official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MAZE Tina
1983
SLO
02:24.59
0.00
2
KOSTELIC Janica
1982
CRO
+0.34
2.05
3
PAERSON Anja
1981
SWE
+0.44
2.65
4
ZETTEL Kathrin
1986
AUT
+1.39
8.36
5
FISCHBACHER Andrea
1985
AUT
+1.63
9.81
6
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+1.77
10.65
6
RIENDA Maria Jose
1975
ESP
+1.77
10.65
8
ERTL-RENZ Martina
1973
GER
+1.82
10.95
9
SIMARD Genevieve
1980
CAN
+2.35
14.14
10
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+2.41
14.50
11
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
+2.51
15.10
12
FORSYTH Allison
1978
CAN
+2.61
15.70
13
DREV Ana
1985
SLO
+2.75
16.55
14
JACQUEMOD Ingrid
1978
FRA
+2.82
16.97
15
FLEISS Nika
1984
CRO
+2.93
17.63
16
OESTER Marlies
1976
SUI
+3.02
18.17
17
KOZNICK Kristina
1975
USA
+3.06
18.41
18
MOELGG Manuela
1983
ITA
+3.10
18.65
19
ACTON Brigitte
1985
CAN
+3.28
19.74
20
NEF Sonja
1972
SUI
+3.34
20.10
21
MANCUSO Julia
1984
USA
+3.43
20.64
22
DORFMEISTER Michaela
1973
AUT
+3.50
21.06
23
PIETILAE-HOLMNER Maria
1986
SWE
+3.55
21.36
24
RIESCH Maria
1984
GER
+3.57
21.48
25
PUTZER Karen
1978
ITA
+3.60
21.66
26
HOSP Nicole
1983
AUT
+3.78
22.74
27
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
+4.47
26.90
28
ZAHROBSKA Sarka
1985
CZE
+5.24
31.53
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
KILDOW Lindsey C.
1984
USA
JELUSIC Ana
1986
CRO
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
RECCHIA Lucia
1980
ITA
LOESETH Lene
1986
NOR
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
SCHILD Marlies
1981
AUT
MIELKE Kristen
1982
USA
PASCAL Christel
1973
FRA
SIPARENKO Yulia
1980
UKR
SPLAWINSKI Sophie
1985
CAN
WEIRATHER Tina
1989
LIE
BLIENINGER Anja
1981
GER
BORSSEN Therese
1984
SWE
BRYDON Emily
1980
CAN
COOK Stacey J
1984
USA
BARTHET Anne-Sophie
1988
FRA
GIANESINI Giulia
1984
ITA
GINI Sandra
1982
SUI
GIUS Nicole
1980
ITA
ROBNIK Mateja
1987
SLO
HOELZL Kathrin
1984
GER
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
JANYK Britt
1980
CAN
KARBON Denise
1980
ITA
KELLEY Jessica C
1982
USA
RUBENS Shona
1986
CAN
Did not finish 1st run
STYGER Nadia
1978
SUI
MERIGHETTI Daniela
1981
ITA
FANCHINI Nadia
1986
ITA
GASIENICA DANIEL Agnieszka
1987
POL
GANTNEROVA Jana
1989
SVK
COLETTI Alexandra
1983
MON
SOELLING Sophie
1981
DEN
ROSS Lauren
1982
USA
RICHARDSON Kaylin L
1984
USA
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
MEISSNITZER Alexandra
1973
AUT
LOLOVIC Jelena
1981
SCG
HATERMA Noora
1984
FIN
GOETSCHL Renate
1975
AUT
GERG Annemarie
1975
GER
BERTRAND Marion
1984
FRA
AUFDENBLATTEN Fraenzi
1981
SUI
ALIEVA Olesja
1977
RUS
Did not start 1st run