Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Obdach (AUT) 04.01.2017

FIS - Men's Slalom

Race codex : 0928
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS BARTA CSABA HUN
Referee Jürgen Graller AUT
Chief of Race Heinz Schlacher AUT
Technical Data
Start Altitude 1109 m.
Finish Altitude 929 m.
Vertical Drop 180 m.
Homologation Number 10794/12/12
Run 1
Course Setter Prantner Benjamin AUT
Number of Gates 61
Turning Gates 60
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter Steiner Günther AUT
Number of Gates 67
Turning Gates 65
Start Time 13:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  2  6291911 VACCARI Hans  1996  ITA   51.06  55.23  1:46.29     10.17
 2  25  422390 MONSEN Marcus  1995  NOR   51.13  55.20  1:46.33  +0.04  10.44
 3  3  561117 KUERNER Miha  1987  SLO   51.44  55.31  1:46.75  +0.46  13.29
 4  27  422507 HAUGAN Timon  1996  NOR   52.23  54.66  1:46.89  +0.60  14.23
 5  1  6291646 DA VILLA Davide  1995  ITA   51.54  55.46  1:47.00  +0.71  14.98
 6  12  54093 STROLZ Johannes  1992  AUT   51.99  55.26  1:47.25  +0.96  16.67
 7  18  561291 GROSELJ Zan  1993  SLO   52.09  55.53  1:47.62  +1.33  19.18
 8  19  54358 GRAF Mathias  1996  AUT   52.40  55.62  1:48.02  +1.73  21.89
 9  24  561296 SPIK Jakob  1994  SLO   51.86  56.78  1:48.64  +2.35  26.09
 10  17  501351 JOHANSSON Emil  1988  SWE   53.19  55.63  1:48.82  +2.53  27.31
 11  22  180718 HENTTINEN Jens  1993  FIN   53.41  55.69  1:49.10  +2.81  29.20
 12  41  422444 WINDINGSTAD Tobias  1995  NOR   53.72  55.64  1:49.36  +3.07  30.97
 13  15  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN   53.17  56.59  1:49.76  +3.47  33.68
 14  45  54348 PERTL Adrian  1996  AUT   53.98  55.93  1:49.91  +3.62  34.69
 15  56  6292404 BLENGINI Alberto  1997  ITA   54.01  56.21  1:50.22  +3.93  36.79
 16  43  54384 OBAUER Gotthard  1996  AUT   54.49  56.49  1:50.98  +4.69  41.94
 17  48  6292508 VIETTI Federico  1997  ITA   53.86  57.61  1:51.47  +5.18  45.26
 18  16  501542 KAAHRE Rickard  1991  SWE   54.10  57.52  1:51.62  +5.33  46.27
 19  50  54483 OPETNIK Moritz  1998  AUT   54.67  57.48  1:52.15  +5.86  49.87
 20  46  54212 WALCH Linus  1994  AUT   54.47  57.82  1:52.29  +6.00  50.81
 21  62  54359 FEURSTEIN Patrick  1996  AUT   55.00  57.89  1:52.89  +6.60  54.88
 22  58  240142 SZOLLOS Benjamin  1996  HUN   54.97  58.68  1:53.65  +7.36  60.03
 23  66  422586 ANDA Eirik  1997  NOR   54.95  58.73  1:53.68  +7.39  60.23
 24  63  54557 THAURER Stefan  1999  AUT   55.69  58.80  1:54.49  +8.20  65.72
 25  73  54434 STEINER Klaus  1997  AUT   55.62  59.56  1:55.18  +8.89  70.39
 26  69  54528 HACKER Felix  1999  AUT   54.57  1:02.12  1:56.69  +10.40  80.62
 27  85  54531 SCHENNACH Alexander  1999  AUT   56.14  1:00.70  1:56.84  +10.55  81.63
 28  72  54544 PETELIN Helmuth  1999  AUT   56.67  1:00.27  1:56.94  +10.65  82.31
 29  81  54534 GRAMSHAMMER Mario  1999  AUT   57.12  59.99  1:57.11  +10.82  83.46
 30  76  54493 MISCHELIN Michael  1998  AUT   57.28  1:00.96  1:58.24  +11.95  91.12
 31  78  54482 MARINZ Daniel  1998  AUT   58.10  1:00.43  1:58.53  +12.24  93.08
 32  96  54508 HAUNHOLTER Stefan  1998  AUT   57.11  1:01.66  1:58.77  +12.48  94.71
Did not finish 2nd run
   103  54602 FLEISCH Simon  2000  AUT           
   99  54501 HOELLWART Peter  1998  AUT           
   97  54545 KOEBERL Fabian  1999  AUT           
   87  54469 UNTERWEGER Florian  1998  AUT           
   82  54519 GRASSER Julian  1999  AUT           
   71  54450 KERBER Maximilian  1997  AUT           
   59  54471 DORNER Thomas  1998  AUT           
   57  54305 ZAECHLING Florian  1995  AUT           
   55  54485 TITSCHER Lukas  1998  AUT           
