Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Schladming (AUT) 26.01.2016

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0042
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS KRANJC MATJAZ SLO
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race R. STOCKER AUT
Technical Data
Start Altitude 961 m.
Finish Altitude 745 m.
Vertical Drop 216 m.
Homologation Number 9785/11/10
Run 1
Course Setter S. COSTAZZA ITA
Number of Gates 66
Turning Gates 64
Start Time 17:45
Run 2
Course Setter J. HLADNIK RUS
Number of Gates 64
Turning Gates 63
Start Time 20:45
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points WC Points
 1  2  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   49.40  52.80  1:42.20     0.00  100.00
 2  4  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   50.89  51.92  1:42.81  +0.61  4.30  80.00
 3  7  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   49.43  53.54  1:42.97  +0.77  5.42  60.00
 4  39  201896 STEHLE Dominik  1986  GER   50.85  52.46  1:43.31  +1.11  7.82  50.00
 5  3  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   49.79  53.60  1:43.39  +1.19  8.38  45.00
 6  5  293797 GROSS Stefano  1986  ITA   48.83  54.61  1:43.44  +1.24  8.74  40.00
 7  10  422082 FOSS-SOLEVAAG Sebastian  1991  NOR   50.02  53.49  1:43.51  +1.31  9.23  36.00
 8  15  290732 THALER Patrick  1978  ITA   50.07  53.48  1:43.55  +1.35  9.51  32.00
 9  25  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR   50.54  53.12  1:43.66  +1.46  10.29  29.00
 10  26  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT   51.07  52.70  1:43.77  +1.57  11.06  26.00
 11  16  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   49.57  54.26  1:43.83  +1.63  11.48  24.00
 12  12  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA   50.37  53.53  1:43.90  +1.70  11.98  22.00
 13  13  511996 YULE Daniel  1993  SUI   51.45  52.46  1:43.91  +1.71  12.05  20.00
 14  9  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   50.77  53.22  1:43.99  +1.79  12.61  18.00
 15  11  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   49.84  54.35  1:44.19  +1.99  14.02  16.00
 16  20  220689 RYDING Dave  1986  GBR   50.73  53.47  1:44.20  +2.00  14.09  15.00
 17  29  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI   51.35  53.00  1:44.35  +2.15  15.15  14.00
 18  23  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE   50.61  53.99  1:44.60  +2.40  16.91  13.00
 19  36  561148 SKUBE Matic  1988  SLO   51.22  53.54  1:44.76  +2.56  18.04  12.00
 20  33  301709 YUASA Naoki  1983  JPN   51.29  53.49  1:44.78  +2.58  18.18  11.00
 20  17  501101 BYGGMARK Jens  1985  SWE   50.56  54.22  1:44.78  +2.58  18.18  11.00
 22  21  501223 BAECK Axel  1987  SWE   50.82  53.99  1:44.81  +2.61  18.39  9.00
 23  27  202451 STRASSER Linus  1992  GER   51.33  53.82  1:45.15  +2.95  20.78  8.00
 24  8  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA   50.70  1:05.00  1:55.70  +13.50  95.11  0.00
Did not finish 2nd run
   24  54063 FELLER Manuel  1992  AUT             
   22  511983 AERNI Luca  1993  SUI             
   14  501017 MYHRER Andre  1983  SWE             
   6  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE             
   1  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER             
Disqualified 2nd run
   18  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA             
Did not qualify for 2nd run
   83  221190 NORRIS Kieran  1995  IRL             
   80  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL             
   73  54252 RASCHNER Dominik  1994  AUT             
   69  511174 VOGEL Markus  1984  SUI             
   68  481428 NOVIKOV Vladislav  1993  RUS             
   66  350095 PFIFFNER Marco  1994  LIE             
   61  380334 VIDOVIC Matej  1993  CRO             
   59  511899 ROCHAT Marc  1992  SUI             
   57  6291631 LIBERATORE Federico  1995  ITA             
   54  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT             
   53  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN             
   52  934523 ENGEL Mark  1991  USA             
   49  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE             
   47  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT             
   46  930160 KELLEY Robby  1990  USA             
   44  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN             
   43  54170 MATT Michael  1993  AUT             
   38  194262 BUFFET Robin  1991  FRA             
   32  511127 GINI Marc  1984  SUI             
   30  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA             
   28  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT             
   19  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT             
Did not finish 1st run
   82  430617 CHRAPEK Adam  1993  POL             
   81  410364 FEASEY Willis  1992  NZL             
   78  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR             
   77  700868 FALAT Matej  1993  SVK             
   76  380361 RODES Istok  1996  CRO             
   75  6290183 RONCI Giordano  1992  ITA             
   74  561313 DVORNIK Aljaz  1995  SLO             
   72  491879 SALARICH Joaquim  1994  ESP             
   71  501351 JOHANSSON Emil  1988  SWE             
   67  103676 BROWN Phil  1991  CAN             
   65  6290886 BACHER Fabian  1993  ITA             
   64  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO             
   63  60160 ALAERTS Kai  1989  BEL             
   62  304535 NAKAMURA Shun  1995  JPN             
   60  194207 THEOLIER Steven  1990  FRA             
   56  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT             
   55  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN             
   51  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI             
   48  193986 PLACE Francois  1989  FRA             
   45  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR             
   42  103729 READ Erik  1991  CAN             
   41  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR             
   40  530837 KELLEY Tim  1986  USA             
   37  512014 NIEDERBERGER Bernhard  1993  SUI             
   35  934502 ANKENY Michael  1991  USA             
   34  103865 PHILP Trevor  1992  CAN             
Disqualified 1st run
   79  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG             
   58  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS             
   50  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA             
   31  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK             
Did not start 1st run
   70  531799 FORD Tommy  1989  USA