official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GOODMAN Anna
1986
CAN
1:58.25
8.07
2
STIEGLER Resi
1985
USA
+0.20
9.12
3
HAUGEN Kristine Gjelsten
1992
NOR
+1.28
14.78
4
KISTLER Lizzie
1992
USA
+1.41
15.46
5
SEKSE Tonje
1992
NOR
+1.42
15.52
6
ROUTHIER Eve
1988
CAN
+1.49
15.88
7
RIIS-JOHANNESSEN Kristina
1991
NOR
+1.61
16.51
8
GRENIER Valerie
1996
CAN
+1.76
17.30
9
KOBAL Ana
1991
SLO
+1.91
18.08
10
CARROLL Tianda
1993
CAN
+1.96
18.35
11
MOLTZAN Paula
1994
USA
+2.38
20.55
12
PETERSON Foreste
1993
USA
+3.54
26.63
13
MCLEAN Shane
1992
USA
+3.79
27.94
14
GROSVOLD Thea
1990
NOR
+3.85
28.26
15
HARTMAN Katie
1988
USA
+3.90
28.52
16
WILLIAMS Kate
1989
USA
+4.13
29.72
17
CRAWFORD Candace
1994
CAN
+5.05
34.55
18
MOORE Kelly
1994
CAN
+5.15
35.07
19
KNOWLES Natalie
1992
CAN
+5.28
35.75
20
TOMMY Mikaela
1995
CAN
+5.31
35.91
21
DELANEY Devin
1991
USA
+5.40
36.38
22
FERK Matea
1987
CRO
+5.48
36.80
23
GARTNER Stephanie
1996
CAN
+5.82
38.59
24
DAVID Sandrine
1994
CAN
+5.89
38.95
25
HEMPHILL Mary Beth
1994
CAN
+5.91
39.06
26
RYLEY Kate
1989
CAN
+6.74
43.41
27
POITRAS Adrienne
1995
CAN
+6.76
43.51
28
WALES Brooke
1990
USA
+6.80
43.72
29
ROBNIK Mateja
1987
SLO
+7.21
45.87
30
MILLER-BROWN Harriet
1991
NZL
+7.24
46.03
31
HASKELL Mardene
1994
USA
+7.42
46.97
32
IDE Maisie
1993
USA
+7.49
47.34
33
ANDERSON Nicole
1994
USA
+7.91
49.54
34
CURRIE MEG
1995
CAN
+8.04
50.22
35
LONZA Geordie
1989
USA
+8.42
52.22
36
RAUHALA Silken
CAN
+8.77
54.05
37
HOSTETTER Mary Rachel
1990
USA
+8.79
54.16
38
KING Emma
1995
CAN
+9.00
55.26
39
O BRIEN Audrey
1996
USA
+10.04
60.71
40
IRWIN Stephanie
1990
CAN
+10.49
63.07
41
DANZA Emily
1991
ITA
+10.58
63.54
42
DRILLER Tenaya
1994
USA
+11.25
67.06
43
WISE Clare
1992
USA
+11.27
67.16
44
LATHROP Brittany
1995
USA
+11.50
68.37
45
RYAN Katie
1993
USA
+13.09
76.70
46
JOHNSON Breezy
1996
USA
+14.63
84.78
47
MOUNSEY Anna
1995
USA
+15.10
87.24
48
MORAN Terra
1990
CAN
+15.35
88.55
49
SEDBERRY Chandler
1996
USA
+16.43
94.21
50
MERRIMAN Grace
1996
USA
+18.88
107.06
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
TIKKANEN Johanna
1992
FIN
ROTH Julia
1993
CAN
PALMER Teagen
1994
USA
OCHS Annie
1994
USA
FRENCH Bridget
1992
USA
FIELD Charley
1995
CAN
PEARL Natalie
1993
USA
BURROWS Khyla
1990
USA
MARZARIO Montana
1996
USA
RIZZIERI Maria Elena
1989
ITA
CHEVALIER Joelle
1991
AUS
ALTRINGER Courtney
1993
USA
BARTLETT Caroline
1995
CAN
SAMUELS Lauren
1992
USA
LAMOUREUX Katerine
1993
CAN
BUREEVA Vladislava
1989
RUS
ST-GERMAIN Laurence
1994
CAN
REMME Roni
1996
CAN
LAPANJA Lila
1994
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run