official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PALANDER Kalle
1977
FIN
1:30.63
0.00
2
GRANDI Thomas
1972
CAN
+0.08
0.50
3
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.06
6.67
4
MILLER Bode
1977
USA
+1.18
7.42
5
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.20
7.55
6
MATT Mario
1979
AUT
+1.23
7.74
6
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.23
7.74
8
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.43
8.99
9
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.52
9.56
10
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.57
9.87
11
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.60
10.06
12
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+1.75
11.01
13
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+1.84
11.57
14
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.87
11.76
15
ENGL Kurt
1979
AUT
+2.03
12.77
16
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.09
13.14
17
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+2.12
13.33
18
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+2.20
13.84
19
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.21
13.90
20
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.23
14.03
21
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+2.24
14.09
22
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+2.26
14.21
23
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.31
14.53
24
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+2.58
16.23
25
NILSEN Andreas
1980
NOR
+2.84
17.86
26
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.14
19.75
27
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+3.39
21.32
28
LEINO Jukka
1978
FIN
+7.64
48.05
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
JAERBYN Patrik
1969
SWE
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
KALWA Michal
1978
POL
LAINE Rasmus
1983
FIN
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
STUTZ Paul
1983
CAN
DEFAGO Didier
1977
SUI
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
BANK Ondrej
1980
CZE
MYHRE Lars
1984
NOR
FILL Peter
1982
ITA
GANAHL Markus
1975
LIE
CASANOVA Marco
1976
SUI
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
LLORACH Gaetan
1974
FRA
KOGLER Stefan
1981
GER
GORZA Ales
1980
SLO
VAJDIC Bernard
1980
SLO
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
MARSHALL Jesse
1980
USA
HERBST Reinfried
1978
AUT
BAXTER Noel
1981
GBR
GRAVIER Richard
1974
FRA
TISSOT Stephane
1979
FRA
IMBODEN Urs
1975
SUI
SEER Florian
1976
AUT
VALENCIC Mitja
1978
SLO
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
THALER Patrick
1978
ITA
CUCHE Didier
1974
SUI
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
MAIER Hermann
1972
AUT
KERNEN Bruno
1972
SUI
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
KJUS Lasse
1971
NOR
VOGL Alois
1972
GER
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
Did not finish 1st run
OPRJA Deyvid
1982
EST
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
VRABLIK Martin
1982
CZE
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
YUASA Naoki
1983
JPN
OKADA Rishu
1978
JPN
MYHRER Andre
1983
SWE
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
ZAMANSKY Jake
1981
USA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
KAITALA Jouni
1983
FIN
ERTL Andreas
1975
GER
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
BRAUER Jonathon
1981
AUS
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
COCHRAN James
1981
USA
HANSSON Martin
1975
SWE
GRUBER Christoph
1976
AUT
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
SASAKI Akira
1981
JPN
LARSSON Markus
1979
SWE
STIANSEN Tom
1970
NOR
PRANGER Manfred
1978
AUT
Did not start 1st run