Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Saalbach-Hinterglemm (AUT) 12.01.2000

National Championships - Men's Super G

Race codex : 0361
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS EHRENFRIED GERTRAUD AUT
Referee
Chief of Race
Technical Data
Start Altitude m.
Finish Altitude m.
Vertical Drop 0 m.
Course Length m.
Homologation Number
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points
 1    40221 WALL Bradley  1979  AUS   1:22.95     43.88
 2    180212 UOTILA Sami  1976  FIN   1:23.27  +0.32  47.47
 3    150149 ZAKOURIL Borek  1976  CZE   1:23.32  +0.37  48.03
 4    220228 MICKEL Finlay  1977  GBR   1:23.43  +0.48  49.26
 5    220054 MOULDER-BROWN John  1978  GBR   1:24.08  +1.13  56.55
 6    150285 CEROVSKY Jakub  1977  CZE   1:24.30  +1.35  59.02
 7    220030 GREEN Ross  1978  GBR   1:24.37  +1.42  59.80
 8    50830 GAPPMAIER Christian  1981  AUT   1:24.52  +1.57  61.48
 9    50943 BRANDAUER Anton  1982  AUT   1:24.68  +1.73  63.28
 10    710240 BISIC Tahir  1981  BIH   1:24.81  +1.86  64.73
 11    180317 VIIRRET Tommi  1978  FIN   1:24.88  +1.93  65.52
 12    533723 DEL BOSCO Christopher  1982  USA   1:24.93  +1.98  66.08
 13    301285 KONO Katsuyuki  1981  JPN   1:24.96  +2.01  66.42
 14    350051 LAMPERT Martin  1977  LIE   1:24.96  +2.01  66.42
 15    50898 KRAMER Michael  1982  AUT   1:25.40  +2.45  71.35
 16    220537 MCMILLAN Paul  1983  GBR   1:25.45  +2.50  71.91
 17    50979 HINTERBERGER Werner  1983  AUT   1:25.53  +2.58  72.81
 18    50934 AMPFERER Andreas  1982  AUT   1:25.63  +2.68  73.93
 19    50027 NEUMAYER Gerhard  1980  AUT   1:25.63  +2.68  73.93
 20    50930 BOGENSPERGER Thomas  1982  AUT   1:25.72  +2.77  74.94
 21    40177 DICKSON Michael  1975  AUS   1:25.75  +2.80  75.27
 22    50903 HOLZMEISTER Martin  1982  AUT   1:25.84  +2.89  76.28
 23    51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT   1:25.97  +3.02  77.74
 24    90048 GREBENTSCHARSKI Ivan  1977  BUL   1:26.02  +3.07  78.30
 25    460036 BARBU BOGDAN Nicolae  1980  ROU   1:26.09  +3.14  79.08
 26    40255 BRAUER Jonathon  1981  AUS   1:26.13  +3.18  79.53
 27    533387 SHIELDS Derek  1981  USA   1:26.19  +3.24  80.21
 28    250107 HARALDSSON Johann F.  1979  ISL   1:26.37  +3.42  82.22
 29    560462 SEGULA Tomaz  1982  SLO   1:26.73  +3.78  86.26
 30    250109 HAFSTEIN Johann Haukur  1979  ISL   1:26.73  +3.78  86.26
 31    51064 HOCHSTAFFL Mario  1984  AUT   1:26.84  +3.89  87.49
 32    51060 GSCHWENTER Dominik  1984  AUT   1:27.07  +4.12  90.07
 33    220458 WHISTLER James  1981  GBR   1:27.13  +4.18  90.74
 34    50922 ZIERLER Andreas  1982  AUT   1:27.24  +4.29  91.98
 35    50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT   1:27.36  +4.41  93.32
 36    560178 GUMZE Goran  1973  SLO   1:27.45  +4.50  94.33
 37    90047 GEORGIEV Stefan  1977  BUL   1:27.53  +4.58  95.23
 38    50933 ARNOLD Kurt  1982  AUT   1:27.70  +4.75  97.13
 39    51073 MAIER Markus  1984  AUT   1:27.92  +4.97  99.60
 40    51001 PRETTERHOFER Peter  1983  AUT   1:27.96  +5.01  100.05
 41    220071 NOBLE Lorne  1980  GBR   1:28.34  +5.39  104.31
 42    90054 SPASOV Kiril  1979  BUL   1:28.54  +5.59  106.55
 43    250149 MAGNUSSON Kristinn  1981  ISL   1:28.55  +5.60  106.66
 44    220076 TRAYNER Gareth  1980  GBR   1:28.61  +5.66  107.34
 45    220415 COCHRANE Craig  1980  GBR   1:28.75  +5.80  108.91
 46    220457 UNGER Karl  1981  GBR   1:29.26  +6.31  114.63
