Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Erzurum/Palandoken (TUR) 14.02.2017

European Youth Olympic Festival - Men's Giant Slalom OFFICIAL RESULTS

Race codex : 1870
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS WEISS CHRISTER SWE
Referee V. GICHEV BUL
Chief of Race S. AKTAS TUR
Technical Data
Start Altitude 2460 m.
Finish Altitude 2160 m.
Vertical Drop 300 m.
Homologation Number 11073/11/13
Run 1
Course Setter R. GASPAR TUR
Number of Gates 46
Turning Gates 45
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter M. PILARSKI GBR
Number of Gates 45
Turning Gates 43
Start Time 12:30
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  10  6293171 VINATZER Alex  1999  ITA   1:05.55  1:04.51  2:10.06     28.39
 2  11  180864 TORVINEN Turo  2000  FIN   1:06.12  1:04.37  2:10.49  +0.43  31.63
 3  9  6293272 ZAZZARO Giovanni  1999  ITA   1:06.60  1:04.65  2:11.25  +1.19  37.36
 4  2  561394 ZIROVNIK Zak  1999  SLO   1:06.89  1:05.14  2:12.03  +1.97  43.23
 5  8  6190809 GUILLOT Clement  1999  FRA   1:08.04  1:04.86  2:12.90  +2.84  49.79
 6  1  6190710 CHAUVET Jeremy  1999  FRA   1:07.06  1:06.31  2:13.37  +3.31  53.33
 7  23  151280 SURKOS Ondrej  2000  CZE   1:07.87  1:05.75  2:13.62  +3.56  55.21
 8  7  6190790 TUAIRE Louis  1999  FRA   1:08.18  1:05.79  2:13.97  +3.91  57.85
 9  21  221346 WILLS Angus  1999  GBR   1:08.09  1:06.08  2:14.17  +4.11  59.36
 10  19  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE   1:08.04  1:06.36  2:14.40  +4.34  61.09
 11  12  6190872 BIANCHINI Augustin  2000  FRA   1:08.27  1:06.16  2:14.43  +4.37  61.32
 12  20  92765 LYAPEV Kristiyan  2000  BUL   1:08.21  1:06.32  2:14.53  +4.47  62.07
 13  37  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS   1:08.59  1:06.13  2:14.72  +4.66  63.50
 14  38  400321 LEEK David  2000  NED   1:08.73  1:06.22  2:14.95  +4.89  65.24
 15  5  180877 LEHTO Elian  2000  FIN   1:08.49  1:06.85  2:15.34  +5.28  68.17
 16  30  400311 ZUURBIER Raphael  1999  NED   1:09.14  1:06.88  2:16.02  +5.96  73.30
 17  33  360046 OSCH Matthieu  1999  LUX   1:10.26  1:06.93  2:17.19  +7.13  82.11
 18  29  390044 LAINE Tormis  2000  EST   1:10.10  1:07.25  2:17.35  +7.29  83.32
 19  25  310438 SALIHOVIC Eldar  1999  MNE   1:10.05  1:07.35  2:17.40  +7.34  83.70
 20  4  180854 KERANEN Emil  1999  FIN   1:10.62  1:06.92  2:17.54  +7.48  84.75
 21  28  520192 USTA Berkin  2000  TUR   1:10.17  1:07.39  2:17.56  +7.50  84.90
 22  24  492240 VILADOMS Diego  1999  ESP   1:10.31  1:07.36  2:17.67  +7.61  85.73
 23  50  170164 OKSHOLM Thor  1999  DEN   1:09.46  1:08.28  2:17.74  +7.68  86.26
 24  42  520194 SAMGUL Kaan  2000  TUR   1:11.08  1:08.21  2:19.29  +9.23  97.94
 25  31  151263 FIALA Eduard  1999  CZE   1:11.34  1:08.12  2:19.46  +9.40  99.22
 26  54  250411 THORDARSON Georg Fannar  1999  ISL   1:12.75  1:07.23  2:19.98  +9.92  103.14
 27  39  400305 MOEHRING Roy  1999  NED   1:12.53  1:07.94  2:20.47  +10.41  106.83
 28  32  460122 STEFANESCU Alexandru Stefan  1999  ROU   1:11.80  1:09.42  2:21.22  +11.16  112.48
 29  53  660029 STARAZHENKA Dzmitry  2000  BLR   1:12.19  1:10.29  2:22.48  +12.42  121.97
 30  48  230740 KOZARIS Filippos  1999  GRE   1:12.35  1:10.19  2:22.54  +12.48  122.43
 31  40  680070 KURTANIDZE Giorgi  1999  GEO   1:13.01  1:09.91  2:22.92  +12.86  125.29
 32  44  710367 TERZIC Dino  2000  BIH   1:12.98  1:11.52  2:24.50  +14.44  137.20
 33  47  520191 OCAK Aybaran  2000  TUR   1:14.83  1:10.23  2:25.06  +15.00  141.41
 34  55  160112 EPIPHANIOU Andreas  1999  CYP   1:15.10  1:11.34  2:26.44  +16.38  151.81
 35  51  710366 KAMENICA Matin  1999  BIH   1:14.71  1:11.97  2:26.68  +16.62  153.62
 36  56  740039 HARUTYUNYAN Harutyun  2000  ARM   1:15.50  1:13.26  2:28.76  +18.70  169.29
 37  59  942041 PUPOVCI Arbi  2000  KOS   1:19.70  1:16.79  2:36.49  +26.43  227.54
 38  58  942042 GJURKAJ Vernor  2000  KOS   1:26.69  1:24.56  2:51.25  +41.19  338.76
Did not finish 2nd run
   45  520178 BOSTAN Can  1999  TUR           
   43  170166 JENSEN Christian Skov  2000  DEN           
   34  221356 BROWN Ryan  1999  GBR           
   18  481978 KABLUKOV Konstantin  1999  RUS           
Did not finish 1st run
   60  800025 HAJREDINI Lavderim  2000  ALB           
   57  230749 KARATZIAS Georgios  2000  GRE           
   52  460125 OLTEANU Mihnea Ioan  1999  ROU           
   46  250410 HELGASON Jokull Thorri  1999  ISL           
   27  400315 SCHIPPERS Rik  2000  NED           
   22  151292 PROVAZNIK Adam  2000  CZE           
   17  180853 HUURINAINEN Markus  1999  FIN           
   16  561396 FONDA Jakob  1999  SLO           
   15  561395 PASCINSKI Tadej  1999  SLO           
   14  481960 OSIPOV Vladislav  1999  RUS           
   13  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS           
   6  561397 NARALOCNIK Nejc  1999  SLO           
Disqualified 1st run
   61  800026 KACO Mathieu  2000  ALB           
   49  310444 MINIC Mateja  2000  SRB           
   41  680071 KURTANIDZE Lasha  2000  GEO           
   36  690760 KOVALEVSKYY Roman  1999  UKR           
   35  700953 MAZGUT Denis  1999  SVK           
   3  380379 NIKIC Leon  1999  CRO           
Did not start 1st run
   26  700956 JAROSCAK Miroslav  1999  SVK