Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Radstadt (AUT) 03.03.1999

FIS Race - Men's Super G

Race codex : 0972
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS
Referee
Chief of Race
Technical Data
Start Altitude m.
Finish Altitude m.
Vertical Drop 0 m.
Course Length m.
Homologation Number
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Total Time Diff. FIS Points
 1    532188 SPENCER Dane  1977  USA   1:26.43     23.75
 2    560298 REBERSAK Jernej  1977  SLO   1:26.61  +0.18  25.69
 3    291533 OBALLA Davide  1976  ITA   1:26.61  +0.18  25.69
 4    50621 PACHNER Harald  1978  AUT   1:26.91  +0.48  28.91
 5    50831 GRAGGABER Thomas  1981  AUT   1:26.98  +0.55  29.67
 6    510756 VON WEISSENFLUH Rolf  1977  SUI   1:27.05  +0.62  30.42
 7    50753 KROELL Klaus  1980  AUT   1:27.05  +0.62  30.42
 8    50761 ALSTER Christoph  1980  AUT   1:27.17  +0.74  31.71
 9    201097 GOETZE Thorsten  1978  GER   1:27.27  +0.84  32.79
 10    50519 DIETRICH Claudio  1977  AUT   1:27.30  +0.87  33.11
 11    420900 FURSETH Knut Arne  1977  NOR   1:27.32  +0.89  33.33
 12    50745 SCHILD Josef  1980  AUT   1:27.33  +0.90  33.43
 13    50675 ENGL Kurt  1979  AUT   1:27.35  +0.92  33.65
 14    532028 VONN Thomas  1975  USA   1:27.36  +0.93  33.76
 15    50778 FRANZ Thomas  1980  AUT   1:27.51  +1.08  35.37
 16    50742 REICHELT Hannes  1980  AUT   1:27.64  +1.21  36.77
 17    50439 PERTL Peter  1976  AUT   1:27.70  +1.27  37.42
 18    50600 GOERGL Stephan  1978  AUT   1:27.70  +1.27  37.42
 19    510642 DUERR Manuel  1976  SUI   1:27.72  +1.29  37.63
 20    510765 COLLENBERG Claudio  1977  SUI   1:27.73  +1.30  37.74
 21    200130 DEISSENBOECK Christian  1973  GER   1:27.86  +1.43  39.14
 22    510100 STOESSEL Rene  1973  SUI   1:28.07  +1.64  41.40
 23    201310 KRAUS Martin  1980  GER   1:28.16  +1.73  42.37
 24    510730 STOLL Dave  1977  SUI   1:28.50  +2.07  46.02
 25    220228 MICKEL Finlay  1977  GBR   1:28.76  +2.33  48.82
 26    50218 PICHLER Christian  1975  AUT   1:28.78  +2.35  49.04
 27    50851 REITER Hannes  1981  AUT   1:28.82  +2.39  49.47
 28    200987 PRASSBERGER Christian  1977  GER   1:28.83  +2.40  49.57
 29    420222 ELVESTAD Sondre  1978  NOR   1:28.86  +2.43  49.90
 30    50752 GRUBER Manfred  1980  AUT   1:28.89  +2.46  50.22
 31    50844 MARAK Christoph  1981  AUT   1:28.90  +2.47  50.33
 32    50587 ALLGAEUER Michael  1978  AUT   1:28.91  +2.48  50.44
 33    50841 KORNBERGER Christoph  1981  AUT   1:28.92  +2.49  50.54
 34    510225 RICKENBACH Dino  1978  SUI   1:28.94  +2.51  50.76
 35    50833 GRUGGER Johann  1981  AUT   1:29.01  +2.58  51.51
 36    50743 LANZINGER Matthias  1980  AUT   1:29.09  +2.66  52.37
 37    421035 SEM Eirik  1979  NOR   1:29.22  +2.79  53.77
 38    50940 MARSCHNIG Claus  1982  AUT   1:29.29  +2.86  54.52
 39    510685 VIDI Luca  1976  SUI   1:29.38  +2.95  55.49
 40    50830 GAPPMAIER Christian  1981  AUT   1:29.49  +3.06  56.68
