Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

PassThurn (AUT) 20.11.2016

FIS - Men's Slalom

Race codex : 0903
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS SCHMID ERNST GER
Referee J. Graller AUT
Chief of Race P. Lahl AUT
Technical Data
Start Altitude 1890 m.
Finish Altitude 1727 m.
Vertical Drop 163 m.
Homologation Number 11572/12/14
Run 1
Course Setter H. Kogler AUT
Number of Gates 51
Turning Gates 48
Start Time 9.00
Run 2
Course Setter P. Schwarzacher AUT
Number of Gates 52
Turning Gates 50
Start Time 11.15
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  7  54252 RASCHNER Dominik  1994  AUT   41.66  46.54  1:28.20     10.24
 2  13  561117 KUERNER Miha  1987  SLO   42.53  46.11  1:28.64  +0.44  13.83
 3  14  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT   41.81  46.90  1:28.71  +0.51  14.40
 4  8  380363 KOLEGA Elias  1996  CRO   42.46  46.82  1:29.28  +1.08  19.06
 5  12  54104 WALCH Magnus  1992  AUT   42.24  47.16  1:29.40  +1.20  20.04
 6  1  54233 LEITGEB Richard  1994  AUT   41.45  47.99  1:29.44  +1.24  20.36
 7  20  54358 GRAF Mathias  1996  AUT   42.74  46.80  1:29.54  +1.34  21.18
 8  24  54447 RUELAND Simon  1997  AUT   42.49  47.14  1:29.63  +1.43  21.91
 9  17  54340 LAHNSTEINER Maximilian  1996  AUT   42.25  47.55  1:29.80  +1.60  23.30
 10  30  400235 WINKELHORST Steffan  1992  NED   42.54  47.61  1:30.15  +1.95  26.16
 11  16  54444 GSTREIN Fabio  1997  AUT   43.09  47.19  1:30.28  +2.08  27.22
 12  11  54242 BINDERITSCH Bernhard  1994  AUT   43.11  47.36  1:30.47  +2.27  28.77
 13  6  350095 PFIFFNER Marco  1994  LIE   42.78  47.74  1:30.52  +2.32  29.18
 14  18  54346 HACKER Pirmin  1996  AUT   42.64  48.18  1:30.82  +2.62  31.63
 15  21  54169 LENGAUER-STOCKNER Hannes  1993  AUT   42.55  48.30  1:30.85  +2.65  31.87
 16  5  700868 FALAT Matej  1993  SVK   42.78  48.13  1:30.91  +2.71  32.36
 17  19  54307 GRUBER Christof  1995  AUT   43.85  47.32  1:31.17  +2.97  34.48
 18  37  512029 NIEMEYER Nicola  1994  SUI   43.60  47.95  1:31.55  +3.35  37.59
 19  47  400294 HAAS VAN DER Spike  1997  NED   43.69  47.92  1:31.61  +3.41  38.08
 20  26  54445 HAASER Raphael  1997  AUT   42.31  49.41  1:31.72  +3.52  38.97
 21  42  54485 TITSCHER Lukas  1998  AUT   43.54  48.41  1:31.95  +3.75  40.85
 22  49  54471 DORNER Thomas  1998  AUT   43.70  48.45  1:32.15  +3.95  42.48
 23  9  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR   43.73  48.43  1:32.16  +3.96  42.57
 24  52  202764 MEISEN Bastian  1996  GER   44.37  48.40  1:32.77  +4.57  47.55
 25  39  380377 KOLEGA Samuel  1999  CRO   44.64  48.58  1:33.22  +5.02  51.22
 26  44  54305 ZAECHLING Florian  1995  AUT   43.90  49.34  1:33.24  +5.04  51.38
 27  32  304099 MITSUI Kyohei  1993  JPN   44.23  49.24  1:33.47  +5.27  53.26
 28  23  54338 ZEIRINGER Fabian  1996  AUT   44.96  48.79  1:33.75  +5.55  55.55
 29  64  54574 MEISSL Christoph  2000  AUT   44.19  49.73  1:33.92  +5.72  56.93
 30  59  202883 GRAMMEL Anton  1998  GER   44.69  49.42  1:34.11  +5.91  58.48
 31  28  710353 SLJIVIC Marko  1996  BIH   43.89  50.41  1:34.30  +6.10  60.04
 32  63  221323 MIDDLETON Fraser  1998  GBR   44.49  49.88  1:34.37  +6.17  60.61
 33  61  54434 STEINER Klaus  1997  AUT   45.22  49.20  1:34.42  +6.22  61.02
 34  56  492135 JOHN Luca  1995  ESP   45.13  49.53  1:34.66  +6.46  62.97
 35  57  400268 BORSBOOM Olaf  1995  NED   44.60  50.12  1:34.72  +6.52  63.46
