Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Yuzhno-Sakhalinsk (RUS) 21.03.2017

Far East Cup - Men's Slalom

Race codex : 1354
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS KIM JIN-HAE KOR
Referee Ludmila ZHURAVLEVA RUS
Chief of Race Alexei ORLOV RUS
Technical Data
Start Altitude 440 m.
Finish Altitude 265 m.
Vertical Drop 175 m.
Homologation Number 11257/01/14
Run 1
Course Setter Alexander KONDRATENKO RUS
Number of Gates 60
Turning Gates 58
Start Time 09:20
Run 2
Course Setter Armin JEITNER KOR
Number of Gates 61
Turning Gates 59
Start Time 12:50
 
Show more info»

Competitors

Display filter form
Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points FEC Points
 1  12  320266 JUNG Dong-hyun  1988  KOR   47.45  46.42  1:33.87     6.00  100.00
 2  4  202520 HOLZMANN Sebastian  1993  GER   47.11  46.84  1:33.95  +0.08  6.61  80.00
 3  6  481327 TRIKHICHEV Pavel  1992  RUS   47.69  47.04  1:34.73  +0.86  12.60  60.00
 4  32  6291574 SALA Tommaso  1995  ITA   48.06  46.77  1:34.83  +0.96  13.36  50.00
 5  10  481103 ANDRIENKO Aleksander  1990  RUS   47.63  47.35  1:34.98  +1.11  14.51  45.00
 6  34  290095 BALLERIN Andrea  1989  ITA   48.01  47.34  1:35.35  +1.48  17.35  40.00
 6  28  201891 SCHMID Philipp  1986  GER   47.93  47.42  1:35.35  +1.48  17.35  40.00
 8  22  430633 JASICZEK Michal  1994  POL   48.52  46.91  1:35.43  +1.56  17.97  32.00
 9  3  481428 NOVIKOV Vladislav  1993  RUS   47.97  47.52  1:35.49  +1.62  18.43  29.00
 10  31  150644 KRYZL Krystof  1986  CZE   49.10  46.58  1:35.68  +1.81  19.88  26.00
 11  16  481148 MAYTAKOV Sergei  1990  RUS   48.36  47.41  1:35.77  +1.90  20.57  24.00
 12  27  202604 SAUTER Paul  1994  GER   48.48  47.31  1:35.79  +1.92  20.73  22.00
 13  5  320293 KYUNG Sung-hyun  1990  KOR   48.88  47.30  1:36.18  +2.31  23.72  20.00
 14  17  481463 PYASIK Evgenij  1993  RUS   48.85  47.68  1:36.53  +2.66  26.40  18.00
 15  48  481730 KUZNETSOV Ivan  1996  RUS   49.57  47.22  1:36.79  +2.92  28.40  16.00
 16  15  320290 KIM Hyeon-tae  1990  KOR   49.44  47.71  1:37.15  +3.28  31.16  15.00
 17  1  303322 SHIMIZU Dai  1990  JPN   49.44  47.90  1:37.34  +3.47  32.62  14.00
 18  14  320367 PARK Je-yun  1994  KOR   49.71  47.78  1:37.49  +3.62  33.77  13.00
 19  50  481932 MOSESOV Gleb  1998  RUS   49.92  47.99  1:37.91  +4.04  36.99  12.00
 20  29  481841 OVCHINNIKOV Aleksey  1997  RUS   50.87  47.94  1:38.81  +4.94  43.89  11.00
 21  47  151186 STRAKA Jan  1997  CZE   51.27  48.77  1:40.04  +6.17  53.33  10.00
 22  52  481668 PAK Artem  1995  RUS   51.20  49.09  1:40.29  +6.42  55.24  9.00
 23  19  481355 ZHILIN Alexey  1992  RUS   51.59  50.02  1:41.61  +7.74  65.37  0.00
 24  61  481824 VORONOV Aleksandr  1997  RUS   51.16  51.70  1:42.86  +8.99  74.95  0.00
 25  53  481627 BARBIN Stanislav  1995  RUS   52.26  50.63  1:42.89  +9.02  75.19  0.00
 26  51  481960 OSIPOV Vladislav  1999  RUS   52.37  51.13  1:43.50  +9.63  79.86  0.00
 27  90  481709 MAYOROV Alexey  1996  RUS   53.15  51.74  1:44.89  +11.02  90.53  0.00
 28  67  481880 VOROBEV Denis  1997  RUS   53.12  52.34  1:45.46  +11.59  94.90  0.00
 29  80  481965 ZHUDIN Oleg  1999  RUS   53.95  51.58  1:45.53  +11.66  95.43  0.00
 30  96  481954 GUSEV Grigoriy  1998  RUS   53.69  52.22  1:45.91  +12.04  98.35  0.00
 31  74  481986 LOMOVSKIKH Matvei  1999  RUS   53.48  52.44  1:45.92  +12.05  98.43  
 32  76  481878 SHERBAKOV Mikhail  1997  RUS   53.94  52.37  1:46.31  +12.44  101.42  
 33  81  481900 SIMONOV Daniil  1998  RUS   54.93  52.06  1:46.99  +13.12  106.63  
 34  70  481902 SLEPOKUROV Oleg  1998  RUS   53.61  54.28  1:47.89  +14.02  113.54  
 35  82  481827 BELOV Dmitry  1997  RUS   53.59  54.55  1:48.14  +14.27  115.45  
 36  101  482073 BURMISTROV Evgeny  2000  RUS   56.28  53.41  1:49.69  +15.82  127.34  