 41    533397 ZAMANSKY Jake  1981  USA   1:29.63  +3.20  58.18
 42    421167 MARKEGAARD Daniel  1981  NOR   1:29.96  +3.53  61.73
 43    201088 BRANDLHUBER Martin  1978  GER   1:30.14  +3.71  63.67
 44    510816 AYMON Joan  1979  SUI   1:30.17  +3.74  63.99
 45    50909 GRASSER Gernot  1982  AUT   1:30.20  +3.77  64.32
 46    50893 FRANK Andreas  1982  AUT   1:30.34  +3.91  65.82
 47    50027 NEUMAYER Gerhard  1980  AUT   1:30.54  +4.11  67.97
 48    50897 KUENSTNER Markus  1982  AUT   1:30.58  +4.15  68.40
 49    50755 SCHEUERER Christian  1980  AUT   1:30.64  +4.21  69.05
 50    533384 SAUNDERS Robert  1981  USA   1:30.65  +4.22  69.16
 51    220030 GREEN Ross  1978  GBR   1:30.69  +4.26  69.59
 52    510275 PERREN Saemi  1980  SUI   1:30.69  +4.26  69.59
 53    50856 SCHWARZLMUELLER Gottfried  1981  AUT   1:30.91  +4.48  71.96
 54    560423 TOPLAK Rok  1980  SLO   1:30.95  +4.52  72.39
 55    50821 AUDERER Wolfgang  1981  AUT   1:30.98  +4.55  72.71
 56    560428 SERDONER David  1980  SLO   1:31.03  +4.60  73.25
 57    50917 STEINER Michael  1982  AUT   1:31.04  +4.61  73.35
 58    421165 LOECHEN Andreas  1981  NOR   1:31.06  +4.63  73.57
 59    50903 HOLZMEISTER Martin  1982  AUT   1:31.07  +4.64  73.68
 60    290758 ALBERTI Flavio  1980  ITA   1:31.16  +4.73  74.65
 61    50930 BOGENSPERGER Thomas  1982  AUT   1:31.17  +4.74  74.75
 62    50741 FUERSTAUER Niki  1980  AUT   1:31.28  +4.85  75.94
 63    50943 BRANDAUER Anton  1982  AUT   1:31.34  +4.91  76.58
 64    301285 KONO Katsuyuki  1981  JPN   1:31.45  +5.02  77.77
 65    533347 FOSTER Jason  1981  USA   1:31.49  +5.06  78.20
 66    50848 PECHTL Arno  1981  AUT   1:31.53  +5.10  78.63
 67    50975 FLASCHBERGER Christian  1983  AUT   1:31.59  +5.16  79.27
 68    50916 SILLER Matthias  1982  AUT   1:31.62  +5.19  79.60
 69    400016 WANDERS Arjan  1978  NED   1:31.66  +5.23  80.03
 70    50979 HINTERBERGER Werner  1983  AUT   1:31.68  +5.25  80.24
 71    50915 SCHWEIGER Dominik  1982  AUT   1:31.95  +5.52  83.15
 72    560462 SEGULA Tomaz  1982  SLO   1:32.39  +5.96  87.88
 73    50896 HEREGGER Bjoern  1982  AUT   1:32.45  +6.02  88.53
 74    292280 PESCOLLDERUNGG Manuel  1981  ITA   1:32.47  +6.04  88.74
 75    50863 ZANGERL Andreas  1981  AUT   1:32.53  +6.10  89.39
 76    421252 DOERUM JAERE Martin  1981  NOR   1:32.67  +6.24  90.89
 77    50855 SCHMOELZ Markus  1981  AUT   1:32.67  +6.24  90.89
 78    560453 PREK Ales  1981  SLO   1:32.68  +6.25  91.00
 79    50898 KRAMER Michael  1982  AUT   1:32.71  +6.28  91.32
 80    50907 HAASER Manuel  1982  AUT   1:32.76  +6.33  91.86
 81    50985 HUTEGGER Kurt  1983  AUT   1:32.82  +6.39  92.51
 82    560443 RIBNIKAR Jernej  1981  SLO   1:33.00  +6.57  94.44
 83    533877 LIGARE Todd  1982  USA   1:33.01  +6.58  94.55
 84    50932 AUER Erich  1982  AUT   1:33.09  +6.66  95.41
 85    50902 EGGER Simon  1982  AUT   1:33.13  +6.70  95.84
