Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Goestling (AUT) 23.03.2017

National Championships - Men's Giant Slalom

Race codex : 1582
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS PALOVICOVA JANA SVK
Referee Jürgen Graller AUT
Assistant Referee Wolfgang Labenbacher AUT
Chief of Race Robert AUJESKY AUT
Technical Data
Start Altitude 1750 m.
Finish Altitude 1430 m.
Vertical Drop 320 m.
Homologation Number 10097/03/11
Run 1
Course Setter Janez Slivnik AUT
Number of Gates 48
Turning Gates 45
Start Time 09:15
Run 2
Course Setter Benjamin Prandtner AUT
Number of Gates 48
Turning Gates 45
Start Time 12:15
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  6  54093 STROLZ Johannes  1992  AUT   1:03.43  1:06.60  2:10.03     8.00
 2  3  54104 WALCH Magnus  1992  AUT   1:03.57  1:06.91  2:10.48  +0.45  11.39
 3  14  54144 MEIER Daniel  1993  AUT   1:03.81  1:07.09  2:10.90  +0.87  14.56
 4  15  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT   1:04.38  1:06.93  2:11.31  +1.28  17.65
 4  4  54340 LAHNSTEINER Maximilian  1996  AUT   1:04.44  1:06.87  2:11.31  +1.28  17.65
 6  12  512038 ROGENTIN Stefan  1994  SUI   1:04.40  1:07.42  2:11.82  +1.79  21.49
 7  11  511857 JENAL Sandro  1992  SUI   1:04.56  1:07.29  2:11.85  +1.82  21.72
 8  17  221213 RAPOSO Charlie  1996  GBR   1:05.42  1:06.49  2:11.91  +1.88  22.17
 9  21  54359 FEURSTEIN Patrick  1996  AUT   1:05.94  1:06.01  2:11.95  +1.92  22.47
 10  25  400235 WINKELHORST Steffan  1992  NED   1:05.47  1:06.52  2:11.99  +1.96  22.77
 11  58  54425 AGLASSINGER David  1997  AUT   1:05.51  1:06.52  2:12.03  +2.00  23.07
 12  22  54346 HACKER Pirmin  1996  AUT   1:05.61  1:06.58  2:12.19  +2.16  24.28
 13  20  54358 GRAF Mathias  1996  AUT   1:05.71  1:06.54  2:12.25  +2.22  24.73
 14  32  54447 RUELAND Simon  1997  AUT   1:05.47  1:06.80  2:12.27  +2.24  24.88
 15  18  54348 PERTL Adrian  1996  AUT   1:04.89  1:07.39  2:12.28  +2.25  24.96
 16  16  54080 NEUMAYER Christopher  1992  AUT   1:04.67  1:07.64  2:12.31  +2.28  25.18
 16  9  511867 NOGER Cedric  1992  SUI   1:04.90  1:07.41  2:12.31  +2.28  25.18
 18  41  54483 OPETNIK Moritz  1998  AUT   1:05.64  1:06.83  2:12.47  +2.44  26.39
 19  35  54438 PLOIER Andreas  1997  AUT   1:05.11  1:07.41  2:12.52  +2.49  26.77
 20  5  511718 PLEISCH Manuel  1990  SUI   1:05.42  1:07.19  2:12.61  +2.58  27.44
 21  7  54252 RASCHNER Dominik  1994  AUT   1:05.09  1:07.53  2:12.62  +2.59  27.52
 22  24  54338 ZEIRINGER Fabian  1996  AUT   1:05.87  1:06.87  2:12.74  +2.71  28.42
 23  55  54538 RIESER Stefan  1999  AUT   1:06.14  1:06.64  2:12.78  +2.75  28.73
 24  2  53985 MATHIS Marcel  1991  AUT   1:05.40  1:07.49  2:12.89  +2.86  29.56
 25  19  54209 KRENN Christoph  1994  AUT   1:05.54  1:07.44  2:12.98  +2.95  30.23
 26  33  60236 VAN DEN BROECKE Dries  1995  BEL   1:05.62  1:07.64  2:13.26  +3.23  32.34
 27  27  54383 KOGLER Tobias  1996  AUT   1:06.10  1:07.19  2:13.29  +3.26  32.57
 28  39  151060 PAULUS Daniel  1994  CZE   1:05.55  1:07.77  2:13.32  +3.29  32.80
 29  50  54157 DANKLMAIER Daniel  1993  AUT   1:06.16  1:08.05  2:14.21  +4.18  39.50
 30  40  54481 TRANINGER Manuel  1998  AUT   1:06.44  1:07.97  2:14.41  +4.38  41.01
 31  28  54422 TANNER Luca  1997  AUT   1:06.57  1:07.93  2:14.50  +4.47  41.69
 32  46  54485 TITSCHER Lukas  1998  AUT   1:06.45  1:08.07  2:14.52  +4.49  41.84
 33  48  54371 BABINSKY Stefan  1996  AUT   1:06.33  1:08.36  2:14.69  +4.66  43.12
 34  57  54528 HACKER Felix  1999  AUT   1:06.33  1:08.50  2:14.83  +4.80  44.18
 35  13  54245 HETTEGGER Thomas  1994  AUT   1:06.92  1:07.93  2:14.85  +4.82  44.33
 36  42  54360 KIENREICH Julian  1996  AUT   1:06.48  1:08.58  2:15.06  +5.03  45.91
 37  53  54415 OBERLADER Lukas  1997  AUT   1:06.51  1:08.60  2:15.11  +5.08  46.29
 38  30  54271 TAKATS Tristan  1995  AUT   1:06.63  1:08.55  2:15.18  +5.15  46.81
 39  26  54151 OFFENHAUSER Michael  1993  AUT   1:06.73  1:08.48  2:15.21  +5.18  47.04
