Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Lillehammer / Hafjell (NOR) 19.02.2016

Youth Olympic Winter Games - Men's Slalom

Race codex : 0146
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS ZINGERLE JOSEF ITA
Referee Peter Gerdol FIS
Chief of Race Roland Johansson NOR
Technical Data
Start Altitude 430 m.
Finish Altitude 253 m.
Vertical Drop 177 m.
Homologation Number 9905/12/10
Run 1
Course Setter Roland Plattner AUT
Number of Gates 58
Turning Gates 56
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter Chad Wolk USA
Number of Gates 54
Turning Gates 52
Start Time 12:30
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  17  54481 TRANINGER Manuel  1998  AUT   49.94  48.80  1:38.74     30.18
 2  6  502278 VENNERSTROEM Filip  1998  SWE   49.65  49.12  1:38.77  +0.03  30.40
 3  4  422630 BREIVIK Odin Vassbotn  1998  NOR   49.64  50.43  1:40.07  +1.33  39.88
 4  9  380377 KOLEGA Samuel  1999  CRO   50.45  49.69  1:40.14  +1.40  40.39
 5  2  6292768 CANZIO Pietro  1998  ITA   50.30  50.44  1:40.74  +2.00  44.76
 6  8  54483 OPETNIK Moritz  1998  AUT   51.03  50.08  1:41.11  +2.37  47.46
 7  21  240148 SZOLLOS Barnabas  1998  HUN   51.09  50.27  1:41.36  +2.62  49.28
 8  41  170159 VORRE Marcus  1998  DEN   51.30  50.15  1:41.45  +2.71  49.94
 9  20  202909 STOCKINGER Jonas  1999  GER   50.78  50.72  1:41.50  +2.76  50.31
 10  30  180831 KANKKUNEN Sampo  1998  FIN   51.08  50.95  1:42.03  +3.29  54.17
 11  23  422626 THORSBY Henrik  1998  NOR   52.02  50.12  1:42.14  +3.40  54.97
 12  24  6190556 CAILLOT Ken  1998  FRA   51.71  50.96  1:42.67  +3.93  58.84
 13  27  430778 BEBENEK Szymon  1998  POL   51.64  51.32  1:42.96  +4.22  60.95
 13  18  492197 GARAY Aingeru  1998  ESP   51.64  51.32  1:42.96  +4.22  60.95
 15  10  6190628 ANGUENOT Leo  1998  FRA   51.67  51.58  1:43.25  +4.51  63.07
 16  33  700941 KATRENIC Henrich  1998  SVK   52.30  51.50  1:43.80  +5.06  67.08
 17  16  110409 HORWITZ Kai  1998  CHI   52.25  51.87  1:44.12  +5.38  69.41
 18  39  20437 PEREZ FABREGA Albert  1998  AND   51.95  52.19  1:44.14  +5.40  69.56
 19  12  60261 MAES Sam  1998  BEL   53.63  50.59  1:44.22  +5.48  70.14
 20  38  221318 INNES Iain  1998  GBR   52.11  52.14  1:44.25  +5.51  70.36
 21  22  512273 SPARR Maurus  1998  SUI   51.52  52.85  1:44.37  +5.63  71.23
 22  26  400302 SCHAAF Djordy  1998  NED   52.93  51.70  1:44.63  +5.89  73.13
 23  37  310436 JEVREMOVIC Raso  1998  SRB   53.01  52.21  1:45.22  +6.48  77.43
 24  42  104637 MOFFAT Ryan  1998  CAN   52.98  52.92  1:45.90  +7.16  82.39
 25  34  370035 CROESI Paul  1998  MON   54.30  52.91  1:47.21  +8.47  91.94
 26  43  320437 BAE Jun-Woo  1998  KOR   53.88  53.65  1:47.53  +8.79  94.28
 27  55  590042 BUGNONE Andrea  1999  POR   54.53  53.34  1:47.87  +9.13  96.75
 28  57  680068 JAPARIDZE Besarion  1998  GEO   55.40  54.87  1:50.27  +11.53  114.26
 29  46  340447 ZINA Jeffrey  1998  LIB   56.42  55.50  1:51.92  +13.18  126.29
 30  45  30405 BACIGALUPO Tomas  1998  ARG   56.00  56.20  1:52.20  +13.46  128.33
 31  52  520175 LIMON Nihat Enes  1998  TUR   57.90  57.05  1:54.95  +16.21  148.38
 32  59  450030 MARIOTTI Alessandro  1998  SMR   58.23  56.84  1:55.07  +16.33  149.26
 33  58  270075 SKINNER Gary  1998  IRL   57.98  57.39  1:55.37  +16.63  151.44
 34  62  260353 AHMADPOUR Alireza  1998  IRI   1:03.00  1:00.71  2:03.71  +24.97  212.26
Did not finish 2nd run
   56  410415 RICH Jackson  1998  NZL           
   50  250403 GUDJONSSON Bjarki  1998  ISL           
   48  460122 STEFANESCU Alexandru Stefan  1999  ROU           
   35  280034 BIRAN Itamar  1998  ISR           
   31  561397 NARALOCNIK Nejc  1999  SLO           
   19  561377 CUFAR Anze  1998  SLO           
   3  512280 OEHRLI Joel  1998  SUI           
Disqualified 2nd run
   29  104577 ALKIER Justin  1998  CAN           
Did not finish 1st run
   61  890009 SHRESTHA Saphal-Ram  1998  NEP           
   60  620071 SAURABH Saurabh  1998  IND           
   54  660025 CHERTSIN Uladzislau  1998  BLR           
   53  360046 OSCH Matthieu  1999  LUX           
   51  310438 SALIHOVIC Eldar  1999  MNE           
   49  750107 BOZHINOVSKI Luka  1998  MKD           
   47  780023 DRUKAROV Andrej  1999  LTU           
   44  6190671 POETTOZ Michael  1998  COL           
   40  690753 KARPUSHYN Mykhailo  1998  UKR           
   36  202883 GRAMMEL Anton  1998  GER           
   32  350100 MARXER Silvan  1998  LIE           
   28  481912 KONKOV Aleksey  1998  RUS           
   25  80077 MACEDO Michel  1998  BRA           
   15  92735 OKOLSKI Georgi  1998  BUL           
   14  40621 MUHLEN Louis  1998  AUS           
   13  550086 GEDRA Zaks  1998  LAT           
   11  151238 ZABYSTRAN Jan  1998  CZE           
   7  6532084 RADAMUS River  1998  USA           
   5  6300464 KOYAMA Yohei  1998  JPN           
   1  6292938 TEDDE Michael  1998  ITA