Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Kouty, nad Desnou (CZE) 30.03.2017

FIS - Men's FIS OFFICIAL RESULTS

Race codex : 1276
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS STOCKER MICHAEL AUT
Referee Vlado HREHOR SVK
Chief of Race David KESTL CZE
Technical Data
Start Altitude 790 m.
Finish Altitude 630 m.
Vertical Drop 160 m.
Homologation Number FIS - 1503/11/1
Run 1
Course Setter Jan FIEDLER CZE
Number of Gates 56
Turning Gates 54
Start Time 11:15
Run 2
Course Setter Petr LAJKEB CZE
Number of Gates 56
Turning Gates 55
Start Time 13:15
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  4  150743 BERNDT Ondrej  1988  CZE   43.99  47.31  1:31.30     24.31
 2  1  54352 ORTNER Felix  1996  AUT   45.16  47.80  1:32.96  +1.66  37.40
 3  8  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE   45.80  47.26  1:33.06  +1.76  38.19
 4  11  151060 PAULUS Daniel  1994  CZE   45.91  47.74  1:33.65  +2.35  42.84
 5  18  151253 OUVIN Jan  1999  CZE   46.42  47.29  1:33.71  +2.41  43.32
 6  3  54307 GRUBER Christof  1995  AUT   46.00  47.88  1:33.88  +2.58  44.66
 7  10  151203 BENC Patrik  1997  CZE   45.43  48.76  1:34.19  +2.89  47.10
 8  14  151173 KRAL Petr  1996  CZE   46.22  48.26  1:34.48  +3.18  49.39
 9  5  502275 HEDELIN Olof  1998  SWE   45.77  48.86  1:34.63  +3.33  50.57
 10  6  151119 STASZOWSKI Michal  1995  CZE   46.78  48.16  1:34.94  +3.64  53.02
 11  7  54372 PFLUG Florian  1996  AUT   46.69  48.30  1:34.99  +3.69  53.41
 12  15  151205 DADEJIK Marek  1997  CZE   47.00  48.45  1:35.45  +4.15  57.04
 13  20  151154 SKOREPA Jan  1996  CZE   47.24  48.31  1:35.55  +4.25  57.83
 14  12  430742 LATUSEK Sylwester  1996  POL   46.88  48.78  1:35.66  +4.36  58.69
 15  27  54593 RONNER Jan  2000  AUT   47.12  48.79  1:35.91  +4.61  60.66
 16  19  150936 PRSALA Vojta  1991  CZE   47.41  48.51  1:35.92  +4.62  60.74
 17  26  151280 SURKOS Ondrej  2000  CZE   47.27  48.69  1:35.96  +4.66  61.06
 18  25  700941 KATRENIC Henrich  1998  SVK   47.65  48.57  1:36.22  +4.92  63.11
 19  22  150744 CERMAK Jan  1988  CZE   47.44  49.05  1:36.49  +5.19  65.24
 20  38  151288 RECHTENBERG Jan  2000  CZE   48.38  48.86  1:37.24  +5.94  71.15
 21  9  430801 MITAN Juliusz  1999  POL   48.13  49.46  1:37.59  +6.29  73.91
 22  33  151225 SEVELA Petr  1998  CZE   49.20  49.05  1:38.25  +6.95  79.12
 23  28  430799 KOTWICA Dawid  1999  POL   48.79  49.47  1:38.26  +6.96  79.20
 24  37  54581 NEUMANN Tobias  2000  AUT   49.18  49.09  1:38.27  +6.97  79.28
 24  32  430795 CHYC Alex  1999  POL   48.94  49.33  1:38.27  +6.97  79.28
 26  41  690672 TELYCHUK Vasyl  1992  UKR   49.20  49.09  1:38.29  +6.99  79.43
 27  23  430672 TABASZEWSKI Jakub  1995  POL   48.53  49.89  1:38.42  +7.12  80.46
 28  40  151148 HAVEL Jan  1996  CZE   50.66  52.16  1:42.82  +11.52  115.16
 29  48  690732 MARIICHYN Andriy  1995  UKR   51.92  51.31  1:43.23  +11.93  118.39
 30  47  54583 RODLHOFER Josef  2000  AUT   50.48  52.88  1:43.36  +12.06  119.42
 31  49  54582 FRANK Moritz  2000  AUT   51.64  52.38  1:44.02  +12.72  124.62
 32  44  700957 KATRENIC Frederik  1999  SVK   51.71  52.72  1:44.43  +13.13  127.85
 33  45  151261 MARAS Jan  1999  CZE   51.68  52.81  1:44.49  +13.19  128.33
 34  57  430813 GORSKI Filip  2000  POL   57.57  58.19  1:55.76  +24.46  217.20
 35  58  151254 REC Jan  1999  CZE   57.50  59.32  1:56.82  +25.52  225.56
 36  56  430770 MARCZEWSKI Maciej  1982  POL   58.62  59.20  1:57.82  +26.52  233.45
 37  59  150395 LANGMAIER Jiri  1975  CZE   1:00.58  1:01.49  2:02.07  +30.77  266.96
Did not finish 2nd run
   60  151291 BRYNDA Josef  2000  CZE           
   46  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE           
   34  151263 FIALA Eduard  1999  CZE           
   29  151204 CERVINKA Adam  1997  CZE           
   21  700910 JAKUBCO Jan  1995  SVK           
   16  430668 DZIEDZIC Andrzej  1995  POL           
Disqualified 2nd run
   55  151290 BRYNDA Jiri  2000  CZE           
Did not start 2nd run
   31  430629 KUBALA Robert  1992  POL           
   24  430344 GAJEWSKI-GLODEK Jakub  1984  POL           
Did not finish 1st run
   54  150660 URBAN Matej  1985  CZE           
   53  151250 BOKUVKA Jan  1999  CZE           
   52  151255 KACHLIK Jachym  1999  CZE           
   51  151258 STEFEK Zdenek  1999  CZE           
   50  54618 BERGER Stefan  2000  AUT           
   43  430812 LUKASZYK Bruno  2000  POL           
   42  151284 KOULA Jan  2000  CZE           
   39  54580 BAUER Manuel  2000  AUT           
   35  430811 WROBEL Norbert  2000  POL           
   30  151292 PROVAZNIK Adam  2000  CZE           
   17  151129 VASULIN Marek  1995  CZE           
   13  430667 BIALOBRZYCKI Dominik  1995  POL           
   2  54425 AGLASSINGER David  1997  AUT           
Disqualified 1st run
   36  151201 SURKOS Matej  1997  CZE