Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Yuzawa Naeba (JPN) 13.02.2016

FIS World Cup - Men's Giant Slalom

Race codex : 0130
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS CHO YONG-JAE KOR
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race A. MORI JPN
Technical Data
Start Altitude 1375 m.
Finish Altitude 925 m.
Vertical Drop 450 m.
Homologation Number 11679/03/15
Run 1
Course Setter J. SLIVINIK AUT
Number of Gates 57
Turning Gates 54
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter H. KRUG SUI
Number of Gates 56
Turning Gates 53
Start Time 13:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points WC Points
 1  5  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   1:16.45  1:17.78  2:34.23     0.00  100.00
 2  9  194495 FAIVRE Mathieu  1992  FRA   1:17.16  1:17.58  2:34.74  +0.51  3.24  80.00
 3  27  292000 BLARDONE Massimiliano  1979  ITA   1:17.40  1:17.50  2:34.90  +0.67  4.26  60.00
 4  3  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   1:17.39  1:17.61  2:35.00  +0.77  4.89  50.00
 5  6  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA   1:17.19  1:17.95  2:35.14  +0.91  5.78  45.00
 6  4  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   1:16.66  1:18.88  2:35.54  +1.31  8.32  40.00
 7  2  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   1:15.93  1:19.75  2:35.68  +1.45  9.21  36.00
 8  16  511852 CAVIEZEL Gino  1992  SUI   1:17.49  1:18.27  2:35.76  +1.53  9.72  32.00
 9  8  294890 NANI Roberto  1988  ITA   1:16.91  1:18.91  2:35.82  +1.59  10.10  29.00
 10  13  292967 EISATH Florian  1984  ITA   1:18.08  1:17.81  2:35.89  +1.66  10.55  26.00
 11  18  511896 MURISIER Justin  1992  SUI   1:17.55  1:18.41  2:35.96  +1.73  10.99  24.00
 12  14  51007 SCHOERGHOFER Philipp  1983  AUT   1:16.85  1:19.16  2:36.01  +1.78  11.31  22.00
 13  23  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   1:18.73  1:17.65  2:36.38  +2.15  13.66  20.00
 14  25  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA   1:17.64  1:18.75  2:36.39  +2.16  13.72  18.00
 15  1  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   1:17.88  1:18.52  2:36.40  +2.17  13.79  16.00
 16  12  180534 SANDELL Marcus  1987  FIN   1:18.54  1:17.88  2:36.42  +2.19  13.92  15.00
 17  22  51159 NOESIG Christoph  1985  AUT   1:18.21  1:18.69  2:36.90  +2.67  16.97  14.00
 18  7  191750 FANARA Thomas  1981  FRA   1:18.39  1:18.59  2:36.98  +2.75  17.47  13.00
 19  38  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE   1:18.12  1:18.94  2:37.06  +2.83  17.98  12.00
 20  10  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   1:18.92  1:18.30  2:37.22  +2.99  19.00  11.00
 21  15  202437 LUITZ Stefan  1992  GER   1:18.05  1:19.20  2:37.25  +3.02  19.19  10.00
 22  24  54063 FELLER Manuel  1992  AUT   1:17.99  1:19.36  2:37.35  +3.12  19.82  9.00
 23  17  501017 MYHRER Andre  1983  SWE   1:18.38  1:19.01  2:37.39  +3.16  20.08  8.00
 24  19  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO   1:18.50  1:18.96  2:37.46  +3.23  20.52  7.00
 25  42  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT   1:18.89  1:18.70  2:37.59  +3.36  21.35  6.00
 26  47  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   1:18.87  1:19.00  2:37.87  +3.64  23.13  5.00
 27  28  511718 PLEISCH Manuel  1990  SUI   1:17.76  1:20.15  2:37.91  +3.68  23.38  4.00
 28  45  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT   1:18.71  1:19.48  2:38.19  +3.96  25.16  3.00
 29  32  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK   1:18.80  1:19.45  2:38.25  +4.02  25.54  2.00
 30  20  54031 LEITINGER Roland  1991  AUT   1:18.04  1:20.30  2:38.34  +4.11  26.12  1.00
Did not qualify for 2nd run
   58  320290 KIM Hyeon-tae  1990  KOR             
   57  304801 MATSUMOTO Tatsuki  1996  JPN             
   56  6300468 SHIOIRI Takashi  1998  JPN             
   55  304139 SHIN Masanori  1993  JPN             
   54  304537 KAKIZAKI Yumenosuke  1995  JPN             
   52  194262 BUFFET Robin  1991  FRA             
   51  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK             
   49  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA             
   46  6291430 MAURBERGER Simon  1995  ITA             
   43  202265 STAUBITZER Benedikt  1990  GER             
   41  103676 BROWN Phil  1991  CAN             
   40  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN             
   39  103865 PHILP Trevor  1992  CAN             
   37  202345 SCHWAIGER Dominik  1991  GER             
   36  511638 TUMLER Thomas  1989  SUI             
   35  511741 ZURBRIGGEN Elia  1990  SUI             
   34  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS             
   33  191423 RICHARD Cyprien  1979  FRA             
   31  512182 MEILLARD Loic  1996  SUI             
   30  180666 TORSTI Samu  1991  FIN             
   29  531799 FORD Tommy  1989  USA             
   26  561244 KRANJEC Zan  1992  SLO             
   21  990116 DE ALIPRANDINI Luca  1990  ITA             
   11  534959 JITLOFF Tim  1985  USA             
Did not finish 1st run
   50  180705 PIRINEN Eemeli  1993  FIN             
   48  303097 ISHII Tomoya  1989  JPN             
Did not start 1st run
   53  561148 SKUBE Matic  1988  SLO             
   44  501898 ROENNGREN Mattias  1993  SWE