Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Spindleruv Mlyn (CZE) 01.04.2017

National Championships - Men's Slalom

Race codex : 1277
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS KULHA WALTER AUT
Referee Vlado KOVAR POL
Chief of Race Tomas LIPANSKY CZE
Technical Data
Start Altitude 1025 m.
Finish Altitude 825 m.
Vertical Drop 200 m.
Homologation Number FIS - 11746/10/
Run 1
Course Setter Michal KUNST CZE
Number of Gates 63
Turning Gates 61
Start Time 12:00
Run 2
Course Setter Daniel FARNER AUT
Number of Gates 64
Turning Gates 61
Start Time 15:00
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  5  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE   50.04  55.88  1:45.92     15.35
 2  3  700868 FALAT Matej  1993  SVK   49.95  55.99  1:45.94  +0.02  15.49
 3  1  150743 BERNDT Ondrej  1988  CZE   49.72  57.01  1:46.73  +0.81  20.86
 4  4  550066 ZVEJNIEKS Miks  1995  LAT   51.04  57.29  1:48.33  +2.41  31.73
 5  10  150834 ZIKA Adam  1989  CZE   51.58  57.09  1:48.67  +2.75  34.04
 6  9  54352 ORTNER Felix  1996  AUT   51.66  57.06  1:48.72  +2.80  34.38
 7  15  151060 PAULUS Daniel  1994  CZE   51.91  56.93  1:48.84  +2.92  35.20
 8  6  430429 BYDLINSKI Maciej  1988  POL   51.67  57.24  1:48.91  +2.99  35.67
 9  23  151186 STRAKA Jan  1997  CZE   51.73  57.51  1:49.24  +3.32  37.92
 10  26  502275 HEDELIN Olof  1998  SWE   53.44  56.12  1:49.56  +3.64  40.09
 11  31  151253 OUVIN Jan  1999  CZE   52.97  56.87  1:49.84  +3.92  42.00
 12  18  151119 STASZOWSKI Michal  1995  CZE   52.85  57.11  1:49.96  +4.04  42.81
 13  21  151215 FOREJTEK Filip  1997  CZE   52.85  57.16  1:50.01  +4.09  43.15
 14  24  151173 KRAL Petr  1996  CZE   52.76  57.89  1:50.65  +4.73  47.50
 15  33  151154 SKOREPA Jan  1996  CZE   53.04  58.07  1:51.11  +5.19  50.63
 16  8  54372 PFLUG Florian  1996  AUT   52.49  58.71  1:51.20  +5.28  51.24
 17  11  430667 BIALOBRZYCKI Dominik  1995  POL   53.16  58.39  1:51.55  +5.63  53.62
 18  16  430783 HABDAS Piotr  1998  POL   53.29  58.34  1:51.63  +5.71  54.16
 19  42  700941 KATRENIC Henrich  1998  SVK   54.76  57.59  1:52.35  +6.43  59.06
 20  36  150744 CERMAK Jan  1988  CZE   54.69  57.96  1:52.65  +6.73  61.10
 21  41  430472 KLUSAK Michal  1990  POL   55.75  57.48  1:53.23  +7.31  65.04
 22  14  430801 MITAN Juliusz  1999  POL   54.70  58.71  1:53.41  +7.49  66.26
 23  43  151280 SURKOS Ondrej  2000  CZE   55.62  57.99  1:53.61  +7.69  67.62
 24  44  430810 MICHALIK Michal  2000  POL   55.11  58.76  1:53.87  +7.95  69.39
 25  59  690672 TELYCHUK Vasyl  1992  UKR   57.35  1:00.15  1:57.50  +11.58  94.07
 26  75  54582 FRANK Moritz  2000  AUT   58.00  1:01.36  1:59.36  +13.44  106.71
 27  46  151204 CERVINKA Adam  1997  CZE   57.72  1:01.73  1:59.45  +13.53  107.32
 28  74  690732 MARIICHYN Andriy  1995  UKR   58.26  1:01.44  1:59.70  +13.78  109.02
 29  66  660023 CHERTSIN Daniil  1997  BLR   58.34  1:01.80  2:00.14  +14.22  112.01
 30  77  660029 STARAZHENKA Dzmitry  2000  BLR   59.81  1:01.67  2:01.48  +15.56  121.12
 31  67  700957 KATRENIC Frederik  1999  SVK   58.99  1:02.53  2:01.52  +15.60  121.39
 32  76  660026 ZVERNIK Vlad  1998  BLR   1:00.48  1:02.28  2:02.76  +16.84  129.82
 33  58  151148 HAVEL Jan  1996  CZE   58.53  1:08.60  2:07.13  +21.21  159.53
 34  78  151258 STEFEK Zdenek  1999  CZE   1:02.69  1:05.30  2:07.99  +22.07  165.37
 35  81  151002 VACEK Vladimir  1986  CZE   1:02.36  1:07.20  2:09.56  +23.64  176.04
