Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Maria Alm (AUT) 10.01.2018

FIS - Men's FIS OFFICIAL RESULTS

Race codex : 1163
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS PUTZ HERMANN AUT
Referee P. NAMBERGER GER
Chief of Race E. KNIPSCHILD GER
Technical Data
Start Altitude 1093 m.
Finish Altitude 805 m.
Vertical Drop 288 m.
Homologation Number 10586/10/12
Run 1
Course Setter A. STRODL GER
Number of Gates 37
Turning Gates 36
Start Time 09.30
Run 2
Course Setter T. SALCHER GER
Number of Gates 37
Turning Gates 36
Start Time 11.45
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  8  202808 MEISEN Adrian  1997  GER   54.09  57.36  1:51.45     9.00
 2  5  92720 POPOV Albert  1997  BUL   54.52  57.68  1:52.20  +0.75  15.59
 3  2  202604 SAUTER Paul  1994  GER   54.48  57.85  1:52.33  +0.88  16.74
 4  12  202584 RAUCHFUSS Julian  1994  GER   54.52  57.90  1:52.42  +0.97  17.53
 5  6  180666 TORSTI Samu  1991  FIN   54.65  57.78  1:52.43  +0.98  17.62
 6  25  202615 TREMMEL Anton  1994  GER   55.10  57.91  1:53.01  +1.56  22.72
 7  7  180705 PIRINEN Eemeli  1993  FIN   54.50  58.60  1:53.10  +1.65  23.51
 8  13  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL   54.95  58.22  1:53.17  +1.72  24.12
 9  16  202829 GRATZ Fabian  1997  GER   55.48  58.07  1:53.55  +2.10  27.47
 10  19  202736 DICK Lukas  1996  GER   55.97  57.81  1:53.78  +2.33  29.49
 11  28  202908 HIMMELSBACH Fabian  1999  GER   55.51  58.28  1:53.79  +2.34  29.58
 12  4  202590 WASMEIER Lukas  1994  GER   54.54  59.31  1:53.85  +2.40  30.10
 13  11  180732 NIEMELA Arttu  1994  FIN   54.12  59.77  1:53.89  +2.44  30.46
 14  24  380374 VUKELIC William  1998  CRO   55.30  58.68  1:53.98  +2.53  31.25
 15  22  481824 VORONOV Aleksandr  1997  RUS   55.47  58.54  1:54.01  +2.56  31.51
 16  9  410364 FEASEY Willis  1992  NZL   55.46  58.83  1:54.29  +2.84  33.97
 17  1  40612 SCOTT Alec  1997  AUS   55.72  58.68  1:54.40  +2.95  34.94
 18  34  481841 OVCHINNIKOV Aleksey  1997  RUS   55.92  58.69  1:54.61  +3.16  36.79
 19  18  422391 MAALOEY Espen  1995  NOR   56.45  58.27  1:54.72  +3.27  37.75
 20  40  202939 BOLZ Jonas  1999  GER   56.75  57.99  1:54.74  +3.29  37.93
 21  39  202967 AMMAN Sebastian  2000  GER   56.58  58.47  1:55.05  +3.60  40.66
 22  56  430802 PYJAS Pawel  1999  POL   56.48  58.66  1:55.14  +3.69  41.45
 23  33  54450 KERBER Maximilian  1997  AUT   55.78  59.44  1:55.22  +3.77  42.15
 24  31  422630 BREIVIK Odin Vassbotn  1998  NOR   56.59  58.75  1:55.34  +3.89  43.21
 25  37  202800 KOEHLER Joel  1997  GER   56.82  58.65  1:55.47  +4.02  44.35
 26  42  492168 VIOU Gonzalo  1997  ESP   56.17  59.43  1:55.60  +4.15  45.49
 27  51  54675 GASSER Lukas  2001  AUT   56.75  58.86  1:55.61  +4.16  45.58
 28  66  54669 PASSRUGGER Lukas  2001  AUT   57.28  59.78  1:57.06  +5.61  58.33
 29  43  430783 HABDAS Piotr  1998  POL   57.16  1:00.00  1:57.16  +5.71  59.21
 30  63  203074 NEFF Alois  2001  GER   57.36  59.96  1:57.32  +5.87  60.62
 31  67  202969 RICHTER Pirmin  2000  GER   57.37  1:00.27  1:57.64  +6.19  63.43
