official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NORYS Frederik
1996
GER
1:31.46
12.06
2
SCHMID Philipp
1986
GER
+0.33
14.66
3
TREMMEL Anton
1994
GER
+0.57
16.55
4
BONVIN Anthony
1994
SUI
+0.59
16.70
5
MEISEN Bastian
1996
GER
+0.65
17.18
6
PFIFFNER Marco
1994
LIE
+0.73
17.81
7
VAN DEN BROECKE Dries
1995
BEL
+0.87
18.91
8
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+1.03
20.17
9
VERBEKE Tom
1997
BEL
+1.10
20.72
10
ZIMMERMANN Paul
1993
AUT
+1.11
20.80
11
BOESCH Marc
1996
SUI
+1.18
21.35
12
RAUCHFUSS Julian
1994
GER
+1.23
21.74
13
PITTERLE Martin
1995
AUT
+1.25
21.90
14
SEYMOUR Jett
1998
USA
+1.43
23.32
15
ZINGERLE Alex
1992
ITA
+1.55
24.26
16
THAURER Stefan
1999
AUT
+1.56
24.34
17
TESTA Andrea
1991
ITA
+1.60
24.66
18
AHO Saku
1997
FIN
+1.77
25.99
18
SAUTER Paul
1994
GER
+1.77
25.99
20
FEURSTEIN Patrick
1996
AUT
+1.91
27.10
21
WASMEIER Lukas
1994
GER
+2.07
28.36
22
COLOMBI Nicolo
1991
ITA
+2.38
30.80
23
SCOTT Alec
1997
AUS
+2.58
32.37
24
NIKIC Leon
1999
CRO
+3.61
40.48
25
NIEMEYER Nicola
1994
SUI
+4.13
44.57
26
LAINE Tormis
2000
EST
+4.23
45.36
27
JUFFINGER Dominik
1998
AUT
+4.52
47.64
28
RUDIGIER Peter
1999
AUT
+4.86
50.32
29
NAIRZ Gabriel
1999
AUT
+5.00
51.42
30
ZURBRIGGEN Alain
1998
SUI
+5.09
52.13
31
MATSUMOTO Tatsuki
1996
JPN
+5.17
52.76
32
CHANTON Sven
1999
SUI
+5.36
54.26
33
LIPBURGER Manuel
2000
AUT
+5.46
55.04
34
HACKL Noah
1999
AUT
+5.60
56.14
35
STURM Joshua
2001
AUT
+5.86
58.19
36
KOYAMA Yohei
1998
JPN
+5.91
58.59
37
SJOBERG Marlon
1997
FIN
+6.04
59.61
38
ROGENTIN Silvano
1998
SUI
+6.43
62.68
39
HUG Manuel
1996
LIE
+6.58
63.86
40
EBERL Florian
1999
AUT
+8.38
78.03
41
MEIER David
2001
AUT
+10.64
95.82
42
ENGLER Timon
2000
SUI
+11.08
99.29
43
GOETTE Simon
2001
SUI
+16.18
139.43
44
AIHARA Shiro
2001
JPN
+21.82
183.83
Did not finish 2nd run
BERTHER Rafael
1997
SUI
STOCKHAMMER Philip
1998
AUT
WAKATSUKI Hayata
1999
JPN
DORNER Thomas
1998
AUT
GRAPE LARSSON David
1995
SWE
ROSSUM VAN Max
1998
NED
PERSSON Jesper
1995
SWE
SINNESBERGER Thierry
1995
SUI
DICK Lukas
1996
GER
KATO Seigo
1998
JPN
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
MANKINEN Miikka
1997
FIN
BARUFFALDI Stefano
1992
ITA
GASSNER Philipp
1992
GER
ERLER Tobias
1995
AUT
BRUEGGER Matthias
1993
SUI
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run