Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Altenmarkt-Zauchensee (AUT) 20.01.1999

National Championships - Men's Super G

Race codex : 0220
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS
Referee
Chief of Race
Technical Data
Start Altitude m.
Finish Altitude m.
Vertical Drop 0 m.
Course Length m.
Homologation Number
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points
 1    50600 GOERGL Stephan  1978  AUT   1:09.97     21.04
 2    560151 KOBLAR Jernej  1971  SLO   1:10.12  +0.15  23.03
 3    50688 MARINAC Martin  1979  AUT   1:10.88  +0.91  33.14
 4    532242 STELL Kevin  1977  USA   1:11.21  +1.24  37.52
 5    420906 MOLTUDAL Stian Aam  1977  NOR   1:11.44  +1.47  40.58
 6    421040 STRAND Stein Kristian  1979  NOR   1:11.51  +1.54  41.51
 7    101790 ANDERSON David  1979  CAN   1:11.84  +1.87  45.89
 8    560377 KOZLAR Igor  1979  SLO   1:11.85  +1.88  46.03
 9    102263 GUAY Erik  1981  CAN   1:11.86  +1.89  46.16
 10    40171 BRANCH Craig  1977  AUS   1:11.89  +1.92  46.56
 11    101850 HUME Jeff  1979  CAN   1:12.08  +2.11  49.08
 12    560447 SPORN Andrej  1981  SLO   1:12.16  +2.19  50.15
 13    532173 JOHNSON Justin J  1977  USA   1:12.51  +2.54  54.80
 14    50850 POPPERNITSCH Robert  1981  AUT   1:12.57  +2.60  55.60
 15    531327 MARTIN J andrew  1974  USA   1:12.64  +2.67  56.53
 16    420244 KJAEMPERUD Jarl Rune  1978  NOR   1:12.81  +2.84  58.79
 17    480535 CHESTAKOV Pavel  1980  RUS   1:13.07  +3.10  62.24
 18    533146 MCCONATHY Chad  1980  USA   1:13.08  +3.11  62.38
 19    421116 JENSEN Christian  1982  NOR   1:13.28  +3.31  65.03
 20    560453 PREK Ales  1981  SLO   1:13.31  +3.34  65.43
 21    50897 KUENSTNER Markus  1982  AUT   1:13.47  +3.50  67.56
 22    50844 MARAK Christoph  1981  AUT   1:13.52  +3.55  68.22
 23    421034 SANDE Trygve  1979  NOR   1:13.67  +3.70  70.22
 24    530749 TRANSUE Joshua  1980  USA   1:14.21  +4.24  77.40
 25    50940 MARSCHNIG Claus  1982  AUT   1:14.21  +4.24  77.40
 26    51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT   1:14.22  +4.25  77.53
 27    50909 GRASSER Gernot  1982  AUT   1:14.24  +4.27  77.79
 28    350063 BUERZLE Stefan  1979  LIE   1:14.27  +4.30  78.19
 29    400010 WAREMAN Hayo  1974  NED   1:14.42  +4.45  80.19
 30    50903 HOLZMEISTER Martin  1982  AUT   1:14.49  +4.52  81.12
 31    350051 LAMPERT Martin  1977  LIE   1:14.54  +4.57  81.78
 32    102435 JANYK Michael  1982  CAN   1:14.99  +5.02  87.76
 33    534108 KURUVILA Reuben  1979  USA   1:15.06  +5.09  88.69
 34    102422 ANDERSON Scott  1982  CAN   1:15.06  +5.09  88.69
 35    700034 RAJCAN Michal  1980  SVK   1:15.30  +5.33  91.88
 36    50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT   1:15.52  +5.55  94.81
 37    102280 MAGUIRE Morgan  1981  CAN   1:15.99  +6.02  101.05
 38    50910 GRAFINGER Thomas  1982  AUT   1:16.07  +6.10  102.12
 39    50833 GRUGGER Johann  1981  AUT   1:16.66  +6.69  109.96
 40    350074 HERMANN Samuel  1983  LIE   1:16.74  +6.77  111.02
 41    50991 KRISTANDL Matthias  1983  AUT   1:16.77  +6.80  111.42
 42    460036 BARBU BOGDAN Nicolae  1980  ROU   1:16.86  +6.89  112.62
 43    430012 MALCZEWSKI Marcin  1980  POL   1:16.96  +6.99  113.95
 44    700680 HUDIK Maros  1982  SVK   1:17.05  +7.08  115.14
 45    380276 ANDRASEK Dario  1981  CRO   1:17.08  +7.11  115.54
 46    460043 NICOLAE Florentin  1981  ROU   1:17.42  +7.45  120.06
 47    700686 LUBELLAN Peter  1982  SVK   1:17.53  +7.56  121.52
 48    460040 NAN Ion  1980  ROU   1:17.64  +7.67  122.99
 49    700037 HEIMSCHILD Ivan  1980  SVK   1:17.96  +7.99  127.24
