Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Val d'Isere (FRA) 13.12.2015

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0090
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS CARZERI SIMONE ITA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race G. VUILLERMOZ FRA
Technical Data
Start Altitude 2060 m.
Finish Altitude 1845 m.
Vertical Drop 215 m.
Homologation Number 11435/11/14
Run 1
Course Setter H. WALLNER GER
Number of Gates 66
Turning Gates 64
Start Time 09:30
Run 2
Course Setter M. ANDERSSON SWE
Number of Gates 64
Turning Gates 61
Start Time 12:30
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points WC Points
 1  1  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   51.66  47.21  1:38.87     0.00  100.00
 2  4  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   53.32  46.64  1:39.96  +1.09  7.94  80.00
 3  5  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   52.68  47.65  1:40.33  +1.46  10.63  60.00
 4  24  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   53.48  47.72  1:41.20  +2.33  16.97  50.00
 5  15  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA   52.65  48.64  1:41.29  +2.42  17.62  45.00
 6  18  290732 THALER Patrick  1978  ITA   53.82  47.51  1:41.33  +2.46  17.91  40.00
 7  22  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   52.84  48.54  1:41.38  +2.51  18.28  36.00
 8  2  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   53.43  48.19  1:41.62  +2.75  20.03  32.00
 9  16  511996 YULE Daniel  1993  SUI   53.84  47.82  1:41.66  +2.79  20.32  29.00
 10  7  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   54.00  47.95  1:41.95  +3.08  22.43  26.00
 11  9  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA   53.75  48.23  1:41.98  +3.11  22.65  24.00
 12  28  220689 RYDING Dave  1986  GBR   54.13  48.09  1:42.22  +3.35  24.40  22.00
 13  32  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA   53.67  48.59  1:42.26  +3.39  24.69  20.00
 14  23  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE   53.90  48.37  1:42.27  +3.40  24.76  18.00
 15  39  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT   54.50  48.18  1:42.68  +3.81  27.75  16.00
 16  30  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   53.97  48.85  1:42.82  +3.95  28.77  15.00
 17  57  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI   54.21  48.67  1:42.88  +4.01  29.20  14.00
 18  42  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT   54.40  48.52  1:42.92  +4.05  29.49  13.00
 19  37  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI   54.42  48.84  1:43.26  +4.39  31.97  12.00
 20  44  54170 MATT Michael  1993  AUT   54.19  49.11  1:43.30  +4.43  32.26  11.00
 20  31  534562 LIGETY Ted  1984  USA   54.13  49.17  1:43.30  +4.43  32.26  11.00
 22  49  194262 BUFFET Robin  1991  FRA   54.13  49.18  1:43.31  +4.44  32.33  9.00
 23  38  201896 STEHLE Dominik  1986  GER   54.46  49.08  1:43.54  +4.67  34.01  8.00
 24  21  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT   53.93  50.01  1:43.94  +5.07  36.92  7.00
 25  43  192506 MISSILLIER Steve  1984  FRA   54.32  50.70  1:45.02  +6.15  44.79  6.00
Did not finish 2nd run
   35  561148 SKUBE Matic  1988  SLO             
   13  422082 FOSS-SOLEVAAG Sebastian  1991  NOR             
   10  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA             
Disqualified 2nd run
   12  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA             
   8  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA             
Did not qualify for 2nd run
   71  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG             
   70  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK             
   64  561291 GROSELJ Zan  1993  SLO             
   61  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT             
   58  934523 ENGEL Mark  1991  USA             
   54  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE             
   53  511127 GINI Marc  1984  SUI             
   48  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR             
   47  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO             
   45  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN             
   41  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR             
   36  512014 NIEDERBERGER Bernhard  1993  SUI             
   34  934502 ANKENY Michael  1991  USA             
   33  103865 PHILP Trevor  1992  CAN             
   29  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK             
   26  511983 AERNI Luca  1993  SUI             
   25  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO             
   19  202451 STRASSER Linus  1992  GER             
   17  501223 BAECK Axel  1987  SWE             
Did not finish 1st run
   73  110350 FIGUEROA Andres  1996  CHI             
   72  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE             
   69  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas  1997  ARG             
   68  60253 MARCHANT Armand  1997  BEL             
   67  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS             
   66  6291574 SALA Tommaso  1995  ITA             
   65  380334 VIDOVIC Matej  1993  CRO             
   63  511899 ROCHAT Marc  1992  SUI             
   62  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT             
   60  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN             
   59  561117 KUERNER Miha  1987  SLO             
   56  54063 FELLER Manuel  1992  AUT             
   55  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA             
   52  303097 ISHII Tomoya  1989  JPN             
   51  930160 KELLEY Robby  1990  USA             
   50  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT             
   46  291145 DEVILLE Cristian  1981  ITA             
   40  530837 KELLEY Tim  1986  USA             
   20  501101 BYGGMARK Jens  1985  SWE             
   14  500656 LARSSON Markus  1979  SWE             
   11  501017 MYHRER Andre  1983  SWE             
   6  293797 GROSS Stefano  1986  ITA             
   3  202462 DOPFER Fritz  1987  GER             
Disqualified 1st run
   27  301709 YUASA Naoki  1983  JPN