official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LIZEROUX Julien
1979
FRA
1:38.50
6.00
2
PRANGER Manfred
1978
AUT
+0.41
8.54
3
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+0.58
9.59
4
HARGIN Mattias
1985
SWE
+1.03
12.38
5
DAVARE Michel
1981
ITA
+1.07
12.63
6
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.13
13.00
7
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+1.16
13.18
8
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.30
14.05
9
FANARA Thomas
1981
FRA
+1.32
14.17
10
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+1.39
14.61
11
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.45
14.98
12
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1.50
15.29
13
TIEZZA Luca
1981
ITA
+1.54
15.54
14
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.66
16.28
15
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+1.79
17.09
16
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+1.88
17.64
17
KRYZL Krystof
1986
CZE
+1.94
18.01
17
IMBODEN Urs
1975
MDA
+1.94
18.01
19
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
+2.11
19.07
20
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.17
19.44
21
BAXTER Noel
1981
GBR
+2.18
19.50
22
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.29
20.18
23
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+2.30
20.24
24
MORETTI Luca
1980
ITA
+2.33
20.43
25
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
+2.47
21.30
26
FEUZ Beat
1987
SUI
+2.72
22.84
27
SKUBE Matic
1988
SLO
+3.21
25.88
28
PUCHNER Joachim
1987
AUT
+3.40
27.06
29
GRAF Bernhard
1988
AUT
+3.50
27.68
30
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
+3.76
29.29
31
MARKIC Gasper
1986
SLO
+4.07
31.21
32
BRANDENBURG Will
1987
USA
+4.23
32.20
33
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+4.42
33.37
34
BRENNA Petter
1986
NOR
+4.90
36.35
35
OBERT Anthony
1985
FRA
+4.96
36.72
36
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+5.27
38.64
37
AJIKI Masaharu
1980
JPN
+5.29
38.76
38
SANDVIK Eian
1989
NOR
+5.52
40.18
39
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
+5.80
41.92
40
OHKOSHI Ryuunosuke
1988
JPN
+6.07
43.59
41
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
+6.34
45.26
42
KROGDAHL Torjus
1988
NOR
+16.88
110.54
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
PROMOK Franz
1987
AUT
ZORICIC Nick
1983
CAN
STANEK Jendrek
1981
GER
NILSEN Andreas
1980
NOR
LORENZIN Marcel
1982
AUT
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
KOGLER Stefan
1981
GER
KELLEY Tim
1986
USA
MARSHALL Cody B
1982
USA
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
YUASA Naoki
1983
JPN
VALENCIC Mitja
1978
SLO
SEILER Jan
1983
SUI
JANKA Carlo
1986
SUI
TISSOT Maxime
1986
FRA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
PRISADOV Stefan
1990
BUL
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
VIDOSA Roger
1984
AND
ROBERT Jonathan
1986
CAN
VUKOVIC Zelimir
1983
SRB
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
KUERNER Miha
1987
SLO
FISCHER Daniel
1985
GER
OLIVERO Gian Luca
1986
ITA
PYARD Flavien
1985
FRA
NOBLE Andrew
1984
GBR
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
CAVALLINO Ivan
1986
ITA
GROSS Stefano
1986
ITA
BAECK Axel
1987
SWE
DOPFER Fritz
1987
AUT
STEHLE Dominik
1986
GER
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
NYLANDEN Petri
1985
FIN
ENOCSON Calle
1984
SWE
JITLOFF Tim
1985
USA
BJOERK Andre
1982
SWE
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
REITER Hannes
1981
AUT
LEUZINGER James
1982
GBR
NICKERSON Warner C
1981
USA
VRABLIK Martin
1982
CZE
ROTHROCK Tom
1978
USA
OMMINGER Andreas
1983
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
HANADA Masashi
1986
JPN
NORDH Fredrik
1984
SWE
FALCOZ Lucas
1986
FRA
VAJDIC Bernard
1980
SLO
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
MARINAC Martin
1979
AUT
NOESIG Christoph
1985
AUT
BRENNER Hannes
1984
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run