 47    90053 MARKOV Georgi  1979  BUL   1:29.39  +6.44  116.08
 48    250055 BRYNJOLFSSON Sveinn  1975  ISL   1:29.57  +6.62  118.10
 49    51021 POSCH Dominik  1983  AUT   1:29.62  +6.67  118.66
 50    220445 BAGGETT Ross  1981  GBR   1:29.66  +6.71  119.11
 51    220535 HUTCHISON Thomas  1983  GBR   1:29.72  +6.77  119.78
 52    50826 FIEDLER Stefan  1981  AUT   1:29.80  +6.85  120.68
 53    50693 FIEDLER Bernhard  1979  AUT   1:29.82  +6.87  120.90
 54    220541 HOLMES Oliver  1983  GBR   1:29.83  +6.88  121.02
 55    51090 WEISSENBACHER Richard  1984  AUT   1:29.87  +6.92  121.46
 56    561047 ZORKO Tadej  1984  SLO   1:29.89  +6.94  121.69
 57    220061 AITKEN Blair  1980  GBR   1:29.91  +6.96  121.91
 58    220472 MOORE John  1981  GBR   1:29.99  +7.04  122.81
 59    220448 BUSH Andrew  1981  GBR   1:29.99  +7.04  122.81
 60    220456 TAYLOR Henry  1981  GBR   1:29.99  +7.04  122.81
 61    51078 PICHLER Christian  1984  AUT   1:30.17  +7.22  124.83
 62    220348 CROUCH Daniel  1979  GBR   1:30.29  +7.34  126.17
 63    51088 WALCHHOFER Patrick  1984  AUT   1:30.53  +7.58  128.86
 64    460040 NAN Ion  1980  ROU   1:30.60  +7.65  129.65
 65    220063 BROWN Samuel  1980  GBR   1:30.72  +7.77  130.99
 66    220495 HOUSTON David  1982  GBR   1:30.92  +7.97  133.24
 67    270026 FOLEY Thomas  1979  IRL   1:31.06  +8.11  134.81
 68    301669 KONO Kenji  1983  JPN   1:31.40  +8.45  138.62
 69    220411 COOK David  1980  GBR   1:31.65  +8.70  141.42
 70    51012 STOCKER Michael  1983  AUT   1:31.90  +8.95  144.22
 71    220451 HUTCHISON Robin  1981  GBR   1:32.20  +9.25  147.59
 72    51046 AUER Burkhard  1984  AUT   1:32.64  +9.69  152.52
 73    220105 PARK Christopher  1981  GBR   1:32.79  +9.84  154.20
 74    51074 MICHELI Bernhard  1984  AUT   1:33.03  +10.08  156.89
 75    220564 BARCOCK James  1984  GBR   1:33.11  +10.16  157.79
 76    220489 CRUICKSHANK Roger  1982  GBR   1:34.04  +11.09  168.22
 77    51083 SATTLER Hannes  1984  AUT   1:35.07  +12.12  179.76
 78    220486 WALKER Sebastian  1982  GBR   1:35.16  +12.21  180.77
 79    220567 HARRISON David  1984  GBR   1:35.20  +12.25  181.22
 80    270015 LEE Ciaran  1980  IRL   1:35.43  +12.48  183.80
 81    220454 OLIVEIRA Christopher  1981  GBR   1:36.69  +13.74  197.93
 82    280017 LAST Eyal  1983  ISR   1:39.92  +16.97  234.14
 83    310357 VUCKOVIC Marko  1984  JUG   1:46.27  +23.32  305.33
Did not finish 1st run
     80057 VASCONCELOS Thiago K.  1982  BRA       
     51077 OBERMOSER Andreas  1984  AUT       
     301287 KURIYAMA Hiroki  1980  JPN       
     310356 CUTOVIC Stevan  1984  JUG       
     250127 BJOERGVINSSON Bjoergvin  1980  ISL       
     220365 SHEPHERD Mathew  1979  GBR       
     220518 MORISON Angus  1980  GBR       
Disqualified 1st run
     350070 WAGNER Jerome  1980  LIE       
Did not start 1st run
     220429 HEYES Jonathan  1980  GBR       
     220095 LOCKYER Tom  1981  GBR       
     220139 FRESHWATER Andrew  1973  GBR       
     680030 BAKRADZE Tengiz  1980  GEO       
     220312 EDWARDS Kevin  1978  GBR       
     400115 WESSELS Canyon  1981  NED       
     220585 EDWARDS Howie  1984  GBR       
     50921 WEIDINGER Christian  1982  AUT       
     80053 ALVES JR. Luiz Fernando  1983  BRA       
     160001 VASSILI Andreas  1971  CYP       
     460043 NICOLAE Florentin  1981  ROU       
     680025 MAKHARASHVILI Robert  1981  GEO       
     80055 KAWAMURA Ricardo T.  1984  BRA