Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Altenmarkt-Zauchensee (AUT) 19.01.2001

European Cup - Men's Super G

Race codex : 0436
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS GORISEK DUSAN SLO
Referee
Chief of Race
Technical Data
Start Altitude m.
Finish Altitude m.
Vertical Drop 0 m.
Course Length m.
Homologation Number
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points
 1    50600 GOERGL Stephan  1978  AUT   1:30.47     8.18
 2    50171 SALZGEBER Rainer  1967  AUT   1:31.42  +0.95  19.00
 3    510767 HOFFMANN Ambrosi  1977  SUI   1:31.59  +1.12  20.93
 4    50761 ALSTER Christoph  1980  AUT   1:31.68  +1.21  21.96
 5    50532 UZNIK Daniel  1977  AUT   1:31.85  +1.38  23.89
 6    50831 GRAGGABER Thomas  1981  AUT   1:31.91  +1.44  24.57
 7    510207 HARI Konrad  1978  SUI   1:32.02  +1.55  25.83
 8    50288 ASSINGER Roland  1973  AUT   1:32.06  +1.59  26.28
 9    291990 BERBENNI Matteo  1979  ITA   1:32.18  +1.71  27.65
 9    50482 HOLZKNECHT Norbert  1976  AUT   1:32.18  +1.71  27.65
 11    50742 REICHELT Hannes  1980  AUT   1:32.19  +1.72  27.76
 12    200249 STANKALLA Stefan  1975  GER   1:32.29  +1.82  28.90
 12    290799 CARROZZA Manuel  1980  ITA   1:32.29  +1.82  28.90
 14    533131 SULLIVAN Marco  1980  USA   1:32.32  +1.85  29.24
 15    510747 GRUENENFELDER Tobias  1977  SUI   1:32.46  +1.99  30.84
 16    500438 BERGENDAHL Charlie  1977  SWE   1:32.58  +2.11  32.20
 17    180212 UOTILA Sami  1976  FIN   1:32.78  +2.31  34.48
 18    191159 MISSILLIER Sebastien  1977  FRA   1:32.79  +2.32  34.59
 18    292056 GUFLER Michael  1979  ITA   1:32.79  +2.32  34.59
 20    191007 PICCARD Jeff  1976  FRA   1:32.86  +2.39  35.39
 21    50695 BUDER Andreas  1979  AUT   1:33.00  +2.53  36.98
 22    291281 SPRENGER Ludwig  1971  ITA   1:33.01  +2.54  37.10
 23    191214 BASTELICA Simon  1977  FRA   1:33.20  +2.73  39.26
 24    191415 BOTTOLLIER Marc  1979  FRA   1:33.30  +2.83  40.40
 25    532723 STEPHENSON Geoffrey  1979  USA   1:33.31  +2.84  40.51
 26    50858 STREITBERGER Georg  1981  AUT   1:33.32  +2.85  40.63
 27    291399 GIRARDI Walter  1976  ITA   1:33.34  +2.87  40.85
 28    290453 PERATHONER Ulrich  1975  ITA   1:33.41  +2.94  41.65
 29    532490 MACARTNEY Scott  1978  USA   1:33.42  +2.95  41.77
 30    40170 BEAR AJ  1977  AUS   1:33.47  +3.00  42.33
 30    530465 SVENSRUD Travis  1978  USA   1:33.47  +3.00  42.33
 32    510165 HOFER Beni  1978  SUI   1:33.64  +3.17  44.27
 33    40171 BRANCH Craig  1977  AUS   1:33.76  +3.29  45.64
 34    190294 MARIN-CUDRAZ Frederic  1974  FRA   1:33.79  +3.32  45.98
 35    290894 HAINZ Christian  1980  ITA   1:33.83  +3.36  46.43
 35    50833 GRUGGER Johann  1981  AUT   1:33.83  +3.36  46.43
 37    292291 THANEI Stefan  1981  ITA   1:33.89  +3.42  47.12
 38    290705 HOLZER Patrick  1970  ITA   1:33.91  +3.44  47.34