Did not finish 2nd run
   100  482006 MAKAROV Denis  1999  RUS             
   98  482007 MAKAROV Aleksandr  1999  RUS             
   95  482026 SAZONOV Ivan  2000  RUS             
   73  482024 PYSHKIN Dmitrii  2000  RUS             
   69  482025 KAZAKOV Kirill  2000  RUS             
   64  481987 TERENTYEV Dmitrii  1999  RUS             
   56  151229 MULLER Marek  1998  CZE             
   54  481930 PRIKHODCHENKO Vadim  1998  RUS             
   42  481617 USHAKOV Andrey  1995  RUS             
   41  481665 DRUGOV Yuriy  1995  RUS             
   33  291318 TONETTI Riccardo  1989  ITA             
   11  303865 MIYAMOTO Shinya  1992  JPN             
   8  303696 KONO Kyosuke  1991  JPN             
   2  481785 EFIMOV Simon  1996  RUS             
Disqualified 2nd run
   77  481826 KHAVRONOV Mikhail  1997  RUS             
   68  481980 ISAEV Nikita  1999  RUS             
Did not start 2nd run
   45  54374 BAUMANN Clemens  1996  AUT             
Did not finish 1st run
   102  482058 MESHKOVSKII Stepan  2000  RUS             
   99  481962 SHEVCHUK Dmitrii  1999  RUS             
   97  482060 BILMAK Georgii  2000  RUS             
   94  482004 KOLTSOV Vasiliy  1999  RUS             
   93  481975 ANISIMKOV Leonid  1999  RUS             
   92  482016 ZHURAVCHENKO Stepan  2000  RUS             
   91  481978 KABLUKOV Konstantin  1999  RUS             
   89  482069 TARASOV Dmitriy  2000  RUS             
   88  481939 SHCHEKOTOV Danil  1998  RUS             
   87  481889 NOVIKOV Ivan  1997  RUS             
   86  482047 SAZONOV Egor  2000  RUS             
   84  482021 DANILCHENKO Artem  2000  RUS             
   83  481961 KASHINTCEV Artem  1999  RUS             
   79  482013 DZHIOEV Kirill  1999  RUS             
   78  481953 BOLSHAKOV Andrey  1998  RUS             
   75  482012 LIM Son Te  1999  RUS             
   72  481828 SHESTAKOV Kirill  1997  RUS             
   71  481835 LUPAREV Daniil  1997  RUS             
   66  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS             
   65  481610 GALUZIN Roman  1995  RUS             
   63  481529 ALEKHIN Alexander  1994  RUS             
   62  481859 MASLENNIKOV Ivan  1997  RUS             
   60  481845 SVITKOV Gennadiy  1997  RUS             
   59  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS             
   58  481887 OVCHINNIKOV Nikolay  1997  RUS             
   55  481692 CHISTYAKOV Stanislav  1995  RUS             
   49  481738 ENDZHIEVSKIY Anton  1996  RUS             
   46  481711 VALYNKIN Mikhail  1996  RUS             
   44  54443 BUSTA Julian  1997  AUT             
   43  481912 KONKOV Aleksey  1998  RUS             
   39  6300215 YOKOYAMA Ryutaro  1997  JPN             
   38  481897 ALEKHIN Nikita  1998  RUS             
   37  294890 NANI Roberto  1988  ITA             
   36  6291430 MAURBERGER Simon  1995  ITA             
   35  561322 HADALIN Stefan  1995  SLO             
   26  400237 MEINERS Maarten  1992  NED             
   25  202590 WASMEIER Lukas  1994  GER             
   24  202615 TREMMEL Anton  1994  GER             
   23  304099 MITSUI Kyohei  1993  JPN             
   20  304537 KAKIZAKI Yumenosuke  1995  JPN             
   18  480678 ULYANOV Dmitrij  1983  RUS             
   13  304139 SHIN Masanori  1993  JPN             
   9  481875 RIABITCA Konstantin  1997  RUS             
   7  302982 OHKOSHI Ryunosuke  1988  JPN             
Disqualified 1st run
   57  481662 SHIRSHKOV Egor  1995  RUS             
Did not start 1st run
   85  481708 KRUK Anton  1996  RUS             
   40  481549 STUKOV Maksim  1994  RUS             
   30  202584 RAUCHFUSS Julian  1994  GER             
   21  202597 SCHMID Alexander  1994  GER