Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Yuzhno-Sakhalinsk (RUS) 19.03.2017

Far East Cup - Men's Giant Slalom

Race codex : 1352
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS KIM JIN-HAE KOR
Referee Ludmila ZHURAVLEVA RUS
Chief of Race Alexei ORLOV RUS
Technical Data
Start Altitude 593 m.
Finish Altitude 220 m.
Vertical Drop 373 m.
Homologation Number 11256/01/14
Run 1
Course Setter Gennadi BUDORATSKIY RUS
Number of Gates 49
Turning Gates 46
Start Time 09:35
Run 2
Course Setter Gancarlo BERGAMELLI ITA
Number of Gates 48
Turning Gates 45
Start Time 13:20
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points FEC Points
 1  5  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS   1:08.89  1:09.38  2:18.27     6.00  100.00
 2  20  294890 NANI Roberto  1988  ITA   1:09.89  1:09.35  2:19.24  +0.97  12.87  80.00
 3  19  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA   1:09.60  1:09.71  2:19.31  +1.04  13.37  60.00
 4  34  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA   1:09.96  1:09.57  2:19.53  +1.26  14.93  50.00
 4  33  6291430 MAURBERGER Simon  1995  ITA   1:10.35  1:09.18  2:19.53  +1.26  14.93  50.00
 6  32  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE   1:10.64  1:09.07  2:19.71  +1.44  16.21  40.00
 7  36  6291574 SALA Tommaso  1995  ITA   1:10.81  1:09.16  2:19.97  +1.70  18.05  36.00
 8  7  481463 PYASIK Evgenij  1993  RUS   1:09.97  1:10.19  2:20.16  +1.89  19.40  32.00
 9  9  400237 MEINERS Maarten  1992  NED   1:10.78  1:09.43  2:20.21  +1.94  19.75  29.00
 10  17  481148 MAYTAKOV Sergei  1990  RUS   1:09.74  1:10.50  2:20.24  +1.97  19.96  26.00
 11  18  480678 ULYANOV Dmitrij  1983  RUS   1:10.80  1:09.92  2:20.72  +2.45  23.36  24.00
 12  6  202520 HOLZMANN Sebastian  1993  GER   1:10.82  1:10.27  2:21.09  +2.82  25.99  22.00
 13  14  481785 EFIMOV Simon  1996  RUS   1:10.26  1:10.97  2:21.23  +2.96  26.98  20.00
 14  38  202604 SAUTER Paul  1994  GER   1:10.54  1:10.70  2:21.24  +2.97  27.05  18.00
 15  25  303865 MIYAMOTO Shinya  1992  JPN   1:10.71  1:10.60  2:21.31  +3.04  27.55  16.00
 16  35  561322 HADALIN Stefan  1995  SLO   1:11.65  1:09.67  2:21.32  +3.05  27.62  15.00
 17  22  481428 NOVIKOV Vladislav  1993  RUS   1:11.67  1:10.21  2:21.88  +3.61  31.59  14.00
 18  30  54443 BUSTA Julian  1997  AUT   1:11.94  1:09.96  2:21.90  +3.63  31.73  13.00
 19  8  304537 KAKIZAKI Yumenosuke  1995  JPN   1:11.04  1:11.06  2:22.10  +3.83  33.15  12.00
 20  13  202590 WASMEIER Lukas  1994  GER   1:11.38  1:10.83  2:22.21  +3.94  33.93  11.00
 21  21  303322 SHIMIZU Dai  1990  JPN   1:11.78  1:10.75  2:22.53  +4.26  36.19  10.00
 22  2  320290 KIM Hyeon-tae  1990  KOR   1:11.15  1:11.44  2:22.59  +4.32  36.62  9.00
 23  12  304139 SHIN Masanori  1993  JPN   1:12.13  1:10.53  2:22.66  +4.39  37.11  8.00
 24  11  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR   1:12.22  1:10.46  2:22.68  +4.41  37.26  7.00
 25  16  320266 JUNG Dong-hyun  1988  KOR   1:11.52  1:11.24  2:22.76  +4.49  37.82  6.00
 26  40  481549 STUKOV Maksim  1994  RUS   1:11.88  1:10.91  2:22.79  +4.52  38.04  5.00
 27  47  481824 VORONOV Aleksandr  1997  RUS   1:12.08  1:10.81  2:22.89  +4.62  38.74  4.00
 28  31  54374 BAUMANN Clemens  1996  AUT   1:12.59  1:11.21  2:23.80  +5.53  45.19  3.00
 29  51  481912 KONKOV Aleksey  1998  RUS   1:12.48  1:12.13  2:24.61  +6.34  50.94  2.00
 30  24  304099 MITSUI Kyohei  1993  JPN   1:12.57  1:12.08  2:24.65  +6.38  51.22  1.00
 31  15  302982 OHKOSHI Ryunosuke  1988  JPN   1:12.98  1:11.79  2:24.77  +6.50  52.07  
 32  27  481875 RIABITCA Konstantin  1997  RUS   1:12.62  1:12.19  2:24.81  +6.54  52.35  
 33  55  303696 KONO Kyosuke  1991  JPN   1:12.62  1:12.31  2:24.93  +6.66  53.20  
 34  49  481617 USHAKOV Andrey  1995  RUS   1:13.02  1:12.22  2:25.24  +6.97  55.40  
 35  29  320367 PARK Je-yun  1994  KOR   1:12.71  1:12.89  2:25.60  +7.33  57.95  
 36  1  481355 ZHILIN Alexey  1992  RUS   1:13.97  1:12.40  2:26.37  +8.10  63.41  
 37  54  481932 MOSESOV Gleb  1998  RUS   1:13.00  1:13.62  2:26.62  +8.35  65.18  
 38  45  481668 PAK Artem  1995  RUS   1:13.60  1:14.01  2:27.61  +9.34  72.20  
 39  65  482025 KAZAKOV Kirill  2000  RUS   1:14.23  1:13.82  2:28.05  +9.78  75.32  