   54  54453 SPIEGL Michael  1997  AUT           
   38  60236 VAN DEN BROECKE Dries  1995  BEL           
   37  54422 TANNER Luca  1997  AUT           
   35  54338 ZEIRINGER Fabian  1996  AUT           
   33  6291374 HOFER Alex  1994  ITA           
   32  54307 GRUBER Christof  1995  AUT           
   31  54276 ERLER Tobias  1995  AUT           
   30  54346 HACKER Pirmin  1996  AUT           
   28  180820 MANKINEN Miikka  1997  FIN           
   23  202615 TREMMEL Anton  1994  GER           
   21  54169 LENGAUER-STOCKNER Hannes  1993  AUT           
   20  430633 JASICZEK Michal  1994  POL           
   13  302982 OHKOSHI Ryunosuke  1988  JPN           
   11  422176 ENGVOLL Morten  1992  NOR           
   9  54245 HETTEGGER Thomas  1994  AUT           
   8  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN           
   7  422300 EIDE Peder Dahlum  1994  NOR           
Disqualified 2nd run
   111  54613 GRILL Michael  1985  AUT           
   100  54571 GOENITZER Patrick  2000  AUT           
   51  54464 JUFFINGER Dominik  1998  AUT           
Did not finish 1st run
   112  54487 LEITGEB Martin  1998  AUT           
   110  54509 PEER David  1998  AUT           
   109  240154 MAROTY Matyas  2000  HUN           
   108  54564 HOERL Daniel  1999  AUT           
   107  54522 HOHENAUER Manuel  1999  AUT           
   106  54560 GMEINBAUER Lukas  1999  AUT           
   105  54553 PERSCHLER Lukas  1999  AUT           
   104  160097 LEFKARITIS Dinos  1995  CYP           
   102  221375 MCCANN Ryan  1999  GBR           
   101  54546 STOIBER Mario  1999  AUT           
   98  54529 KOHLER Matthias  1999  AUT           
   94  54497 STOCKHAMMER Philip  1998  AUT           
   93  54596 LACKNER Philipp  2000  AUT           
   92  54539 SAUPER Balthasar  1999  AUT           
   91  54479 PICHLER Nico  1998  AUT           
   90  54535 VON DER THANNEN Raphael  1999  AUT           
   89  240149 NAGY Bence  1998  HUN           
   88  54558 WIELAND Paul  1999  AUT           
   86  54538 RIESER Stefan  1999  AUT           
   80  54296 POMBERGER Alexander  1995  AUT           
   79  54598 OBERHAMBERGER Simon  2000  AUT           
   77  54515 LANZENBERGER Luca  1999  AUT           
   75  54574 MEISSL Christoph  2000  AUT           
   74  54517 KREILHUBER Severin  1999  AUT           
   70  151229 MULLER Marek  1998  CZE           
   68  54467 SPIECKER Florian  1998  AUT           
   67  54579 GSTREIN Luca  2000  AUT           
   65  54503 SOMWEBER Andre  1998  AUT           
   64  54374 BAUMANN Clemens  1996  AUT           
   61  54352 ORTNER Felix  1996  AUT           
   60  151238 ZABYSTRAN Jan  1998  CZE           
   52  6300451 KATO Seigo  1998  JPN           
   49  400290 BAKKE Max  1997  NED           
   47  54446 MARKO Moritz  1997  AUT           
   44  700901 HYSKA Martin  1994  SVK           
   42  180840 MAKELA Eetu  1998  FIN           
   40  54278 PITTERLE Martin  1995  AUT           
   39  54373 SENDLHOFER Lukas  1996  AUT           
   36  54445 HAASER Raphael  1997  AUT           
   34  561304 CAS Jure  1994  SLO           
   29  180808 HANDOLIN Juho  1997  FIN           
   26  54444 GSTREIN Fabio  1997  AUT           
   14  304535 NAKAMURA Shun  1995  JPN           
   10  561313 DVORNIK Aljaz  1995  SLO           
   6  201891 SCHMID Philipp  1986  GER           
   5  54447 RUELAND Simon  1997  AUT           
   4  54233 LEITGEB Richard  1994  AUT           
Did not start 1st run
   95  54526 LECHNER Fabian  1999  AUT           
   84  54533 GAHR Lukas  1999  AUT           
   53  430762 JASICZEK Jedrzej  1997  POL