 36  62  54528 HACKER Felix  1999  AUT   45.40  49.74  1:35.14  +6.94  66.89
 37  2  303322 SHIMIZU Dai  1990  JPN   43.12  52.80  1:35.92  +7.72  73.26
 38  89  430667 BIALOBRZYCKI Dominik  1995  POL   46.96  49.42  1:36.38  +8.18  77.02
 39  67  550078 OPMANIS Elvis  1997  LAT   45.60  51.09  1:36.69  +8.49  79.55
 40  81  54590 STEINTHALER Georg  2000  AUT   46.00  50.80  1:36.80  +8.60  80.44
 41  27  303865 MIYAMOTO Shinya  1992  JPN   44.82  53.66  1:38.48  +10.28  94.16
 42  76  482020 BARKOV Daniil  2000  RUS   47.23  51.43  1:38.66  +10.46  95.63
 43  70  481980 ISAEV Nikita  1999  RUS   46.87  52.50  1:39.37  +11.17  101.42
 44  68  54526 LECHNER Fabian  1999  AUT   47.78  52.30  1:40.08  +11.88  107.22
 45  74  54522 HOHENAUER Manuel  1999  AUT   48.03  52.34  1:40.37  +12.17  109.59
 46  87  54588 KACIC Maximilian  2000  AUT   47.99  53.02  1:41.01  +12.81  114.81
 47  75  54591 PIRKER Siegfried  2000  AUT   47.77  53.53  1:41.30  +13.10  117.18
 48  86  54572 KRAEMMER Matthias  2000  AUT   48.71  53.54  1:42.25  +14.05  124.93
 49  84  54571 GOENITZER Patrick  2000  AUT   48.66  53.71  1:42.37  +14.17  125.91
 50  77  54578 POELL Marco  2000  AUT   49.35  53.33  1:42.68  +14.48  128.44
 51  88  54608 DORNAUER Armin  2000  AUT   46.06  58.58  1:44.64  +16.44  144.44
 52  82  6293409 FELTRIN Leonardo  2000  ITA   49.68  58.62  1:48.30  +20.10  174.32
 53  83  400317 KRABSHUIS Noah  2000  NED   51.46  57.57  1:49.03  +20.83  180.28
Did not finish 2nd run
   80  54594 THALER Thomas  2000  AUT           
   78  54606 GRIESSER Benedikt  2000  AUT           
   72  54584 MAIR Pascal  2000  AUT           
   69  54562 KITZBICHLER Josef  1999  AUT           
   66  540026 DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto  1997  MEX           
   60  202906 FETSCHER Moritz  1999  GER           
   55  54372 PFLUG Florian  1996  AUT           
   51  202908 HIMMELSBACH Fabian  1999  GER           
   48  54384 OBAUER Gotthard  1996  AUT           
   46  221223 MAJOR Billy  1996  GBR           
   43  6300451 KATO Seigo  1998  JPN           
   40  750088 RISTEVSKI Antonio  1989  MKD           
   38  54422 TANNER Luca  1997  AUT           
   36  40612 SCOTT Alec  1997  AUS           
   34  710351 EMRIC Eman  1996  BIH           
   31  54212 WALCH Linus  1994  AUT           
   25  304537 KAKIZAKI Yumenosuke  1995  JPN           
   10  302982 OHKOSHI Ryunosuke  1988  JPN           
Disqualified 2nd run
   85  400318 MOL Sergey  2000  NED           
   3  54093 STROLZ Johannes  1992  AUT           
Did not finish 1st run
   79  422703 VIST Kristian Aleksander  1999  NOR           
   73  550096 CERNEVSKIS Kristers  1999  LAT           
   65  180841 PELTOLA Olli  1998  FIN           
   54  710362 LOKMIC Emir  1997  BIH           
   50  512148 HEINZMANN Simon  1995  SUI           
   45  221236 TAYLOR Laurie  1996  GBR           
   41  54416 MEKLAU Andreas  1997  AUT           
   35  202758 ZELLER Yannik  1996  GER           
   33  380374 VUKELIC William  1998  CRO           
   29  350097 GAUER Nico  1996  LIE           
   22  202736 DICK Lukas  1996  GER           
   15  54275 ANNEWANTER Manuel  1995  AUT           
   4  380361 RODES Istok  1996  CRO           
Disqualified 1st run
   71  221424 TROUP Kieran  2000  GBR           
   53  400301 ROSSUM VAN Max  1998  NED           
Did not start 1st run
   58  151119 STASZOWSKI Michal  1995  CZE