Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Erzurum/Palandoken (TUR) 16.02.2017

European Youth Olympic Festival - Men's European Youth Olympic Festival OFFICIAL RESULTS

Race codex : 1871
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS WEISS CHRISTER SWE
Referee V. GICHEV BUL
Chief of Race S. AKTAS TUR
Technical Data
Start Altitude 2352 m.
Finish Altitude 2172 m.
Vertical Drop 180 m.
Homologation Number 11074/11/13
Run 1
Course Setter R. GASPAR TUR
Number of Gates 65
Turning Gates 64
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter A. PIBER SLO
Number of Gates 64
Turning Gates 62
Start Time 12:15
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  11  6293171 VINATZER Alex  1999  ITA   52.04  48.73  1:40.77     24.18
 2  15  380379 NIKIC Leon  1999  CRO   54.03  50.16  1:44.19  +3.42  48.62
 3  3  6190872 BIANCHINI Augustin  2000  FRA   54.09  50.72  1:44.81  +4.04  53.05
 4  13  180864 TORVINEN Turo  2000  FIN   54.54  50.49  1:45.03  +4.26  54.62
 5  18  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS   54.59  50.46  1:45.05  +4.28  54.76
 6  2  561395 PASCINSKI Tadej  1999  SLO   54.64  50.63  1:45.27  +4.50  56.33
 7  19  6190809 GUILLOT Clement  1999  FRA   56.20  49.97  1:46.17  +5.40  62.76
 8  12  561397 NARALOCNIK Nejc  1999  SLO   55.12  51.15  1:46.27  +5.50  63.48
 9  14  180877 LEHTO Elian  2000  FIN   55.33  51.34  1:46.67  +5.90  66.34
 10  10  310438 SALIHOVIC Eldar  1999  MNE   55.42  51.49  1:46.91  +6.14  68.05
 11  20  561394 ZIROVNIK Zak  1999  SLO   56.05  50.99  1:47.04  +6.27  68.98
 12  21  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS   56.73  51.04  1:47.77  +7.00  74.19
 13  9  481960 OSIPOV Vladislav  1999  RUS   56.06  52.05  1:48.11  +7.34  76.62
 14  1  180853 HUURINAINEN Markus  1999  FIN   57.08  52.02  1:49.10  +8.33  83.70
 15  26  151292 PROVAZNIK Adam  2000  CZE   57.91  52.32  1:50.23  +9.46  91.77
 16  22  151280 SURKOS Ondrej  2000  CZE   59.06  52.76  1:51.82  +11.05  103.13
 17  33  221356 BROWN Ryan  1999  GBR   57.74  54.22  1:51.96  +11.19  104.13
 18  50  680071 KURTANIDZE Lasha  2000  GEO   58.53  53.82  1:52.35  +11.58  106.92
 19  46  400321 LEEK David  2000  NED   59.31  53.21  1:52.52  +11.75  108.13
 20  43  520192 USTA Berkin  2000  TUR   58.52  54.06  1:52.58  +11.81  108.56
 21  29  310444 MINIC Mateja  2000  SRB   59.64  55.08  1:54.72  +13.95  123.85
 22  37  250411 THORDARSON Georg Fannar  1999  ISL   1:00.52  54.84  1:55.36  +14.59  128.43
 23  53  680070 KURTANIDZE Giorgi  1999  GEO   1:00.45  56.08  1:56.53  +15.76  136.78
 24  41  660029 STARAZHENKA Dzmitry  2000  BLR   1:01.29  55.89  1:57.18  +16.41  141.43
 25  32  360046 OSCH Matthieu  1999  LUX   1:07.08  52.58  1:59.66  +18.89  159.15
 26  54  230749 KARATZIAS Georgios  2000  GRE   1:04.54  57.29  2:01.83  +21.06  174.65
 27  57  740039 HARUTYUNYAN Harutyun  2000  ARM   1:03.94  1:00.05  2:03.99  +23.22  190.09
 28  52  520191 OCAK Aybaran  2000  TUR   1:06.07  59.06  2:05.13  +24.36  198.23
 29  58  942041 PUPOVCI Arbi  2000  KOS   1:10.07  1:07.00  2:17.07  +36.30  283.54
 30  61  942042 GJURKAJ Vernor  2000  KOS   1:33.50  1:15.43  2:48.93  +1:08.16  511.18
Did not finish 2nd run
   49  230740 KOZARIS Filippos  1999  GRE           
   44  690760 KOVALEVSKYY Roman  1999  UKR           
   40  170166 JENSEN Christian Skov  2000  DEN           
   38  520178 BOSTAN Can  1999  TUR           
   27  460122 STEFANESCU Alexandru Stefan  1999  ROU           
   24  92765 LYAPEV Kristiyan  2000  BUL           
   23  700953 MAZGUT Denis  1999  SVK           
   17  561396 FONDA Jakob  1999  SLO           
   16  6190790 TUAIRE Louis  1999  FRA           
   6  180854 KERANEN Emil  1999  FIN           
Did not start 2nd run
   51  160112 EPIPHANIOU Andreas  1999  CYP           
Did not finish 1st run
   56  170164 OKSHOLM Thor  1999  DEN           
   55  710367 TERZIC Dino  2000  BIH           
   48  520194 SAMGUL Kaan  2000  TUR           
   45  710366 KAMENICA Matin  1999  BIH           
   42  250410 HELGASON Jokull Thorri  1999  ISL           
   39  400315 SCHIPPERS Rik  2000  NED           
   36  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE           
   35  400305 MOEHRING Roy  1999  NED           
   34  481978 KABLUKOV Konstantin  1999  RUS           
   31  221346 WILLS Angus  1999  GBR           
   30  400311 ZUURBIER Raphael  1999  NED           
   28  151263 FIALA Eduard  1999  CZE           
   25  492240 VILADOMS Diego  1999  ESP           
   8  700956 JAROSCAK Miroslav  1999  SVK           
   5  6190710 CHAUVET Jeremy  1999  FRA           
   4  390044 LAINE Tormis  2000  EST           
Disqualified 1st run
   7  6293272 ZAZZARO Giovanni  1999  ITA           
Did not start 1st run
   60  800025 HAJREDINI Lavdrim  2000  ALB           
   59  800026 KACO Mathieu  2000  ALB           
   47  460125 OLTEANU Mihnea Ioan  1999  ROU