Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Santa Caterina Valfurva (ITA) 06.01.2016

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0076
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS RüSSLI STEFAN SUI
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race O. GALLI ITA
Technical Data
Start Altitude 1930 m.
Finish Altitude 1730 m.
Vertical Drop 200 m.
Homologation Number 11569/12/14
Run 1
Course Setter I. GARNER USA
Number of Gates 74
Turning Gates 72
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter M. JORIS SUI
Number of Gates 72
Turning Gates 70
Start Time 13:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points WC Points
 1  7  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT   58.43  56.11  1:54.54     0.00  100.00
 2  6  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   58.40  56.35  1:54.75  +0.21  1.32  80.00
 3  2  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS   58.33  56.53  1:54.86  +0.32  2.01  60.00
 4  4  202462 DOPFER Fritz  1987  GER   59.36  56.25  1:55.61  +1.07  6.73  50.00
 4  3  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   58.98  56.63  1:55.61  +1.07  6.73  50.00
 6  13  511996 YULE Daniel  1993  SUI   58.94  56.85  1:55.79  +1.25  7.86  40.00
 7  11  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA   59.15  56.77  1:55.92  +1.38  8.67  36.00
 8  8  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   58.79  57.22  1:56.01  +1.47  9.24  32.00
 9  39  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT   59.91  56.20  1:56.11  +1.57  9.87  29.00
 10  14  422082 FOSS-SOLEVAAG Sebastian  1991  NOR   59.05  57.09  1:56.14  +1.60  10.06  26.00
 11  16  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA   59.59  56.56  1:56.15  +1.61  10.12  24.00
 12  1  293797 GROSS Stefano  1986  ITA   59.69  56.84  1:56.53  +1.99  12.51  22.00
 13  27  220689 RYDING Dave  1986  GBR   59.86  56.69  1:56.55  +2.01  12.63  20.00
 14  17  290732 THALER Patrick  1978  ITA   1:00.37  56.21  1:56.58  +2.04  12.82  18.00
 15  25  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE   59.65  57.01  1:56.66  +2.12  13.33  16.00
 16  53  54063 FELLER Manuel  1992  AUT   59.66  57.06  1:56.72  +2.18  13.70  15.00
 17  21  501101 BYGGMARK Jens  1985  SWE   59.28  57.65  1:56.93  +2.39  15.02  14.00
 18  12  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   59.88  57.26  1:57.14  +2.60  16.34  13.00
 19  42  54170 MATT Michael  1993  AUT   1:00.09  57.09  1:57.18  +2.64  16.60  12.00
 20  41  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   59.32  57.88  1:57.20  +2.66  16.72  11.00
 21  5  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   59.85  57.41  1:57.26  +2.72  17.10  10.00
 22  10  500656 LARSSON Markus  1979  SWE   1:00.27  57.01  1:57.28  +2.74  17.22  9.00
 23  31  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA   1:00.07  57.24  1:57.31  +2.77  17.41  8.00
 24  38  201896 STEHLE Dominik  1986  GER   59.56  57.84  1:57.40  +2.86  17.98  7.00
 25  73  501351 JOHANSSON Emil  1988  SWE   1:00.28  57.66  1:57.94  +3.40  21.37  6.00
 26  58  550054 ZVEJNIEKS Kristaps  1992  LAT   1:00.22  58.10  1:58.32  +3.78  23.76  5.00
 27  62  511899 ROCHAT Marc  1992  SUI   1:00.02  1:00.08  2:00.10  +5.56  34.95  4.00
Did not finish 2nd run
   26  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT             
   24  511983 AERNI Luca  1993  SUI             
Disqualified 2nd run
   9  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA             
Did not qualify for 2nd run
   74  700868 FALAT Matej  1993  SVK             
   71  103676 BROWN Phil  1991  CAN             
   65  294890 NANI Roberto  1988  ITA             
   64  194207 THEOLIER Steven  1990  FRA             
   63  430633 JASICZEK Michal  1994  POL             
   60  53889 HIRSCHBUEHL Christian  1990  AUT             
   59  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN             
   57  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN             
   50  511127 GINI Marc  1984  SUI             
   48  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT             
   46  930160 KELLEY Robby  1990  USA             
   40  530837 KELLEY Tim  1986  USA             
   36  512014 NIEDERBERGER Bernhard  1993  SUI             
   30  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR             
   29  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO             
   23  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT             
   22  202451 STRASSER Linus  1992  GER             
   20  501223 BAECK Axel  1987  SWE             
Did not finish 1st run
   72  54252 RASCHNER Dominik  1994  AUT             
   70  380335 ZUBCIC Filip  1993  CRO             
   69  60160 ALAERTS Kai  1989  BEL             
   68  304535 NAKAMURA Shun  1995  JPN             
   67  6291574 SALA Tommaso  1995  ITA             
   66  380334 VIDOVIC Matej  1993  CRO             
   61  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS             
   56  561117 KUERNER Miha  1987  SLO             
   54  511908 SCHMIDIGER Reto  1992  SUI             
   52  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA             
   51  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE             
   49  193986 PLACE Francois  1989  FRA             
   47  194262 BUFFET Robin  1991  FRA             
   45  934566 ROBERTS Hig  1991  USA             
   44  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR             
   43  180567 RASANEN Joonas  1989  FIN             
   37  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI             
   35  561148 SKUBE Matic  1988  SLO             
   34  934502 ANKENY Michael  1991  USA             
   33  103865 PHILP Trevor  1992  CAN             
   32  301709 YUASA Naoki  1983  JPN             
   28  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK             
   19  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA             
   18  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA             
   15  501017 MYHRER Andre  1983  SWE             
Disqualified 1st run
   75  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG             
   55  934523 ENGEL Mark  1991  USA