Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Vail / Beaver Creek (USA) 15.02.2015

FIS World Ski Championships - Men's Slalom

Race codex : 0220
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS PIROLA STEFANO CHI
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race G. JOHNSON USA
Technical Data
Start Altitude 2924 m.
Finish Altitude 2724 m.
Vertical Drop 200 m.
Homologation Number 8591/10/07
Run 1
Course Setter C. MITTER NOR
Number of Gates 73
Turning Gates 70
Start Time 10:15
Run 2
Course Setter S. COSTAZZA ITA
Number of Gates 70
Turning Gates 68
Start Time 14:30
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  14  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   1:04.26  53.21  1:57.47     0.00
 2  4  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   1:04.31  53.51  1:57.82  +0.35  2.15
 3  7  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   1:04.47  53.55  1:58.02  +0.55  3.37
 4  3  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   1:04.64  53.40  1:58.04  +0.57  3.49
 5  2  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   1:04.23  53.86  1:58.09  +0.62  3.80
 6  15  501017 MYHRER Andre  1983  SWE   1:04.04  54.17  1:58.21  +0.74  4.54
 7  9  500656 LARSSON Markus  1979  SWE   1:05.15  53.32  1:58.47  +1.00  6.13
 8  6  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   1:03.66  55.28  1:58.94  +1.47  9.01
 9  12  422082 FOSS-SOLEVAAG Sebastian  1991  NOR   1:05.61  54.17  1:59.78  +2.31  14.16
 10  23  202451 STRASSER Linus  1992  GER   1:05.67  54.18  1:59.85  +2.38  14.59
 11  21  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA   1:05.13  54.87  2:00.00  +2.53  15.51
 12  24  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT   1:05.89  54.51  2:00.40  +2.93  17.96
 13  44  511896 MURISIER Justin  1992  SUI   1:06.21  54.60  2:00.81  +3.34  20.47
 13  41  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO   1:06.37  54.44  2:00.81  +3.34  20.47
 15  26  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO   1:06.38  54.49  2:00.87  +3.40  20.84
 16  35  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR   1:06.62  54.26  2:00.88  +3.41  20.90
 17  36  201891 SCHMID Philipp  1986  GER   1:06.35  54.62  2:00.97  +3.50  21.45
 18  38  103865 PHILP Trevor  1992  CAN   1:06.05  54.97  2:01.02  +3.55  21.76
 19  30  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK   1:05.39  55.72  2:01.11  +3.64  22.31
 20  37  561148 SKUBE Matic  1988  SLO   1:07.15  54.08  2:01.23  +3.76  23.05
 21  17  534562 LIGETY Ted  1984  USA   1:05.31  56.00  2:01.31  +3.84  23.54
 22  19  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA   1:06.36  55.07  2:01.43  +3.96  24.27
 23  34  530837 KELLEY Tim  1986  USA   1:07.16  55.28  2:02.44  +4.97  30.46
 24  43  103729 READ Erik  1991  CAN   1:07.65  54.97  2:02.62  +5.15  31.57
 25  33  320266 JUNG Dong-hyun  1988  KOR   1:07.56  55.13  2:02.69  +5.22  31.99
 26  48  380334 VIDOVIC Matej  1993  CRO   1:07.31  55.93  2:03.24  +5.77  35.37
 27  50  380292 ZRNCIC-DIM Natko  1986  CRO   1:07.88  56.48  2:04.36  +6.89  42.23
 28  51  92562 PRISADOV Stefan  1990  BUL   1:08.66  55.98  2:04.64  +7.17  43.95
 29  56  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK   1:09.04  56.28  2:05.32  +7.85  48.11
 30  61  491879 SALARICH Joaquim  1994  ESP   1:09.14  56.50  2:05.64  +8.17  50.08
 31  53  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG   1:08.57  57.67  2:06.24  +8.77  53.75
 32  55  561244 KRANJEC Zan  1992  SLO   1:10.08  56.72  2:06.80  +9.33  57.19
 33  65  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR   1:09.78  58.31  2:08.09  +10.62  65.09
 34  76  110320 CLARO Eugenio  1993  CHI   1:09.59  58.91  2:08.50  +11.03  67.61
 35  62  30388 BIRKNER DE MIGUEL Tomas  1997  ARG   1:11.87  57.26  2:09.13  +11.66  71.47