 36  92  151252 BARES Petr  1999  CZE   1:03.99  1:07.69  2:11.68  +25.76  190.46
 37  95  151307 BOUDA Jiri  1984  CZE   1:04.64  1:08.91  2:13.55  +27.63  203.17
 38  93  430770 MARCZEWSKI Maciej  1982  POL   1:05.81  1:08.50  2:14.31  +28.39  208.33
 39  82  151251 DUB Tomas  1999  CZE   1:06.07  1:08.90  2:14.97  +29.05  212.82
 40  91  151269 POLEDNAK Petr  1999  CZE   1:05.35  1:09.87  2:15.22  +29.30  214.52
 41  96  430813 GORSKI Filip  2000  POL   1:07.32  1:10.64  2:17.96  +32.04  233.14
 42  98  151299 KRYSTOF Petr  2000  CZE   1:07.72  1:12.05  2:19.77  +33.85  245.45
Disqualified 2nd run
   47  151292 PROVAZNIK Adam  2000  CZE           
Disqualified 1st run
   69  151261 MARAS Jan  1999  CZE           
   61  430812 LUKASZYK Bruno  2000  POL           
Did not start 1st run
   97  151254 REC Jan  1999  CZE           
   88  151267 KORYTAK Milan  1999  CZE           
   84  151189 VORACEK Jiri  1997  CZE           
   79  430779 KUCZANSKI Mieszko  1996  POL           
   70  150867 BOHONEK Milos  1990  CZE           
   65  700960 MESIARIK Adrian  1999  SVK           
   54  150400 DOLEZEL Jiri  1980  CZE           
Did not finish 2nd run
   90  150660 URBAN Matej  1985  CZE           
   89  150889 VEBR Tomas  1989  CZE           
   87  700955 POLOMCAK Daniel  1999  SVK           
   80  151250 BOKUVKA Jan  1999  CZE           
   72  660025 CHERTSIN Uladzislau  1998  BLR           
   68  151224 HLAVACEK Jan  1998  CZE           
   64  54408 SCHELLMANN Moritz  1997  AUT           
   62  54546 STOIBER Mario  1999  AUT           
   60  151284 KOULA Jan  2000  CZE           
   56  151288 RECHTENBERG Jan  2000  CZE           
   50  151278 PRIKRYL Frantisek  2000  CZE           
   49  430795 CHYC Alex  1999  POL           
   45  430799 KOTWICA Dawid  1999  POL           
   38  151229 MULLER Marek  1998  CZE           
   35  151237 KLINSKY Tomas  1998  CZE           
   22  430550 KLUSAK Jakub  1992  POL           
   13  151061 VACLAVIK Lukas  1994  CZE           
   7  700901 HYSKA Martin  1994  SVK           
Did not finish 1st run
   94  151149 FIALA Tomas  1995  CZE           
   86  151295 MALKUS David  2000  CZE           
   85  151301 VOKAC Matej  2000  CZE           
   83  430816 CZERWINSKI Michal  2000  POL           
   73  54583 RODLHOFER Josef  2000  AUT           
   71  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE           
   63  151287 MILATA Jiri  2000  CZE           
   57  54580 BAUER Manuel  2000  AUT           
   55  54581 NEUMANN Tobias  2000  AUT           
   53  430811 WROBEL Norbert  2000  POL           
   52  430808 GRODECKI Jan  2000  POL           
   51  151263 FIALA Eduard  1999  CZE           
   48  430629 KUBALA Robert  1992  POL           
   40  430781 APOLA Wiktor  1998  POL           
   39  430809 MATULKA Jakub  2000  POL           
   37  430672 TABASZEWSKI Jakub  1995  POL           
   34  700910 JAKUBCO Jan  1995  SVK           
   32  150936 PRSALA Vojta  1991  CZE           
   30  151129 VASULIN Marek  1995  CZE           
   29  430778 BEBENEK Szymon  1998  POL           
   28  430668 DZIEDZIC Andrzej  1995  POL           
   27  430742 LATUSEK Sylwester  1996  POL           
   25  151205 DADEJIK Marek  1997  CZE           
   20  430802 PYJAS Pawel  1999  POL           
   19  151203 BENC Patrik  1997  CZE           
   17  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE           
   12  430610 STARZYK Pawel  1993  POL           
   2  430762 JASICZEK Jedrzej  1997  POL