Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

St. Moritz (SUI) 13.02.2017

FIS Race - Ladies' Giant Slalom

Race codex : 5203
Valid for FIS Points : YES



Jury
TD FIS DRESCHL EDI AUT
Referee G. HUJARA FIS
Chief of Race R. CANCLINI SUI
Technical Data
Start Altitude 2280 m.
Finish Altitude 1880 m.
Vertical Drop 400 m.
Homologation Number 10224/10/11
Run 1
Course Setter T. BANK CZE
Number of Gates 44
Turning Gates 42
Start Time 9:30
Run 2
Course Setter G. RACKI CRO
Number of Gates 43
Turning Gates 42
Start Time 13:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  9  665009 SHKANOVA Maria  1989  BLR   58.86  1:00.92  1:59.78     20.02
 2  6  555018 GASUNA Lelde  1990  LAT   59.05  1:00.83  1:59.88  +0.10  20.84
 3  5  536481 SCHLEPER Sarah  1979  MEX   59.34  1:00.78  2:00.12  +0.34  22.80
 4  16  385101 ZBASNIK Lana  1999  CRO   1:00.27  1:00.03  2:00.30  +0.52  24.27
 5  4  185411 LUUKKO Nea  1996  FIN   59.79  1:00.79  2:00.58  +0.80  26.57
 6  17  385106 STIMAC Ida  2000  CRO   59.88  1:01.04  2:00.92  +1.14  29.35
 7  25  415206 GRIGG Eliza  1996  NZL   1:00.42  1:00.56  2:00.98  +1.20  29.84
 8  11  155763 LEDECKA Ester  1995  CZE   59.89  1:01.12  2:01.01  +1.23  30.08
 9  27  255357 EINARSDOTTIR Freydis Halla  1994  ISL   1:00.24  1:00.90  2:01.14  +1.36  31.15
 10  19  485749 PROKOPYEVA Aleksandra  1994  RUS   1:00.36  1:00.79  2:01.15  +1.37  31.23
 11  18  385092 KOMSIC Andrea  1996  CRO   1:00.51  1:00.72  2:01.23  +1.45  31.88
 12  12  95050 KIRKOVA Maria  1986  BUL   1:00.07  1:01.31  2:01.38  +1.60  33.11
 13  24  705460 JANCOVA Tereza  1999  SVK   1:01.20  1:00.19  2:01.39  +1.61  33.19
 14  21  95112 ASENOVA Vera  1995  BUL   1:00.20  1:01.66  2:01.86  +2.08  37.04
 15  20  65117 VANREUSEL Kim  1998  BEL   1:01.68  1:00.65  2:02.33  +2.55  40.88
 16  14  35131 GASTALDI Nicol  1990  ARG   1:01.26  1:01.16  2:02.42  +2.64  41.62
 17  7  35156 BANCORA Salome  1993  ARG   59.57  1:03.19  2:02.76  +2.98  44.40
 18  1  225572 BROWN Cara  1994  GBR   1:02.06  1:01.29  2:03.35  +3.57  49.23
 19  15  415205 HUDSON Piera  1996  NZL   1:02.07  1:01.46  2:03.53  +3.75  50.70
 20  13  35079 SIMARI BIRKNER Maria Belen  1982  ARG   1:02.22  1:01.35  2:03.57  +3.79  51.03
 21  8  35222 BARUZZI FARRIOL Francesca  1998  ARG   1:00.31  1:03.82  2:04.13  +4.35  55.61
 22  10  155586 KMOCHOVA Tereza  1990  CZE   1:02.02  1:02.12  2:04.14  +4.36  55.69
 23  31  715123 NOVAKOVIC Zana  1985  BIH   1:03.62  1:00.66  2:04.28  +4.50  56.84
 24  36  6000000 SIMADER Sabrina  1998  KEN   1:03.49  1:01.74  2:05.23  +5.45  64.61
 25  35  175041 LEMGART Charlotte Techen  1993  DEN   1:03.39  1:01.89  2:05.28  +5.50  65.02
 26  33  705469 NEMCOVA Klaudia  2000  SVK   1:03.54  1:01.94  2:05.48  +5.70  66.66
 27  32  695108 KNYSH Olha  1995  UKR   1:03.82  1:01.99  2:05.81  +6.03  69.36
 28  30  197848 ARBEZ Tess  1997  IRL   1:03.00  1:03.13  2:06.13  +6.35  71.97
 29  23  65108 NELLES Mathilde  1997  BEL   1:05.51  1:01.92  2:07.43  +7.65  82.61
 30  41  255403 BIRKISDOTTIR Andrea Bjork  1998  ISL   1:04.51  1:03.71  2:08.22  +8.44  89.07
 31  39  785007 JANUSKEVICIUTE Ieva  1994  LTU   1:04.29  1:04.47  2:08.76  +8.98  93.49
 32  45  175050 BERTHELSEN Nuunu Chemnitz  1996  DEN   1:06.30  1:05.19  2:11.49  +11.71  115.83