 39    531819 BETSCHART Wisi  1976  USA   1:33.96  +3.49  47.91
 40    101375 LAVOIE Vincent  1977  CAN   1:34.04  +3.57  48.82
 40    420762 VIK HANSEN Lars Birger  1975  NOR   1:34.04  +3.57  48.82
 42    191008 MEILLEUR Cedric  1976  FRA   1:34.09  +3.62  49.39
 42    510162 GIACOMETTI Curdin  1978  SUI   1:34.09  +3.62  49.39
 44    291704 DORIGO Daniel  1977  ITA   1:34.16  +3.69  50.19
 45    190971 MORAND Cedric  1976  FRA   1:34.20  +3.73  50.65
 46    50685 STOCKER Martin  1979  AUT   1:34.21  +3.74  50.76
 47    190615 CAIOLO Laurent  1978  FRA   1:34.35  +3.88  52.35
 48    50778 FRANZ Thomas  1980  AUT   1:34.49  +4.02  53.95
 49    533087 BISHOP Wade H  1980  USA   1:34.52  +4.05  54.29
 50    510855 MANN Bruno  1979  SUI   1:34.56  +4.09  54.74
 51    421332 KULBECK Ole Magnus  1983  NOR   1:34.62  +4.15  55.43
 52    510730 STOLL Dave  1977  SUI   1:34.64  +4.17  55.66
 53    510344 ZUEGER Daniel  1979  SUI   1:34.70  +4.23  56.34
 53    480535 CHESTAKOV Pavel  1980  RUS   1:34.70  +4.23  56.34
 53    50677 GSTATTER Manfred  1979  AUT   1:34.70  +4.23  56.34
 56    290844 DEFLORIAN Mirko  1980  ITA   1:34.74  +4.27  56.79
 57    50681 KANDLBAUER Juergen  1979  AUT   1:34.80  +4.33  57.48
 57    532815 HORTON Andre  1979  USA   1:34.80  +4.33  57.48
 59    292514 HEEL Werner  1982  ITA   1:34.90  +4.43  58.62
 60    421040 STRAND Stein Kristian  1979  NOR   1:34.94  +4.47  59.07
 61    190930 DENERIAZ Antoine  1976  FRA   1:34.95  +4.48  59.18
 62    50752 GRUBER Manfred  1980  AUT   1:35.05  +4.58  60.32
 63    102263 GUAY Erik  1981  CAN   1:35.32  +4.85  63.40
 64    102230 BRUCE Trevor  1981  CAN   1:35.39  +4.92  64.19
 65    500778 NILSSON Anders  1980  SWE   1:35.58  +5.11  66.36
 66    51005 SCHEIBER Mario  1983  AUT   1:35.61  +5.14  66.70
 67    560406 GORZA Ales  1980  SLO   1:35.62  +5.15  66.81
 67    30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG   1:35.62  +5.15  66.81
 69    560425 VAJDIC Bernard  1980  SLO   1:35.66  +5.19  67.27
 70    201542 STRODL Peter  1982  GER   1:35.67  +5.20  67.38
 71    50931 BECHTER Patrick  1982  AUT   1:35.78  +5.31  68.63
 72    421165 LOECHEN Andreas  1981  NOR   1:35.82  +5.35  69.09
 73    50841 KORNBERGER Christoph  1981  AUT   1:35.83  +5.36  69.20
 74    300701 TAKISHITA Yasuyuki  1976  JPN   1:35.95  +5.48  70.57
 75    480613 KEDRIN Maxim  1982  RUS   1:35.97  +5.50  70.80
 76    220228 MICKEL Finlay  1977  GBR   1:36.27  +5.80  74.21
 77    510330 SPOERRI Joerg  1980  SUI   1:36.29  +5.82  74.44
 78    50903 HOLZMEISTER Martin  1982  AUT   1:36.38  +5.91  75.47
 79    350069 SPRECHER Claudio  1980  LIE   1:36.43  +5.96  76.03
 80    350066 RIEGLER Michael  1979  LIE   1:36.60  +6.13  77.97
 81    51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT   1:36.64  +6.17  78.43
 82    510951 JURT Cyrill  1982  SUI   1:36.92  +6.45  81.61
