Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Yuzhno-Sakhalinsk (RUS) 22.03.2017

Far East Cup - Men's Slalom

Race codex : 1355
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS KIM JIN-HAE KOR
Referee Ludmila ZHURAVLEVA RUS
Chief of Race Alexei ORLOV RUS
Technical Data
Start Altitude 440 m.
Finish Altitude 265 m.
Vertical Drop 175 m.
Homologation Number 11257/01/14
Run 1
Course Setter Kiyoshi KAWAMURA JPN
Number of Gates 59
Turning Gates 58
Start Time 08:45
Run 2
Course Setter Andreas OMMINGER GER
Number of Gates 61
Turning Gates 58
Start Time 11:55
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points FEC Points
 1  6  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS   44.52  51.52  1:36.04     6.00  100.00
 2  32  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA   45.15  51.80  1:36.95  +0.91  12.82  80.00
 3  33  561322 HADALIN Stefan  1995  SLO   45.66  51.44  1:37.10  +1.06  13.95  60.00
 4  16  481148 MAYTAKOV Sergei  1990  RUS   46.04  51.33  1:37.37  +1.33  15.97  50.00
 5  27  6291574 SALA Tommaso  1995  ITA   45.99  51.53  1:37.52  +1.48  17.10  45.00
 6  22  201891 SCHMID Philipp  1986  GER   45.78  52.09  1:37.87  +1.83  19.72  40.00
 7  30  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE   46.44  51.61  1:38.05  +2.01  21.07  36.00
 7  14  303696 KONO Kyosuke  1991  JPN   46.32  51.73  1:38.05  +2.01  21.07  36.00
 9  12  430633 JASICZEK Michal  1994  POL   46.35  51.72  1:38.07  +2.03  21.22  29.00
 10  8  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS   45.90  52.24  1:38.14  +2.10  21.74  26.00
 11  11  481428 NOVIKOV Vladislav  1993  RUS   45.77  52.43  1:38.20  +2.16  22.19  24.00
 12  15  320290 KIM Hyeon-tae  1990  KOR   46.57  52.57  1:39.14  +3.10  29.24  22.00
 13  13  303865 MIYAMOTO Shinya  1992  JPN   46.91  52.37  1:39.28  +3.24  30.29  20.00
 14  2  302982 OHKOSHI Ryunosuke  1988  JPN   47.47  52.16  1:39.63  +3.59  32.91  18.00
 15  17  481463 PYASIK Evgenij  1993  RUS   47.35  52.36  1:39.71  +3.67  33.51  16.00
 16  1  303322 SHIMIZU Dai  1990  JPN   46.82  53.31  1:40.13  +4.09  36.66  15.00
 17  21  304537 KAKIZAKI Yumenosuke  1995  JPN   46.90  53.40  1:40.30  +4.26  37.94  14.00
 18  36  481897 ALEKHIN Nikita  1998  RUS   47.29  53.13  1:40.42  +4.38  38.84  13.00
 19  10  481875 RIABITCA Konstantin  1997  RUS   47.51  53.78  1:41.29  +5.25  45.36  12.00
 20  9  320367 PARK Je-yun  1994  KOR   48.05  53.37  1:41.42  +5.38  46.33  11.00
 21  43  54374 BAUMANN Clemens  1996  AUT   48.02  53.56  1:41.58  +5.54  47.53  10.00
 22  39  481665 DRUGOV Yuriy  1995  RUS   48.21  53.38  1:41.59  +5.55  47.61  9.00
 23  18  480678 ULYANOV Dmitrij  1983  RUS   48.97  54.90  1:43.87  +7.83  64.70  0.00
 24  51  481627 BARBIN Stanislav  1995  RUS   48.80  56.07  1:44.87  +8.83  72.20  0.00
 25  50  481668 PAK Artem  1995  RUS   49.08  56.07  1:45.15  +9.11  74.30  0.00
 26  62  481987 TERENTYEV Dmitrii  1999  RUS   50.00  55.75  1:45.75  +9.71  78.79  0.00
 27  65  481880 VOROBEV Denis  1997  RUS   50.08  56.32  1:46.40  +10.36  83.67  0.00
 28  47  481738 ENDZHIEVSKIY Anton  1996  RUS   50.51  56.04  1:46.55  +10.51  84.79  0.00
 29  76  481953 BOLSHAKOV Andrey  1998  RUS   50.18  57.01  1:47.19  +11.15  89.59  0.00
 30  68  481902 SLEPOKUROV Oleg  1998  RUS   51.06  56.83  1:47.89  +11.85  94.84  0.00
 31  70  481828 SHESTAKOV Kirill  1997  RUS   51.93  56.36  1:48.29  +12.25  97.84  
 32  77  482013 DZHIOEV Kirill  1999  RUS   52.05  57.99  1:50.04  +14.00  110.96  
 33  49  481960 OSIPOV Vladislav  1999  RUS   53.47  56.62  1:50.09  +14.05  111.33  
 34  63  481610 GALUZIN Roman  1995  RUS   51.58  58.54  1:50.12  +14.08  111.56  
 35  95  482060 BILMAK Georgii  2000  RUS   54.89  1:00.26  1:55.15  +19.11  149.27  