 50    380280 VUCINIC Ivan  1982  CRO   1:18.40  +8.43  133.09
 51    51001 PRETTERHOFER Peter  1983  AUT   1:19.53  +9.56  148.11
 52    51002 RAINER Bernhard  1983  AUT   1:19.61  +9.64  149.17
 53    400115 WESSELS Canyon  1981  NED   1:20.52  +10.55  161.26
 54    400122 VOS Maarten  1982  NED   1:21.93  +11.96  180.01
 55    301458 KITAMURA Akifumi  1981  JPN   1:22.85  +12.88  192.23
 56    160001 VASSILI Andreas  1971  CYP   1:23.06  +13.09  195.02
 57    160044 CHRISTODOULOU Theodoros  1977  CYP   1:24.12  +14.15  209.11
Did not finish
     301285 KONO Katsuyuki  1981  JPN       
     350066 RIEGLER Michael  1979  LIE       
     101319 CULBERT Cameron  1977  CAN       
     430290 KACZMAREK Piotr  1982  POL       
     350069 SPRECHER Claudio  1980  LIE       
     50934 AMPFERER Andreas  1982  AUT       
     300898 HARADA Gen  1978  JPN       
     50742 REICHELT Hannes  1980  AUT       
     400132 BUIS Berry  1983  NED       
     50896 HEREGGER Bjoern  1982  AUT       
     101895 ROY Jean-Philippe  1979  CAN       
     530675 SWING Jesse  1979  USA       
     430267 HABER Artur  1981  POL       
     560442 POGACNIK Matej  1981  SLO       
     50930 BOGENSPERGER Thomas  1982  AUT       
     50746 HAYDER Thomas  1980  AUT       
     50851 REITER Hannes  1981  AUT       
     50858 STREITBERGER Georg  1981  AUT       
     430244 PODGORNY Wojciech  1980  POL       
     690013 SKRIABIN Nikolay  1978  UKR       
     50761 ALSTER Christoph  1980  AUT       
     60090 GEERINCK Ronny  1979  BEL       
     101892 READ Michael  1979  CAN       
     400016 WANDERS Arjan  1978  NED       
     50830 GAPPMAIER Christian  1981  AUT       
     50027 NEUMAYER Gerhard  1980  AUT       
     560419 SKERBINEK Primoz  1980  SLO       
     102052 FINLAYSON James  1980  CAN       
     50743 LANZINGER Matthias  1980  AUT       
     350070 WAGNER Jerome  1980  LIE       
     421010 FAGERHUS Kristian  1979  NOR       
     560436 LESAR Matej  1981  SLO       
     532800 SHEPHERD Tyler  1979  USA       
     420222 ELVESTAD Sondre  1978  NOR       
     560414 KRIZAJ Bostjan  1980  SLO       
     430231 WASILENCZYK Bartlomiej  1979  POL       
     310267 DJORDJEVIC Marko  1978  JUG       
     310276 LUCIC Vladimir  1978  JUG       
     532497 ROTHROCK Tom  1978  USA       
     300929 DOI Toshiyuki  1978  JPN       
     301287 KURIYAMA Hiroki  1980  JPN       
     50686 THALER Karl  1979  AUT       
     60012 DIRKX Jeff  1981  BEL       
     380277 LOEDLER Thomas  1973  CRO       
     400136 ROSSUM VAN Dominique  1983  NED       
     421007 DAMSTUEN Andreas  1979  NOR       
     532577 KNITTLE Matthew  1978  USA       
     480468 SUGROBOV Alexei  1978  RUS       
     560328 BUKOVEC Jernej  1978  SLO       
Disqualified
     480613 KEDRIN Maxim  1982  RUS       
     50752 GRUBER Manfred  1980  AUT       
     40170 BEAR AJ  1977  AUS       
Did not start
     400131 QUARTEL Alwin  1983  NED       
     50900 KOLL Alexander  1982  AUT       
     400100 PUNT Kjeld  1977  NED       
     50899 KORNBERGER Siegfried  1982  AUT       
     430121 DOBROWLSKI Wojciech  1976  POL       
     50963 EVERS Norbert  1982  AUT       
     400116 BROEKHUIS Colin  1982  NED       
     90007 DITSCHEV Peter  1969  BUL       
     750047 ARSOVSKI Milan  1982  MKD       
     750049 BOGDANOVSKI Goce  1983  MKD       
     560426 WIESER Andi  1980  SLO       
     400101 WIJSMAN Martijn  1973  NED       
     750046 TRAJKOVSKI Predrag  1982  MKD       
     750048 MARTINOVSKI Martin  1983  MKD