Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Wengen (SUI) 17.01.2016

FIS World Cup - Men's Slalom

Race codex : 0186
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS TUAIRE BRUNO FRA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race B. LEHMANN SUI
Technical Data
Start Altitude 1468 m.
Finish Altitude 1273 m.
Vertical Drop 195 m.
Homologation Number 10161/10/11
Run 1
Course Setter H. WALLNER GER
Number of Gates 65
Turning Gates 62
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter C. MITTER NOR
Number of Gates 65
Turning Gates 64
Start Time 13:30
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points WC Points
 1  2  422304 KRISTOFFERSEN Henrik  1994  NOR   47.89  49.96  1:37.85     0.00  100.00
 2  8  293098 RAZZOLI Giuliano  1984  ITA   48.05  50.10  1:38.15  +0.30  2.21  80.00
 3  1  293797 GROSS Stefano  1986  ITA   48.35  50.18  1:38.53  +0.68  5.00  60.00
 4  19  501101 BYGGMARK Jens  1985  SWE   48.97  49.57  1:38.54  +0.69  5.08  50.00
 5  7  201702 NEUREUTHER Felix  1984  GER   48.24  50.40  1:38.64  +0.79  5.81  45.00
 6  15  194364 PINTURAULT Alexis  1991  FRA   48.56  50.20  1:38.76  +0.91  6.70  40.00
 7  13  192665 GRANGE Jean-Baptiste  1984  FRA   48.30  50.47  1:38.77  +0.92  6.77  36.00
 7  9  501017 MYHRER Andre  1983  SWE   48.91  49.86  1:38.77  +0.92  6.77  36.00
 9  10  422082 FOSS-SOLEVAAG Sebastian  1991  NOR   48.91  49.97  1:38.88  +1.03  7.58  29.00
 10  12  193967 MUFFAT-JEANDET Victor  1989  FRA   48.63  50.40  1:39.03  +1.18  8.68  26.00
 11  39  194262 BUFFET Robin  1991  FRA   49.29  49.89  1:39.18  +1.33  9.79  24.00
 12  41  530837 KELLEY Tim  1986  USA   48.96  50.36  1:39.32  +1.47  10.82  22.00
 13  4  501111 HARGIN Mattias  1985  SWE   48.42  50.93  1:39.35  +1.50  11.04  20.00
 14  26  54320 SCHWARZ Marco  1995  AUT   48.63  50.74  1:39.37  +1.52  11.18  18.00
 15  16  290732 THALER Patrick  1978  ITA   48.84  50.55  1:39.39  +1.54  11.33  16.00
 16  25  220689 RYDING Dave  1986  GBR   48.66  50.80  1:39.46  +1.61  11.85  15.00
 17  42  421669 HAUGEN Leif Kristian  1987  NOR   49.05  50.44  1:39.49  +1.64  12.07  14.00
 18  45  421954 LYSDAHL Espen  1990  NOR   48.83  50.72  1:39.55  +1.70  12.51  13.00
 19  52  192504 MERMILLOD BLONDIN Thomas  1984  FRA   48.62  50.94  1:39.56  +1.71  12.58  12.00
 20  17  534508 CHODOUNSKY David  1984  USA   48.65  50.93  1:39.58  +1.73  12.73  11.00
 21  29  51395 DIGRUBER Marc  1988  AUT   49.43  50.22  1:39.65  +1.80  13.24  10.00
 22  50  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN   49.36  50.48  1:39.84  +1.99  14.64  9.00
 23  43  103729 READ Erik  1991  CAN   49.28  50.58  1:39.86  +2.01  14.79  8.00
 24  33  511127 GINI Marc  1984  SUI   49.32  50.86  1:40.18  +2.33  17.14  7.00
 25  40  201896 STEHLE Dominik  1986  GER   49.15  56.82  1:45.97  +8.12  59.75  0.00
 26  55  561322 HADALIN Stefan  1995  SLO   49.00  57.60  1:46.60  +8.75  64.38  0.00
Did not finish 2nd run
   35  103865 PHILP Trevor  1992  CAN             
   27  50605 HERBST Reinfried  1978  AUT             
   21  511983 AERNI Luca  1993  SUI             
   14  511996 YULE Daniel  1993  SUI             
   6  53831 HIRSCHER Marcel  1989  AUT             
Did not qualify for 2nd run
   61  150743 BERNDT Ondrej  1988  CZE             
   60  30149 SIMARI BIRKNER Cristian Javier  1980  ARG             
   58  430429 BYDLINSKI Maciej  1988  POL             
   57  380292 ZRNCIC DIM Natko  1986  CRO             
   54  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS             
   53  380260 KOSTELIC Ivica  1979  CRO             
   51  304242 NARITA Hideyuki  1993  JPN             
   49  291145 DEVILLE Cristian  1981  ITA             
   48  50981 HOERL Wolfgang  1983  AUT             
   44  54170 MATT Michael  1993  AUT             
   38  512014 NIEDERBERGER Bernhard  1993  SUI             
   37  561148 SKUBE Matic  1988  SLO             
   36  934502 ANKENY Michael  1991  USA             
   28  511902 ZENHAEUSERN Ramon  1992  SUI             
   22  202451 STRASSER Linus  1992  GER             
   5  202462 DOPFER Fritz  1987  GER             
Did not finish 1st run
   59  700879 ZAMPA Andreas  1993  SVK             
   56  191750 FANARA Thomas  1981  FRA             
   47  930160 KELLEY Robby  1990  USA             
   46  421860 NORDBOTTEN Jonathan  1989  NOR             
   34  301709 YUASA Naoki  1983  JPN             
   32  700830 ZAMPA Adam  1990  SVK             
   31  534562 LIGETY Ted  1984  USA             
   24  54063 FELLER Manuel  1992  AUT             
   23  501116 LAHDENPERAE Anton  1985  SWE             
   18  292491 MOELGG Manfred  1982  ITA             
   11  191459 LIZEROUX Julien  1979  FRA             
   3  480736 KHOROSHILOV Alexander  1984  RUS             
Disqualified 1st run
   30  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA             
   20  501223 BAECK Axel  1987  SWE             
Did not start 1st run
   62  20324 OLIVERAS Marc  1991  AND