Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Sochi (RUS) 14.02.2014

Olympic Winter Games - Men's Super Combined

Race codex : 0339
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS MACLACHLAN DARRELL CAN
Referee HUJARA Gunter FIS
Chief of Race MITTER Wolfgang RUS
Technical Data
Start Altitude 1947 m.
Finish Altitude 970 m.
Vertical Drop 977 m.
Homologation Number 9888/12/10
Run 1
Course Setter SCHMALZL Helmuth FIS
Number of Gates 41
Turning Gates
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter KOSTELIC Ante CRO
Number of Gates 62
Turning Gates 59
Start Time 15:30
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  20  511352 VILETTA Sandro  1986  SUI   1:54.88  50.32  2:45.20     0.00
 2  21  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO   1:54.17  51.37  2:45.54  +0.34  2.20
 3  10  293006 INNERHOFER Christof  1984  ITA   1:54.30  51.37  2:45.67  +0.47  3.04
 4  9  421483 JANSRUD Kjetil  1985  NOR   1:53.24  53.02  2:46.26  +1.06  6.87
 5  2  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK   1:56.23  50.11  2:46.34  +1.14  7.38
 6  24  532431 MILLER Bode  1977  USA   1:54.67  51.93  2:46.60  +1.40  9.07
 7  4  150398 BANK Ondrej  1980  CZE   1:53.38  53.46  2:46.84  +1.64  10.62
 8  16  511313 JANKA Carlo  1986  SUI   1:54.42  52.46  2:46.88  +1.68  10.88
 8  12  421328 SVINDAL Aksel Lund  1982  NOR   1:53.94  52.94  2:46.88  +1.68  10.88
 10  18  380292 ZRNCIC-DIM Natko  1986  CRO   1:55.26  51.80  2:47.06  +1.86  12.05
 11  28  934643 GOLDBERG Jared  1991  USA   1:54.90  52.39  2:47.29  +2.09  13.54
 12  22  534562 LIGETY Ted  1984  USA   1:55.17  52.22  2:47.39  +2.19  14.18
 13  14  53902 MAYER Matthias  1990  AUT   1:53.61  53.85  2:47.46  +2.26  14.64
 14  13  51215 BAUMANN Romed  1986  AUT   1:55.36  52.23  2:47.59  +2.39  15.48
 15  8  511383 FEUZ Beat  1987  SUI   1:54.46  53.29  2:47.75  +2.55  16.52
 16  6  150495 VRABLIK Martin  1982  CZE   1:56.36  51.56  2:47.92  +2.72  17.62
 17  26  192746 THEAUX Adrien  1984  FRA   1:55.00  53.66  2:48.66  +3.46  22.41
 18  25  291459 PARIS Dominik  1989  ITA   1:54.46  54.99  2:49.45  +4.25  27.53
 19  30  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE   1:56.68  53.21  2:49.89  +4.69  30.38
 20  27  103612 PRIDY Morgan  1990  CAN   1:56.21  53.82  2:50.03  +4.83  31.28
 21  40  54005 STRIEDINGER Otmar  1991  AUT   1:55.48  54.98  2:50.46  +5.26  34.07
 22  37  491151 DE LA CUESTA Paul  1988  ESP   1:56.22  55.84  2:52.06  +6.86  44.43
 23  39  92534 CHONGAROV Nikola  1989  BUL   1:58.68  53.73  2:52.41  +7.21  46.70
 24  32  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS   1:56.65  56.64  2:53.29  +8.09  52.40
 25  34  491129 TERRA Ferran  1987  ESP   1:57.23  56.31  2:53.54  +8.34  54.02
 26  42  670037 ZAKURDAEV Igor  1987  KAZ   1:57.62  57.02  2:54.64  +9.44  61.14
 27  44  710320 LAIKERT Igor  1991  BIH   1:59.76  55.94  2:55.70  +10.50  68.01
 28  33  370022 JENOT Olivier  1988  MON   1:59.81  56.01  2:55.82  +10.62  68.79
 29  31  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG   1:59.63  56.46  2:56.09  +10.89  70.53
 30  3  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   1:56.03  1:02.43  2:58.46  +13.26  85.88
 31  46  20324 OLIVERAS Marc  1991  AND   1:57.08  1:01.46  2:58.54  +13.34  86.40
 32  47  110324 VON APPEN Henrik  1994  CHI   1:58.49  1:00.42  2:58.91  +13.71  88.80
 33  36  670052 KHUBER Martin  1992  KAZ   1:59.42  1:00.44  2:59.86  +14.66  94.95
 34  49  170131 FAARUP Christoffer  1992  DEN   1:57.96  1:10.36  3:08.32  +23.12  149.75
Did not finish 2nd run
   45  370031 ALESSANDRIA Arnaud  1993  MON           
   43  90131 GEORGIEV Georgi  1987  BUL           
   38  30246 BIRKNER KETELHOHN Jorge F.  1990  ARG           
   23  530939 WEIBRECHT Andrew  1986  USA           
   19  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA           
   17  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA           
   15  292455 FILL Peter  1982  ITA           
   11  511513 CAVIEZEL Mauro  1988  SUI           
   7  430429 BYDLINSKI Maciej  1988  POL           
   5  53817 FRANZ Max  1989  AUT           
   1  422139 KILDE Aleksander Aamodt  1992  NOR           
Disqualified 2nd run
   29  561217 KOSI Klemen  1991  SLO           
Did not finish 1st run
   50  460071 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu  1990  ROU           
   48  700878 BENDIK Martin  1993  SVK           
   41  660021 DANILOCHKIN Yuri  1991  BLR           
   35  700868 FALAT Matej  1993  SVK           

picture  Official timekeeper