Disqualified 2nd run
   93  482026 SAZONOV Ivan  2000  RUS             
   59  481824 VORONOV Aleksandr  1997  RUS             
   52  481930 PRIKHODCHENKO Vadim  1998  RUS             
   40  481617 USHAKOV Andrey  1995  RUS             
   35  294890 NANI Roberto  1988  ITA             
   29  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA             
Did not start 2nd run
   5  202520 HOLZMANN Sebastian  1993  GER             
Did not start 1st run
   71  482024 PYSHKIN Dmitrii  2000  RUS             
   61  481529 ALEKHIN Alexander  1994  RUS             
   44  481711 VALYNKIN Mikhail  1996  RUS             
   42  54443 BUSTA Julian  1997  AUT             
   38  481549 STUKOV Maksim  1994  RUS             
Did not finish 2nd run
   97  481962 SHEVCHUK Dmitrii  1999  RUS             
   86  481939 SHCHEKOTOV Danil  1998  RUS             
   85  481889 NOVIKOV Ivan  1997  RUS             
   80  481827 BELOV Dmitry  1997  RUS             
   78  481965 ZHUDIN Oleg  1999  RUS             
   66  481980 ISAEV Nikita  1999  RUS             
   56  481887 OVCHINNIKOV Nikolay  1997  RUS             
   54  151229 MULLER Marek  1998  CZE             
   53  481692 CHISTYAKOV Stanislav  1995  RUS             
   45  151186 STRAKA Jan  1997  CZE             
   34  6291430 MAURBERGER Simon  1995  ITA             
   26  400237 MEINERS Maarten  1992  NED             
   19  481355 ZHILIN Alexey  1992  RUS             
   7  481785 EFIMOV Simon  1996  RUS             
   4  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR             
Did not finish 1st run
   100  482058 MESHKOVSKII Stepan  2000  RUS             
   99  482073 BURMISTROV Evgeny  2000  RUS             
   98  482006 MAKAROV Denis  1999  RUS             
   96  482007 MAKAROV Aleksandr  1999  RUS             
   94  481954 GUSEV Grigoriy  1998  RUS             
   92  482004 KOLTSOV Vasiliy  1999  RUS             
   91  481975 ANISIMKOV Leonid  1999  RUS             
   90  482016 ZHURAVCHENKO Stepan  2000  RUS             
   89  481978 KABLUKOV Konstantin  1999  RUS             
   88  481709 MAYOROV Alexey  1996  RUS             
   87  482069 TARASOV Dmitriy  2000  RUS             
   84  482047 SAZONOV Egor  2000  RUS             
   83  481708 KRUK Anton  1996  RUS             
   82  482021 DANILCHENKO Artem  2000  RUS             
   81  481961 KASHINTCEV Artem  1999  RUS             
   79  481900 SIMONOV Daniil  1998  RUS             
   75  481826 KHAVRONOV Mikhail  1997  RUS             
   74  481878 SHERBAKOV Mikhail  1997  RUS             
   73  482012 LIM Son Te  1999  RUS             
   72  481986 LOMOVSKIKH Matvei  1999  RUS             
   69  481835 LUPAREV Daniil  1997  RUS             
   67  482025 KAZAKOV Kirill  2000  RUS             
   64  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS             
   60  481859 MASLENNIKOV Ivan  1997  RUS             
   58  481845 SVITKOV Gennadiy  1997  RUS             
   57  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS             
   55  481662 SHIRSHKOV Egor  1995  RUS             
   48  481932 MOSESOV Gleb  1998  RUS             
   46  481730 KUZNETSOV Ivan  1996  RUS             
   41  481912 KONKOV Aleksey  1998  RUS             
   37  6300215 YOKOYAMA Ryutaro  1997  JPN             
   31  202584 RAUCHFUSS Julian  1994  GER             
   28  481841 OVCHINNIKOV Aleksey  1997  RUS             
   25  202615 TREMMEL Anton  1994  GER             
   24  304099 MITSUI Kyohei  1993  JPN             
   23  202604 SAUTER Paul  1994  GER             
   20  304139 SHIN Masanori  1993  JPN             
   3  320266 JUNG Dong-hyun  1988  KOR