 40  67  481978 KABLUKOV Konstantin  1999  RUS   1:14.57  1:14.21  2:28.78  +10.51  80.49  
 41  66  481954 GUSEV Grigoriy  1998  RUS   1:14.48  1:14.55  2:29.03  +10.76  82.26  
 42  60  481835 LUPAREV Daniil  1997  RUS   1:15.06  1:14.12  2:29.18  +10.91  83.33  
 43  90  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS   1:15.28  1:14.41  2:29.69  +11.42  86.94  
 44  82  481953 BOLSHAKOV Andrey  1998  RUS   1:15.64  1:14.08  2:29.72  +11.45  87.15  
 45  72  481887 OVCHINNIKOV Nikolay  1997  RUS   1:15.58  1:14.51  2:30.09  +11.82  89.78  
 46  79  481900 SIMONOV Daniil  1998  RUS   1:15.34  1:15.10  2:30.44  +12.17  92.26  
 47  76  481826 KHAVRONOV Mikhail  1997  RUS   1:15.04  1:15.71  2:30.75  +12.48  94.45  
 48  86  482012 LIM Son Te  1999  RUS   1:15.71  1:15.44  2:31.15  +12.88  97.29  
 49  74  481889 NOVIKOV Ivan  1997  RUS   1:15.92  1:15.28  2:31.20  +12.93  97.64  
 50  83  481878 SHERBAKOV Mikhail  1997  RUS   1:16.14  1:15.30  2:31.44  +13.17  99.34  
 51  97  482069 TARASOV Dmitriy  2000  RUS   1:16.42  1:15.66  2:32.08  +13.81  103.88  
 52  69  481582 ZAPLETIN Pavel  1994  RUS   1:16.66  1:16.34  2:33.00  +14.73  110.40  
 53  100  482013 DZHIOEV Kirill  1999  RUS   1:16.88  1:17.66  2:34.54  +16.27  121.31  
Disqualified 1st run
   52  151186 STRAKA Jan  1997  CZE             
Did not start 2nd run
   26  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS             
Did not start 1st run
   75  481529 ALEKHIN Alexander  1994  RUS             
   37  202584 RAUCHFUSS Julian  1994  GER             
   23  202615 TREMMEL Anton  1994  GER             
Did not qualify for 2nd run
   106  482058 MESHKOVSKII Stepan  2000  RUS             
   105  482073 BURMISTROV Evgeny  2000  RUS             
   103  482026 SAZONOV Ivan  2000  RUS             
   101  481939 SHCHEKOTOV Danil  1998  RUS             
   98  482060 BILMAK Georgii  2000  RUS             
   77  481827 BELOV Dmitry  1997  RUS             
Did not finish 2nd run
   93  481986 LOMOVSKIKH Matvei  1999  RUS             
   62  481738 ENDZHIEVSKIY Anton  1996  RUS             
   59  151229 MULLER Marek  1998  CZE             
   57  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS             
   56  481709 MAYOROV Alexey  1996  RUS             
   10  481845 SVITKOV Gennadiy  1997  RUS             
Did not finish 1st run
   104  481962 SHEVCHUK Dmitrii  1999  RUS             
   102  482047 SAZONOV Egor  2000  RUS             
   99  482007 MAKAROV Aleksandr  1999  RUS             
   96  482004 KOLTSOV Vasiliy  1999  RUS             
   95  481987 TERENTYEV Dmitrii  1999  RUS             
   94  481828 SHESTAKOV Kirill  1997  RUS             
   92  481902 SLEPOKUROV Oleg  1998  RUS             
   91  482006 MAKAROV Denis  1999  RUS             
   89  482021 DANILCHENKO Artem  2000  RUS             
   88  481980 ISAEV Nikita  1999  RUS             
   87  482024 PYSHKIN Dmitrii  2000  RUS             
   85  481975 ANISIMKOV Leonid  1999  RUS             
   84  481880 VOROBEV Denis  1997  RUS             
   81  482016 ZHURAVCHENKO Stepan  2000  RUS             
   80  481662 SHIRSHKOV Egor  1995  RUS             
   78  481965 ZHUDIN Oleg  1999  RUS             
   73  481859 MASLENNIKOV Ivan  1997  RUS             
   71  481610 GALUZIN Roman  1995  RUS             
   70  480885 LISITSA Evgeniy  1987  RUS             
   68  481961 KASHINTCEV Artem  1999  RUS             
   64  481627 BARBIN Stanislav  1995  RUS             
   63  481708 KRUK Anton  1996  RUS             
   61  481692 CHISTYAKOV Stanislav  1995  RUS             
   58  481930 PRIKHODCHENKO Vadim  1998  RUS             
   53  481960 OSIPOV Vladislav  1999  RUS             
   50  481691 BOISOV Alexandr  1995  RUS             
   48  481711 VALYNKIN Mikhail  1996  RUS             
   46  481841 OVCHINNIKOV Aleksey  1997  RUS             
   44  180831 KANKKUNEN Sampo  1998  FIN             
   43  6300215 YOKOYAMA Ryutaro  1997  JPN             
   42  180839 PIIRAINEN Joona  1998  FIN             
   41  481730 KUZNETSOV Ivan  1996  RUS             
   39  180729 SVENSK Mikael  1994  FIN             
   28  481897 ALEKHIN Nikita  1998  RUS             
   4  481665 DRUGOV Yuriy  1995  RUS             
   3  202597 SCHMID Alexander  1994  GER