 86    561006 GLEBOV Alek  1983  SLO   1:33.29  +6.86  97.56
 87    292710 HOFER Martin  1983  ITA   1:33.42  +6.99  98.96
 88    220083 BAXTER Noel  1981  GBR   1:33.52  +7.09  100.04
 89    220069 HALL Simon  1980  GBR   1:33.54  +7.11  100.25
 90    560471 BAJT Luka  1982  SLO   1:33.77  +7.34  102.73
 91    50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT   1:33.79  +7.36  102.94
 92    110033 GROB Rainer  1973  CHI   1:33.81  +7.38  103.16
 93    533872 NESSET Nathan  1982  USA   1:33.93  +7.50  104.45
 94    51009 SPIES Georg  1983  AUT   1:34.05  +7.62  105.74
 95    51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT   1:34.07  +7.64  105.96
 96    291182 GEISER Daniel  1981  ITA   1:34.14  +7.71  106.71
 97    533553 BARLOW Tyler  1981  USA   1:34.25  +7.82  107.89
 98    301287 KURIYAMA Hiroki  1980  JPN   1:34.40  +7.97  109.51
 99    50969 BACHER Thomas  1983  AUT   1:34.48  +8.05  110.37
 100    51015 ZANGERL Thomas  1983  AUT   1:34.58  +8.15  111.45
 101    51001 PRETTERHOFER Peter  1983  AUT   1:34.67  +8.24  112.41
 102    220458 WHISTLER James  1981  GBR   1:34.91  +8.48  115.00
 103    110006 GROB Duncan  1980  CHI   1:35.04  +8.61  116.39
 104    50913 SCHIESTL Mario  1982  AUT   1:35.11  +8.68  117.15
 105    561021 VALENTI Ales  1983  SLO   1:35.29  +8.86  119.08
 106    220416 WALTERS Peter  1980  GBR   1:35.30  +8.87  119.19
 107    534200 PERRICONE Gaspar  1983  USA   1:35.31  +8.88  119.30
 108    51008 SINZ Mathias  1983  AUT   1:36.65  +10.22  133.72
 109    292780 SCHOELZHORN Elmar  1983  ITA   1:37.66  +11.23  144.59
 110    50989 KOHLER Stefan Peter  1983  AUT   1:37.68  +11.25  144.80
 111    301141 MATSUMOTO Tsugiyuki  1979  JPN   1:39.64  +13.21  165.89
Did not finish 1st run
     50962 LOSBICHLER Markus  1982  AUT       
     50677 GSTATTER Manfred  1979  AUT       
     50747 LIBRA Josef  1980  AUT       
     201098 GONITIANER Niclas  1978  GER       
     50899 KORNBERGER Siegfried  1982  AUT       
     50904 FIEGL David  1982  AUT       
     110062 GROB Thomas  1977  CHI       
     421150 DALE Erik  1981  NOR       
     50765 WALDNER Klaus  1980  AUT       
     560432 BRAJOVIC Grega  1981  SLO       
     50922 ZIERLER Andreas  1982  AUT       
     50858 STREITBERGER Georg  1981  AUT       
     201082 BENKERT Franz  1978  GER       
     50991 KRISTANDL Matthias  1983  AUT       
     301384 NAGANUMA Takeshi  1979  JPN       
     510165 HOFER Beni  1978  SUI       
     50688 MARINAC Martin  1979  AUT       
     50905 HELLWEGER Martin  1982  AUT       
Did not start 1st run
     110111 MONJE Oscar  1982  CHI       
     400132 BUIS Berry  1983  NED       
     50840 KOERBLER Christian  1981  AUT       
     301458 KITAMURA Akifumi  1981  JPN       
     50968 TRUSCHNER Christoph  1983  AUT       
     291023 SCHRANZHOFER Oswald  1970  ITA       
     534105 RENNER Ahren  1983  USA       
     400131 QUARTEL Alwin  1983  NED