official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MILLER Bode
1977
USA
2:08.15
8.00
2
COCHRAN James
1981
USA
+1.08
15.33
3
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.60
18.86
4
LIGETY Ted
1984
USA
+2.17
22.73
5
NICKERSON Warner C
1981
USA
+2.69
26.26
6
WEISS Evan C
1984
USA
+3.80
33.80
7
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+3.84
34.07
8
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+4.15
36.17
9
NYMAN Steven
1982
USA
+4.31
37.26
10
MACARTNEY Scott
1978
USA
+4.38
37.74
11
DYKSTERHOUSE Richard
1975
USA
+4.40
37.87
12
VEENIS Scott R
1984
USA
+4.59
39.16
13
ROTHROCK Tom
1978
USA
+5.28
43.85
14
EPSTEIN Paul
1982
USA
+5.34
44.25
15
ANDERSON Peter D
1982
USA
+5.48
45.20
16
WAGNER Andrew
1985
USA
+5.49
45.27
17
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+5.56
45.75
18
JOHNSON Erik
1983
USA
+5.63
46.22
19
MANN Eric
1984
USA
+5.64
46.29
20
ROBERTS Drew
1985
USA
+5.68
46.56
21
JOHNSON Justin J
1977
USA
+5.70
46.70
22
GILBERT Erik
1986
USA
+6.00
48.73
23
FRANCIS Kevin
1982
USA
+6.06
49.14
24
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+6.32
50.91
25
SCHWARTZ Zachary
1988
USA
+6.90
54.84
26
FORD Tommy
1989
USA
+8.05
62.65
27
WEIBRECHT Ethan
1988
USA
+8.27
64.14
28
LEITNER Philipp
1987
AUT
+8.50
65.71
29
SWENSSON Joey
1986
USA
+8.75
67.40
30
HELDMAN Bump
1988
USA
+8.90
68.42
31
COLLINS Shane
1986
USA
+9.13
69.98
32
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
+9.36
71.54
33
BURAAS Eirik M.
1985
NOR
+9.90
75.21
34
BROUSSEAU Brendan
1987
USA
+10.27
77.72
35
ANDERSEN Eric
1987
USA
+10.33
78.13
36
JUDYCKI Linton
1988
USA
+10.37
78.40
37
BLOOM Randall
1985
USA
+10.44
78.88
38
GANONG Travis
1988
USA
+10.62
80.10
39
HARRIS Martin
1988
USA
+10.96
82.41
40
LUND Jacob
1987
USA
+11.17
83.83
41
SPENST Taggart
1988
USA
+11.43
85.60
42
LAMAR Toby
1985
USA
+11.71
87.50
43
HUNTER Jonathan
1987
USA
+11.89
88.72
44
KELLEY Timothy
1986
USA
+13.46
99.38
45
LONG Braden
1989
CAN
+13.47
99.45
46
ACOSTA Alex
1987
USA
+16.45
119.68
47
MCCONNELL Cory
1988
USA
+19.15
138.01
48
VEST-BURTON Taylor
1990
USA
+20.44
146.77
49
BARBATO Massimo Maria
1989
ITA
+22.01
157.42
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
CHARTRAND Philippe
1990
CAN
HOPPER Alexander
1988
CAN
MOSER Greg
1989
CAN
LIBERT Alexandre
1989
CAN
WORKMAN Cody
1988
CAN
SALMINI Carlo
1976
ITA
WEINBERG Cale
1987
CAN
HOLMER Eric
1980
USA
KERR Errol
1986
USA
THIBODEAU Todd David
1986
USA
MANTER Benjamin
1987
USA
O NEILL James
1985
CAN
GOODING Marsh
1986
USA
BRYANT Dylan
1987
USA
HUGHES Stefan
1986
USA
WILSON Ryan
1987
USA
MCNEILL Jason
1980
USA
TELLER John
1983
USA
MCNAMARA Sean
1985
USA
JOHNSON Austin
1987
USA
BABBITT Ben
1984
USA
ASOIAN Nathan
1985
USA
BROWN Zachary
1984
USA
DEVORE Colin
1986
USA
SWEETSER Samuel
1984
USA
BARTELS Greg
1986
USA
FISHER Erik
1985
USA
JOHNSON Karl
1983
USA
TARBERRY Alexander Stone
1985
USA
CESOLINI Tony
1984
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
THORSON Tague
1985
USA
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
HARDY Greg
1983
USA
WALL Bradley
1979
AUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run