 36  80  170151 DYRBYE NAESTED Casper  1996  DEN   1:12.95  1:02.69  2:15.64  +18.17  111.37
 37  81  690694 KOVBASNYUK Ivan  1993  UKR   1:15.74  1:02.23  2:17.97  +20.50  125.65
 38  83  780013 ZAVECKAS Rokas  1996  LTU   1:15.59  1:03.57  2:19.16  +21.69  132.94
 39  89  80077 MACEDO Michel  1998  BRA   1:18.15  1:02.73  2:20.88  +23.41  143.49
 40  97  570012 HEATH Alexander  1978  RSA   1:19.77  1:05.12  2:24.89  +27.42  168.06
 41  84  270055 LYNE Conor  1993  IRL   1:21.75  1:05.15  2:26.90  +29.43  180.38
 42  88  360036 OSCH Geoffrey  1994  LUX   1:21.68  1:09.93  2:31.61  +34.14  209.25
 43  87  770015 TIMOFEEV Evgeniy  1994  KGZ   1:28.50  1:09.12  2:37.62  +40.15  246.09
 44  95  960300 GOUTT Yohan Goncalves  1994  TLS   1:29.27  1:17.20  2:46.47  +49.00  300.33
 45  92  310388 KOSIC Bojan  1990  MNE   1:30.52  1:17.25  2:47.77  +50.30  308.30
 46  98  540001 VON HOHENLOHE Hubertus  1959  MEX   1:36.39  1:19.17  2:55.56  +58.09  356.05
Did not qualify for final race
 47  46  240142 SZOLLOS Benjamin  1996  HUN   1:00.21  55.82  1:56.03    
 48  33  250323 FINNSSON Magnus  1993  ISL   1:00.23  56.09  1:56.32    
 49  47  240122 SZEPESI Bertold  1990  HUN   1:01.14  55.42  1:56.56    
 50  43  230147 SYKARAS Konstantinos  1984  GRE   1:01.75  57.08  1:58.83    
 51  29  550061 ONSKULIS Martins  1994  LAT   58.78  1:02.15  2:00.93    
 52  69  690722 MYTSAK Dmytro  1995  UKR   1:03.15  58.61  2:01.76    
 53  75  270047 MC MILLAN Patrick  1991  IRL   1:07.55  59.16  2:06.71    
 54  92  740030 GHAZARYAN Arsen  1992  ARM   1:08.92  1:03.14  2:12.06    
 55  84  340230 FENIANOS Naim  1992  LBN   1:08.47  1:03.71  2:12.18    
 56  81  310429 PAVLOVIC Sava  1997  SRB   1:08.50  1:05.36  2:13.86    
 57  72  210024 BABIKOV Dmitriy  1990  UZB   1:10.67  1:04.15  2:14.82    
 58  90  740028 MANUKYAN Yura  1991  ARM   1:21.22  1:10.10  2:31.32    
 59  96  210041 BUKHARBAEV Damir  1996  UZB   1:21.53  1:10.55  2:32.08    
 60  99  770004 TRELEVSKI Andrey  1979  KGZ   1:19.23  1:13.92  2:33.15    
 61  104  921000 ROY Jean-Pierre  1963  HAI   1:39.19  1:31.44  3:10.63    
 62  102  840003 WILLIAMS Michael Elliott  1969  JAM   2:01.28  1:49.52  3:50.80    
Did not start 2nd run
   16  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA           
Did not finish 2nd run
   72  390035 SMITH Warren Cummings  1992  EST           
   70  30266 GASTALDI Sebastiano  1991  ARG           
   49  54170 MATT Michael  1993  AUT           
   47  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT           
   40  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN           
   13  501101 BYGGMARK Jens  1985  SWE           
   11  290732 THALER Patrick  1978  ITA           
   10  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA           
   5  293797 GROSS Stefano  1986  ITA           
   1  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT           
Did not finish 1st run
   100  450030 MARIOTTI Alessandro  1998  SMR           
   99  160099 PIERI Pieris  1996  CYP           
   96  620046 KHAN Arif Mohd  1990  IND           
   94  280034 BIRAN Itamar  1998  ISR           
   93  340305 MOHBAT Alexandre  1995  LBN           
   91  210040 TUKHTAEV Kamiljon  1997  UZB           
   90  670037 ZAKURDAEV Igor  1987  KAZ           
   86  950000 OETTL REYES Manfred  1993  PER           
   85  120054 ZHOU Dongjun  1989  CHN           
   82  800013 TOLA Erjon  1986  ALB           
   79  400237 MEINERS Maarten  1992  NED           
   78  680060 KOZANASHVILI Nikoloz  1995  GEO           
   77  310410 VUKOVIC Andrija  1994  SRB           
   75  230651 ANTONIOU Ioannis  1995  GRE           
   74  320296 PARK hyuk  1990  KOR           
   73  550066 ZVEJNIEKS Miks  1995  LAT           
   71  60253 MARCHANT Armand  1997  BEL           