 40  37  53981 KROELL Johannes  1991  AUT   1:06.57  1:08.75  2:15.32  +5.29  47.87
 41  38  54276 ERLER Tobias  1995  AUT   1:06.46  1:08.93  2:15.39  +5.36  48.40
 42  34  60261 MAES Sam  1998  BEL   1:06.77  1:08.64  2:15.41  +5.38  48.55
 43  49  54480 SCHUETTER Julian  1998  AUT   1:06.73  1:09.04  2:15.77  +5.74  51.26
 44  66  54296 POMBERGER Alexander  1995  AUT   1:06.98  1:09.26  2:16.24  +6.21  54.80
 45  47  54278 PITTERLE Martin  1995  AUT   1:06.70  1:09.62  2:16.32  +6.29  55.41
 46  63  54372 PFLUG Florian  1996  AUT   1:07.95  1:08.91  2:16.86  +6.83  59.48
 47  64  54305 ZAECHLING Florian  1995  AUT   1:07.53  1:09.54  2:17.07  +7.04  61.06
 48  68  54543 VOLGGER Thomas  1999  AUT   1:07.49  1:09.89  2:17.38  +7.35  63.39
 49  62  54293 SULZER Gregor  1995  AUT   1:07.55  1:10.06  2:17.61  +7.58  65.13
 50  44  221112 MOYNIHAN Nicholas  1994  GBR   1:07.76  1:10.32  2:18.08  +8.05  68.67
 51  76  54534 GRAMSHAMMER Mario  1999  AUT   1:08.40  1:10.03  2:18.43  +8.40  71.31
 52  54  54352 ORTNER Felix  1996  AUT   1:09.10  1:09.41  2:18.51  +8.48  71.91
 53  79  54608 DORNAUER Armin  2000  AUT   1:09.05  1:10.49  2:19.54  +9.51  79.67
 54  71  670037 ZAKURDAEV Igor  1987  KAZ   1:09.29  1:10.43  2:19.72  +9.69  81.03
 55  93  54582 FRANK Moritz  2000  AUT   1:09.44  1:10.51  2:19.95  +9.92  82.76
 56  82  54596 LACKNER Philipp  2000  AUT   1:09.27  1:11.25  2:20.52  +10.49  87.06
 57  78  54549 BREITFUSS Maximilian  1999  AUT   1:09.30  1:11.56  2:20.86  +10.83  89.62
 58  88  54581 NEUMANN Tobias  2000  AUT   1:09.79  1:12.24  2:22.03  +12.00  98.44
 59  89  54545 KOEBERL Fabian  1999  AUT   1:10.25  1:12.20  2:22.45  +12.42  101.61
 60  95  482020 BARKOV Daniil  2000  RUS   1:10.33  1:12.45  2:22.78  +12.75  104.09
 61  85  54580 BAUER Manuel  2000  AUT   1:11.27  1:11.71  2:22.98  +12.95  105.60
 62  97  54583 RODLHOFER Josef  2000  AUT   1:11.34  1:13.04  2:24.38  +14.35  116.15
 63  87  670082 DANOV Sergey  1997  KAZ   1:11.89  1:14.51  2:26.40  +16.37  131.38
Did not finish 2nd run
   98  54594 THALER Thomas  2000  AUT           
   81  54434 STEINER Klaus  1997  AUT           
   80  54595 HOELLER Elias  2000  AUT           
   77  54533 GAHR Lukas  1999  AUT           
   75  54469 UNTERWEGER Florian  1998  AUT           
   73  54530 NAIRZ Gabriel  1999  AUT           
   67  54432 MARTISCHNIG Mario  1997  AUT           
   61  54557 THAURER Stefan  1999  AUT           
   51  54546 STOIBER Mario  1999  AUT           
   36  54384 OBAUER Gotthard  1996  AUT           
   29  54436 WALDER Sebastian  1997  AUT           
Did not start 2nd run
   92  54606 GRIESSER Benedikt  2000  AUT           
   74  54501 HOELLWART Peter  1998  AUT           
   56  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT           
Did not finish 1st run
   96  54518 EHRHART Maximilian  1999  AUT           
   94  54555 STOLZ Benedikt  1999  AUT           
   91  54577 BINNA Felix  2000  AUT           
   90  54578 POELL Marco  2000  AUT           
   86  54532 SCHMIDT Alexander  1999  AUT           
   84  54558 WIELAND Paul  1999  AUT           
   83  54491 VALENTE Mario  1998  AUT           
   70  54495 PFANNHAUSER Stefan  1998  AUT           
   69  54535 VON DER THANNEN Raphael  1999  AUT           
   65  54598 OBERHAMBERGER Simon  2000  AUT           
   60  54367 NOCKER Clemens  1996  AUT           
   59  54467 SPIECKER Florian  1998  AUT           
   52  54471 DORNER Thomas  1998  AUT           
   45  54306 DUJAKOVIC Slaven  1995  AUT           
   43  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE           
   31  54212 WALCH Linus  1994  AUT           
   23  54445 HAASER Raphael  1997  AUT           
   10  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT           
   8  512116 GUT Ian  1995  SUI           
   1  54444 GSTREIN Fabio  1997  AUT           
Disqualified 1st run
   72  54525 EHRENECKER Julian  1999  AUT