 33  49  959300 PELLEGRIN Elise  1991  MLT   1:05.91  1:05.98  2:11.89  +12.11  119.10
 34  42  235110 RALLI Sophia  1988  GRE   1:05.75  1:06.64  2:12.39  +12.61  123.19
 35  44  675036 KARPOVA Yekaterina  1998  KAZ   1:06.68  1:05.94  2:12.62  +12.84  125.07
 36  47  365020 ELVINGER Catherine  1995  LUX   1:06.70  1:06.26  2:12.96  +13.18  127.85
 37  40  675035 GRIGOROVA Mariya  1996  KAZ   1:07.25  1:06.73  2:13.98  +14.20  136.20
 38  56  275035 CARLETTE Kelsie  1995  IRL   1:09.02  1:06.77  2:15.79  +16.01  151.01
 39  52  245073 MAROTY Monika  1997  HUN   1:08.27  1:08.07  2:16.34  +16.56  155.51
 40  37  125039 NI Yueming  1995  CHN   1:07.95  1:09.30  2:17.25  +17.47  162.95
 41  29  125038 KONG Fanying  1996  CHN   1:08.82  1:09.21  2:18.03  +18.25  169.34
 42  38  125037 WANG Meixia  1997  CHN   1:08.85  1:09.28  2:18.13  +18.35  170.15
 43  64  245078 VAGI Luca  2000  HUN   1:11.01  1:08.26  2:19.27  +19.49  179.48
 44  67  245072 EIGLER Patricia  1998  HUN   1:12.60  1:09.94  2:22.54  +22.76  206.23
 45  65  345122 EL KHOURY Laetitia  1997  LBN   1:11.79  1:12.34  2:24.13  +24.35  219.24
 46  58  755051 SIMJANOVSKA Lidija  2000  MKD   1:12.60  1:12.32  2:24.92  +25.14  225.71
 47  57  265006 KALHOR Marjan  1988  IRI   1:13.69  1:11.64  2:25.33  +25.55  229.06
 48  59  265036 ZALI TOROJENI Najmeh  1995  IRI   1:12.79  1:12.74  2:25.53  +25.75  230.70
 49  61  235322 TZIOUFA Katerina  1998  GRE   1:13.05  1:13.71  2:26.76  +26.98  240.76
 50  54  315219 MILOSEVIC Nadezda  1998  MNE   1:12.11  1:15.15  2:27.26  +27.48  244.85
 51  62  265053 AHMADI Atefeh  2000  IRI   1:16.16  1:13.15  2:29.31  +29.53  261.62
 52  68  775004 PALIUTKINA Olga  1993  KGZ   1:14.53  1:15.42  2:29.95  +30.17  266.86
 53  74  345123 KEIROUZ Lea  1997  LBN   1:14.84  1:16.62  2:31.46  +31.68  279.22
 54  70  595018 CARVALHO Catarina  1997  POR   1:16.79  1:15.14  2:31.93  +32.15  283.06
 55  72  575010 OLIVIER Rachel Elizabeth  1999  RSA   1:17.52  1:16.93  2:34.45  +34.67  303.68
 56  63  235331 MARMARELLI Fani  1999  GRE   1:17.10  1:17.97  2:35.07  +35.29  308.75
 57  66  345140 GEORGE Sonia Marie  1999  LBN   1:19.50  1:17.04  2:36.54  +36.76  320.78
 58  69  345098 KEIROUZ Celine  1995  LBN   1:18.97  1:19.68  2:38.65  +38.87  338.04
 59  73  625024 DEVI Varsha  1995  IND   1:21.66  1:21.77  2:43.43  +43.65  377.15
 60  71  625023 THAKUR Aanchal  1996  IND   1:21.54  1:23.26  2:44.80  +45.02  388.36
 61  75  926000 MARTI Celine  1979  HAI   1:33.40  1:30.87  3:04.27  +1:04.49  547.66
Did not finish 2nd run
   60  265005 KALHOR Mitra  1985  IRI           
   51  315203 BULATOVIC Ivana  1994  MNE           
   48  298936 MEHILLI Suela  1994  ALB           
   22  685018 TSIKLAURI Nino  1993  GEO           
Did not finish 1st run
   55  215007 GRIGOREVA Kseniya  1987  UZB           
   46  695101 TIKUN Tetyana  1994  UKR           
   43  125026 LIU Yang  1988  CHN           
   34  715171 MUZAFERIJA Elvedina  1999  BIH           
   28  245077 ARCHAM Chiara  1999  HUN           
   3  115115 BARAHONA Noelle  1990  CHI           
   2  435334 GASIENICA-DANIEL Maryna  1994  POL           
Disqualified 1st run
   53  235292 SAMARINOU Maria  1996  GRE           
   50  955000 OETTL REYES Ornella  1991  PER           
Did not start 1st run
   26  405160 TAN Claire  1998  NED