official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MILLER Bode
1977
USA
1:33.24
0.00
2
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.92
11.74
3
KUNC Mitja
1971
SLO
+2.15
13.14
4
PALANDER Kalle
1977
FIN
+2.31
14.12
5
STIANSEN Tom
1970
NOR
+2.38
14.55
6
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.39
14.61
7
PRANGER Manfred
1978
AUT
+2.43
14.86
8
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.54
15.53
9
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+2.67
16.32
10
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.68
16.38
11
EBERLE Markus
1969
GER
+2.78
16.99
12
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+2.83
17.30
13
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+2.88
17.61
13
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+2.88
17.61
15
MATT Mario
1979
AUT
+2.94
17.97
16
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.97
18.16
17
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.06
18.71
18
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+3.08
18.83
18
SEER Florian
1976
AUT
+3.08
18.83
20
GRANDI Thomas
1972
CAN
+3.18
19.44
21
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+3.29
20.11
22
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+3.42
20.91
23
HAYER Stanley
1973
CZE
+3.47
21.21
23
CASANOVA Marco
1976
SUI
+3.47
21.21
25
BAXTER Alain
1973
GBR
+4.18
25.55
26
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.87
29.77
27
GEISSER Thomas
1977
SUI
+5.37
32.83
28
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+6.58
40.23
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
RAJCAN Michal
1980
SVK
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
BRAUER Jonathon
1981
AUS
VOGL Alois
1972
GER
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
ERTL Andreas
1975
GER
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
SPORN Andrej
1981
SLO
NANA Matteo
1974
ITA
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
SASAKI Akira
1981
JPN
EGGER Pierre
1978
AUT
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
BROLENIUS Johan
1977
SWE
PERATHONER Alan
1976
ITA
PUCKETT P Casey
1972
USA
LARSSON Markus
1979
SWE
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
LLORACH Gaetan
1974
FRA
GANAHL Markus
1975
LIE
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
Did not finish 1st run
KOBLAR Jernej
1971
SLO
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
KALWA Michal
1978
POL
HANSSON Martin
1975
SWE
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
GROS Sacha
1974
USA
TISSOT Stephane
1979
FRA
DEFAGO Daniel
1980
SUI
MARILA Mika
1973
FIN
ROTHROCK Tom
1978
USA
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
SCHLOPY Erik
1972
USA
WEISS Angelo
1969
ITA
IMBODEN Urs
1975
SUI
MLEKUZ Rene
1975
SLO
SYKORA Thomas
1968
AUT
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
RAICH Benjamin
1978
AUT
ROCCA Giorgio
1975
ITA
Disqualified 1st run