Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Goestling (AUT) 22.03.2017

National Championships - Men's Slalom

Race codex : 1585
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS PALOVICOVA JANA ULREICH BEA SVK AUT
Referee Jürgen Graller AUT
Assistant Referee Wolfgang Labenbacher AUT
Chief of Race Robert AUJESKY AUT
Technical Data
Start Altitude 1688 m.
Finish Altitude 1508 m.
Vertical Drop 180 m.
Homologation Number 10098/03/11
Run 1
Course Setter Martin Kroisleitner AUT
Number of Gates 61
Turning Gates 59
Start Time 09:00
Run 2
Course Setter Marko Pfeifer AUT
Number of Gates 61
Turning Gates 60
Start Time 12:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  14  54093 STROLZ Johannes  1992  AUT   50.16  52.56  1:42.72     8.00
 2  13  54444 GSTREIN Fabio  1997  AUT   51.15  54.19  1:45.34  +2.62  26.36
 3  23  60236 VAN DEN BROECKE Dries  1995  BEL   51.18  54.50  1:45.68  +2.96  28.75
 4  4  54346 HACKER Pirmin  1996  AUT   51.90  54.15  1:46.05  +3.33  31.34
 5  12  350095 PFIFFNER Marco  1994  LIE   52.54  53.54  1:46.08  +3.36  31.55
 6  6  54358 GRAF Mathias  1996  AUT   51.72  54.37  1:46.09  +3.37  31.62
 7  1  54252 RASCHNER Dominik  1994  AUT   50.82  55.46  1:46.28  +3.56  32.95
 8  27  54278 PITTERLE Martin  1995  AUT   52.02  54.28  1:46.30  +3.58  33.09
 9  7  54242 BINDERITSCH Bernhard  1994  AUT   52.19  54.25  1:46.44  +3.72  34.07
 10  18  54383 KOGLER Tobias  1996  AUT   52.81  54.45  1:47.26  +4.54  39.82
 11  30  54212 WALCH Linus  1994  AUT   54.60  52.86  1:47.46  +4.74  41.22
 12  19  54338 ZEIRINGER Fabian  1996  AUT   52.79  54.68  1:47.47  +4.75  41.29
 13  40  54471 DORNER Thomas  1998  AUT   54.60  52.94  1:47.54  +4.82  41.79
 14  10  54245 HETTEGGER Thomas  1994  AUT   52.54  55.20  1:47.74  +5.02  43.19
 15  31  54483 OPETNIK Moritz  1998  AUT   53.14  54.61  1:47.75  +5.03  43.26
 16  20  53985 MATHIS Marcel  1991  AUT   52.60  55.30  1:47.90  +5.18  44.31
 17  42  54359 FEURSTEIN Patrick  1996  AUT   53.55  54.36  1:47.91  +5.19  44.38
 18  22  54307 GRUBER Christof  1995  AUT   53.35  55.11  1:48.46  +5.74  48.23
 19  38  54305 ZAECHLING Florian  1995  AUT   54.63  54.01  1:48.64  +5.92  49.50
 20  53  54434 STEINER Klaus  1997  AUT   54.85  54.09  1:48.94  +6.22  51.60
 21  52  54415 OBERLADER Lukas  1997  AUT   54.55  54.43  1:48.98  +6.26  51.88
 22  47  54598 OBERHAMBERGER Simon  2000  AUT   54.95  54.12  1:49.07  +6.35  52.51
 23  44  60261 MAES Sam  1998  BEL   55.11  55.52  1:50.63  +7.91  63.44
 24  56  54469 UNTERWEGER Florian  1998  AUT   55.10  56.70  1:51.80  +9.08  71.64
 25  36  151060 PAULUS Daniel  1994  CZE   55.19  56.95  1:52.14  +9.42  74.03
 25  35  54372 PFLUG Florian  1996  AUT   55.58  56.56  1:52.14  +9.42  74.03
 27  82  54209 KRENN Christoph  1994  AUT   56.11  58.44  1:54.55  +11.83  90.92
 28  46  54557 THAURER Stefan  1999  AUT   57.53  57.50  1:55.03  +12.31  94.29
 29  59  54543 VOLGGER Thomas  1999  AUT   56.68  58.38  1:55.06  +12.34  94.50
 30  68  54581 NEUMANN Tobias  2000  AUT   58.40  1:00.21  1:58.61  +15.89  119.38
 31  80  670082 DANOV Sergey  1997  KAZ   1:00.73  1:02.61  2:03.34  +20.62  152.53
Did not finish 2nd run
   77  54594 THALER Thomas  2000  AUT           
   76  54582 FRANK Moritz  2000  AUT           
   75  54583 RODLHOFER Josef  2000  AUT           
   74  54606 GRIESSER Benedikt  2000  AUT           
   72  54578 POELL Marco  2000  AUT           
   70  54580 BAUER Manuel  2000  AUT           
   65  54595 HOELLER Elias  2000  AUT           
   62  482020 BARKOV Daniil  2000  RUS           
   60  54534 GRAMSHAMMER Mario  1999  AUT           
   51  54296 POMBERGER Alexander  1995  AUT           
   39  670037 ZAKURDAEV Igor  1987  KAZ           
   37  54481 TRANINGER Manuel  1998  AUT           
   34  54416 MEKLAU Andreas  1997  AUT           
   26  54422 TANNER Luca  1997  AUT           
   24  512116 GUT Ian  1995  SUI           
   11  54445 HAASER Raphael  1997  AUT           
   3  54348 PERTL Adrian  1996  AUT           
Disqualified 2nd run
   2  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT           
Did not start 2nd run
   69  54596 LACKNER Philipp  2000  AUT           
Did not finish 1st run
   83  54538 RIESER Stefan  1999  AUT           
   81  54518 EHRHART Maximilian  1999  AUT           
   79  54555 STOLZ Benedikt  1999  AUT           
   78  54577 BINNA Felix  2000  AUT           
   73  54546 STOIBER Mario  1999  AUT           
   71  54545 KOEBERL Fabian  1999  AUT           
   67  54532 SCHMIDT Alexander  1999  AUT           
   66  670029 PIMENOV Taras  1984  KAZ           
   64  54558 WIELAND Paul  1999  AUT           
   63  54525 EHRENECKER Julian  1999  AUT           
   61  54533 GAHR Lukas  1999  AUT           
   58  54574 MEISSL Christoph  2000  AUT           
   57  54549 BREITFUSS Maximilian  1999  AUT           
   54  54535 VON DER THANNEN Raphael  1999  AUT           
   50  54530 NAIRZ Gabriel  1999  AUT           
   49  54491 VALENTE Mario  1998  AUT           
   48  54467 SPIECKER Florian  1998  AUT           
   45  54528 HACKER Felix  1999  AUT           
   43  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE           
   41  54352 ORTNER Felix  1996  AUT           
   33  54425 AGLASSINGER David  1997  AUT           
   32  54464 JUFFINGER Dominik  1998  AUT           
   29  221213 RAPOSO Charlie  1996  GBR           
   28  221112 MOYNIHAN Nicholas  1994  GBR           
   25  54384 OBAUER Gotthard  1996  AUT           
   21  54276 ERLER Tobias  1995  AUT           
   17  400235 WINKELHORST Steffan  1992  NED           
   16  54340 LAHNSTEINER Maximilian  1996  AUT           
   15  54104 WALCH Magnus  1992  AUT           
   9  54233 LEITGEB Richard  1994  AUT           
   8  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT           
Disqualified 1st run
   55  54608 DORNAUER Armin  2000  AUT           
   5  54447 RUELAND Simon  1997  AUT