official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
1:30.34
0.00
2
MILLER Bode
1977
USA
+0.28
3.29
3
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+0.31
3.64
4
HEEL Werner
1982
ITA
+0.33
3.87
5
GUAY Erik
1981
CAN
+0.34
3.99
6
INNERHOFER Christof
1984
ITA
+0.39
4.58
7
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
+0.40
4.69
8
JANKA Carlo
1986
SUI
+0.49
5.75
9
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+0.56
6.57
10
CUCHE Didier
1974
SUI
+0.72
8.45
11
GORZA Ales
1980
SLO
+0.73
8.57
12
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.87
10.21
13
THEAUX Adrien
1984
FRA
+0.90
10.56
14
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.01
11.85
15
DEFAGO Didier
1977
SUI
+1.09
12.79
16
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.13
13.26
17
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+1.15
13.49
18
SPORN Andrej
1981
SLO
+1.24
14.55
19
LIGETY Ted
1984
USA
+1.36
15.96
20
SCHEIBER Mario
1983
AUT
+1.59
18.66
21
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+1.66
19.48
22
FAYED Guillermo
1985
FRA
+1.69
19.83
23
HUDEC Jan
1981
CAN
+1.75
20.53
23
SULLIVAN Marco
1980
USA
+1.75
20.53
25
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
+2.02
23.70
26
RATKIC Ivan
1986
CRO
+2.33
27.34
27
TERRA Ferran
1987
ESP
+2.41
28.28
28
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+2.50
29.33
29
BRANCH Craig
1977
AUS
+2.55
29.92
30
BRAUER Jono
1981
AUS
+2.58
30.27
31
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+2.83
33.21
32
DRAKE Edward
1986
GBR
+2.86
33.56
33
VIDOSA Roger
1984
AND
+3.31
38.84
34
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+3.49
40.95
35
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
+3.69
43.30
36
ZUEV Stepan
1988
RUS
+3.79
44.47
37
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+4.91
57.61
38
CAFE Tim
1987
NZL
+5.21
61.13
39
ESTEVE RIGAIL Kevin
1989
AND
+5.33
62.54
40
ALBERTSEN Johnny
1977
DEN
+5.35
62.77
41
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+5.98
70.17
42
GAYME Maui
1983
CHI
+6.22
72.98
43
ZAKURDAEV Igor
1987
KAZ
+6.63
77.79
44
DRYGIN Andrey
1977
TJK
+7.69
90.23
45
SIGURGEIRSSON Stefan Jon
1989
ISL
+8.78
103.02
Did not finish 1st run
THORVALDSSON Arni
1984
ISL
MANDRU Jorge
1986
CHI
MAITAKOV Sergei
1990
RUS
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
ROMAR Andreas
1989
FIN
POISSON David
1982
FRA
OLSSON Hans
1984
SWE
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
BUECHEL Marco
1971
LIE
JAERBYN Patrik
1969
SWE
DIXON Robbie
1985
CAN
JERMAN Andrej
1978
SLO
OSBORNE-PARADIS Manuel
1984
CAN
KEPPLER Stephan
1983
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run