official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LUITZ Stefan
1992
GER
1:45,54
7.67
2
THOULE Nicolas
1990
FRA
+0.08
8.13
3
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+0.26
9.17
4
NANI Roberto
1988
ITA
+0.30
9.40
5
ZUEV Stepan
1988
RUS
+0.67
11.54
6
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+0.68
11.60
7
GASSNER Philipp
1992
GER
+0.71
11.77
8
SOLEVAAG Sebastian-Foss
1991
NOR
+0.94
13.10
9
SCHMID Philipp
1986
GER
+0.97
13.28
9
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+0.97
13.28
11
READ Erik
1991
CAN
+1.49
16.28
12
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+1.64
17.15
12
STEHLE Dominik
1986
GER
+1.64
17.15
14
YULE Daniel
1993
SUI
+1.67
17.32
15
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+1.94
18.88
16
ROTA Nicola
1989
ITA
+2.03
19.40
17
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
+2.07
19.63
18
CHRISTENSEN Simen Ramberg
1993
NOR
+2.13
19.98
19
RYDING David
1986
GBR
+2.21
20.44
20
SAXVALL Per
1989
SWE
+2.31
21.02
21
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
+2.33
21.14
22
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+2.96
24.78
23
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+3.00
25.01
24
CAVIEZEL Gino
1992
SUI
+3.11
25.65
25
TORSTI Samu
1991
FIN
+3.52
28.01
26
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
+3.53
28.07
27
STROLZ Johannes
1992
AUT
+3.54
28.13
28
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
+3.68
28.94
29
BROWN Philip
1991
CAN
+3.82
29.75
30
TAKEDA Ryu
1984
JPN
+4.36
32.87
31
KRAUTSCHNEIDER Thomas
1992
AUT
+4.53
33.85
32
ZIMMERMANN Paul
1993
AUT
+4.82
35.53
33
CONE Robert
1992
USA
+4.99
36.51
34
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
+5.13
37.32
35
FORD Tommy
1989
USA
+6.54
45.47
36
WINKELHORST Steffan
1992
NED
+6.61
45.87
37
LUESCHER Tim
1990
SUI
+6.78
46.86
38
ROLLAND Mathias
1991
FRA
+7.53
51.19
39
KARELLY Manuel
1993
AUT
+7.95
53.62
40
HOLZMANN Sebastian
1993
GER
+9.18
60.73
Did not finish 2nd run
STARZYK Pawel
1993
POL
ZAMPA Andreas
1993
SVK
PRIDY Morgan
1990
CAN
TRAXL Michael
1993
AUT
MATT Michael
1993
AUT
JANSSON Emil
1991
SWE
BRENNSTEINER Stefan
1991
AUT
KUERNER Miha
1987
SLO
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
FANARA Thomas
1981
FRA
LINDGREN Tim
1989
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
LIEBL Sebastian
1989
GER
KRANJEC Zan
1992
SLO
BUDAL Martin
1989
NOR
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BARUFFALDI Stefano
1992
ITA
OESTER Carl-Filip
1989
SWE
TROW Andy
1991
CAN
MOLLIN Bart
1981
BEL
ROGER Brice
1990
FRA
NARITA Hideyuki
1993
JPN
HEDIN Douglas
1990
SWE
FELLER Manuel
1992
AUT
ALAERTS Kai
1989
BEL
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
TRIKHICHEV Pavel
1992
RUS
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
THEOLIER Steven
1990
FRA
WIESER Manuel
1990
AUT
AERNI Luca
1993
SUI
KOENIG Thomas
1990
AUT
RISHWORTH Mike
1987
AUS
MARICAL Antoine
1991
FRA
PLANK Andy
1989
ITA
GUNNARSSON Henrik
1991
SWE
PLACE Francois
1989
FRA
LINDH Calle
1990
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run