HARRISON David  1984  GBR   1:32.65  +13.34  239.62
 66    460040 NAN Ion  1980  ROU   1:46.40  +27.09  463.27
Did not finish 1st run
     51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT       
     50830 GAPPMAIER Christian  1981  AUT       
     220535 HUTCHISON Thomas  1983  GBR       
     220348 CROUCH Daniel  1979  GBR       
     40170 BEAR AJ  1977  AUS       
     50943 BRANDAUER Anton  1982  AUT       
     150483 BOSER Patrick  1982  CZE       
     710240 BISIC Tahir  1981  BIH       
     50858 STREITBERGER Georg  1981  AUT       
     50856 SCHWARZLMUELLER Gottfried  1981  AUT       
     50686 THALER Karl  1979  AUT       
     220054 MOULDER-BROWN John  1978  GBR       
     533387 SHIELDS Derek  1981  USA       
     220451 HUTCHISON Robin  1981  GBR       
Disqualified 1st run
     510167 RUSSI Nico  1978  SUI       
     220139 FRESHWATER Andrew  1973  GBR       
Did not start 1st run
     220030 GREEN Ross  1978  GBR       
     50934 AMPFERER Andreas  1982  AUT       
     400132 BUIS Berry  1983  NED       
     220365 SHEPHERD Mathew  1979  GBR       
     50833 GRUGGER Johann  1981  AUT