   69  710320 LAIKERT Igor  1991  BIH           
   68  40349 RISHWORTH Mike  1987  AUS           
   67  750088 RISTEVSKI Antonio  1989  MKD           
   66  430429 BYDLINSKI Maciej  1988  POL           
   64  40594 PERAUDO Ross  1992  AUS           
   63  710311 RUDIC Marko  1990  BIH           
   60  250348 KRISTGEIRSSON Einar Kristinn  1994  ISL           
   59  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL           
   58  150495 VRABLIK Martin  1982  CZE           
   57  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS           
   54  60160 ALAERTS Kai  1989  BEL           
   52  92720 POPOV Albert  1997  BUL           
   46  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN           
   45  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE           
   42  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS           
   39  103676 BROWN Phil  1991  CAN           
   32  530165 BRANDENBURG Will  1987  USA           
   31  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR           
   29  220689 RYDING Dave  1986  GBR           
   28  301709 YUASA Naoki  1983  JPN           
   27  511983 AERNI Luca  1993  SUI           
   25  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA           
   22  50625 RAICH Benjamin  1978  AUT           
   20  511996 YULE Daniel  1993  SUI           
   18  50707 MATT Mario  1979  AUT           
   8  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA           
Disqualified 2nd run in qualification race
   31  680047 BENIAIDZE Alex  1991  GEO           
Disqualified 1st run in qualification race
   8  460060 BARBU Alexandru  1987  ROU           
Did not start 1st run in qualification race
   59  670052 KHUBER Martin  1992  KAZ           
   51  230659 VALCAREGGI Massimiliano  1995  GRE           
   48  110324 VON APPEN Henrik  1994  CHI           
Did not finish 2nd run in qualification race
   57  690086 FESHCHUK Rostyslav  1990  UKR           
   52  550065 SARKANIS Toms  1993  LAT           
   44  310415 STANISIC Strahinja  1995  SRB           
   42  60088 VAN DEN BOGAERT Jeroen  1979  BEL           
   41  240139 KEKESI Marton  1995  HUN           
   34  221213 RAPOSO Charlie  1996  GBR           
   25  410364 FEASEY Willis  1992  NZL           
Did not finish 1st run in qualification race
   106  770012 BORISOV Ivan  1979  KGZ           
   105  750100 KURTISHI Gentian  1992  MKD           
   103  750101 ILJAZI Besar  1992  MKD           
   101  210020 EGEMBERDIEV Safar  1986  UZB           
   100  130034 WU Meng-che  1995  TPE           
   98  770017 TRELEVSKII Sergei  1989  KGZ           
   95  620059 THAKUR Himanshu  1994  IND           
   94  450025 BIZZOCCHI Lorenzo  1993  SMR           
   93  620035 LAL Hira  1980  IND           
   91  340040 MEHANNA Jamil  1978  LBN           
   89  270064 ARBEZ Maxime  1996  IRL           
   85  340154 FENIANOS Tarek  1990  LBN           
   83  80072 MACEDO Tobias  1996  BRA           
   80  120061 ZHANG Xiaosong  1997  CHN           
   78  450026 MICHELOTTI Vincenzo Romano  1996  SMR           
   74  170152 JONSTRUP Jeppe  1996  DEN           
   71  310407 PESIC Mladen  1994  SRB           
   62  120037 TIAN Yuheng  1985  CHN           
   60  310412 HADZIC Tarik  1994  MNE           
   55  230667 PROIOS Ioannis  1995  GRE           
   49  110350 FIGUEROA Andres  1996  CHI           
   45  110269 CARVALLO Nicolas  1991  CHI           
   38  680053 GELASHVILI Jaba  1993  GEO           
   35  750089 DEHARI Dardan  1990  MKD           
   32  40536 DEMSCHAR Daniel  1994  AUS           
   30  710353 SLJIVIC Marko  1996  BIH           
   27  320290 KIM Hyeon-tae  1990  KOR           
   23  40489 LAIDLAW Luke  1992  AUS           

picture  Official timekeeper