 82    50997 OMMINGER Andreas  1983  AUT   1:36.92  +6.45  81.61
 84    560447 SPORN Andrej  1981  SLO   1:37.04  +6.57  82.98
 85    50909 GRASSER Gernot  1982  AUT   1:37.13  +6.66  84.00
 86    102024 BENNETT Brian  1980  CAN   1:37.19  +6.72  84.69
 86    421167 MARKEGAARD Daniel  1981  NOR   1:37.19  +6.72  84.69
 88    700037 HEIMSCHILD Ivan  1980  SVK   1:37.25  +6.78  85.37
 89    290896 HELL Wolfgang  1980  ITA   1:37.45  +6.98  87.65
 90    191783 RAVOIRE Damien  1981  FRA   1:37.52  +7.05  88.44
 91    50975 FLASCHBERGER Christian  1983  AUT   1:38.10  +7.63  95.05
 92    500862 LANG Dan  1981  SWE   1:38.26  +7.79  96.87
 93    700012 PREVUZNAK Andrej  1978  SVK   1:38.39  +7.92  98.35
 94    180442 KAITALA Jouni  1983  FIN   1:39.85  +9.38  114.97
 95    460043 NICOLAE Florentin  1981  ROU   1:40.38  +9.91  121.01
 96    460040 NAN Ion  1980  ROU   1:42.26  +11.79  142.41
Did not finish 1st run
     301184 YOSHIOKA Daisuke  1980  JPN       
     510669 MAECHLER Roger  1976  SUI       
     191423 RICHARD Cyprien  1979  FRA       
     50753 KROELL Klaus  1980  AUT       
     350070 WAGNER Jerome  1980  LIE       
     510685 VIDI Luca  1976  SUI       
     560436 LESAR Matej  1981  SLO       
     191667 RECH Freddy  1980  FRA       
     101850 HUME Jeff  1979  CAN       
     191618 TISSOT Antoine  1980  FRA       
     50919 STRUGER Peter  1982  AUT       
     560377 KOZLAR Igor  1979  SLO       
     200987 PRASSBERGER Christian  1977  GER       
     50905 HELLWEGER Martin  1982  AUT       
     50745 SCHILD Josef  1980  AUT       
     201606 KEPPLER Stephan  1983  GER       
     510275 PERREN Saemi  1980  SUI       
     533352 GRAY Gordon  1981  USA       
     100457 OUGHTRED Ryan  1975  CAN       
     220030 GREEN Ross  1978  GBR       
     101625 OVERGAARD Stefan  1978  CAN       
     291280 FELLER Maurizio  1974  ITA       
     190462 MELQUIOND Benjamin  1975  FRA       
     20005 GOMEZ Victor  1974  AND       
     191663 OTTOBON Frederic  1980  FRA       
     560371 DRAGSIC Mitja  1979  SLO       
     50940 MARSCHNIG Claus  1982  AUT       
     420900 FURSETH Knut Arne  1977  NOR       
     510923 NADIG Andreas  1982  SUI       
     421214 ELVRUM Einar-Marius  1981  NOR       
     50743 LANZINGER Matthias  1980  AUT       
     50675 ENGL Kurt  1979  AUT       
     420906 MOLTUDAL Stian Aam  1977  NOR       
     690013 SKRIABIN Nikolay  1978  UKR       
     350051 LAMPERT Martin  1977  LIE       
Disqualified 1st run
     150149 ZAKOURIL Borek  1976  CZE       
     292455 FILL Peter  1982  ITA       
     460036 BARBU BOGDAN Nicolae  1980  ROU       
     560294 OSLAK Ozbi  1977  SLO       
Did not start 1st run
     200238 SCHNITZENBAUMER Sven  1975  GER       
     421069 MATHISEN Torje  1979  NOR       
     201310 KRAUS Martin  1980  GER       
     690022 STRISIK Yri  1979  UKR