 32  54  202971 URLAUB Felix  2000  GER   57.31  1:00.49  1:57.80  +6.35  64.84
 32  46  492181 LINACISORO Ibai  1997  ESP   57.05  1:00.75  1:57.80  +6.35  64.84
 34  55  202953 MIETZ Tim Ole  1999  GER   57.61  1:00.80  1:58.41  +6.96  70.20
 35  50  54503 SOMWEBER Andre  1998  AUT   57.65  1:01.06  1:58.71  +7.26  72.84
 36  48  430809 MATULKA Jakub  2000  POL   57.74  1:00.98  1:58.72  +7.27  72.93
 37  75  203049 ZERHOCH Dominik  2001  GER   57.78  1:01.05  1:58.83  +7.38  73.89
 38  82  202943 SCHMIDT Tobias  1999  GER   58.31  1:00.68  1:58.99  +7.54  75.30
 39  41  202914 WEINGARTNER Lukas  1999  GER   57.75  1:01.43  1:59.18  +7.73  76.97
 40  92  54670 STROMMINGER Marc  2001  AUT   58.27  1:01.19  1:59.46  +8.01  79.43
 41  78  54592 LEP Marcel  2000  AUT   58.34  1:01.20  1:59.54  +8.09  80.14
 42  74  203026 WITTE Linus  2001  GER   58.26  1:01.59  1:59.85  +8.40  82.86
 43  32  202891 KUHNLE Yannick  1998  GER   58.65  1:01.21  1:59.86  +8.41  82.95
 44  68  430667 BIALOBRZYCKI Dominik  1995  POL   58.31  1:01.58  1:59.89  +8.44  83.21
 45  62  40624 ADAMS Jack  1998  AUS   58.22  1:01.68  1:59.90  +8.45  83.30
 46  64  54516 WIESER Luca  1999  AUT   58.64  1:01.43  2:00.07  +8.62  84.80
 47  93  54679 BARTOLOME Alexander  2001  AUT   58.61  1:01.90  2:00.51  +9.06  88.67
 48  77  202994 WAIBEL Jonas  2000  GER   58.37  1:02.30  2:00.67  +9.22  90.07
 49  59  54556 PICHLER Rupert  1999  AUT   58.73  1:02.20  2:00.93  +9.48  92.36
 50  72  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS   58.39  1:02.55  2:00.94  +9.49  92.45
 51  97  54678 BACHLER Fabian  2001  AUT   58.96  1:02.19  2:01.15  +9.70  94.29
 52  61  670080 KUCHIN Zakhar  1997  KAZ   58.97  1:02.40  2:01.37  +9.92  96.23
 53  94  202981 ROESCH Tom  2000  GER   59.35  1:02.51  2:01.86  +10.41  100.54
 54  89  430776 SZADKOWSKI Filip  1998  POL   59.29  1:02.60  2:01.89  +10.44  100.80
 55  80  54674 THURNER Markus  2001  AUT   58.44  1:03.53  2:01.97  +10.52  101.50
 56  104  203048 ROEHL Marinus  2001  GER   59.74  1:02.33  2:02.07  +10.62  102.38
 57  70  203055 STREIBL Marius  2001  GER   59.54  1:02.72  2:02.26  +10.81  104.05
 58  90  202972 GLAESS Gregor  2000  GER   59.48  1:03.00  2:02.48  +11.03  105.99
 59  98  54618 BERGER Stefan  2000  AUT   59.90  1:02.94  2:02.84  +11.39  109.15
 60  103  203047 BACHL-STAUDINGER Jonas  2001  GER   59.42  1:04.33  2:03.75  +12.30  117.16
 61  111  221452 WEEKS Oliver  2001  GBR   1:00.16  1:04.09  2:04.25  +12.80  121.55
 62  81  203046 THIELE Severin  2001  GER   58.94  1:07.94  2:06.88  +15.43  144.68
 63  106  40653 FINDLAY Shaun  2000  AUS   1:02.36  1:04.90  2:07.26  +15.81  148.02
 64  115  380396 CIHLAR Matej Rene  2001  CRO   1:03.08  1:06.28  2:09.36  +17.91  166.49
 65  116  203033 PASSIG Oliver  2000  GER   1:06.27  1:07.57  2:13.84  +22.39  205.88
Did not finish 2nd run
   112  203072 SCHALLE Moritz  2001  GER           
   109  221444 RANKIN Charles  2001  GBR           
   107  400300 EMBREGTS Ferry  1998  NED           
   102  54676 SAGMEISTER Felix  2001  AUT           
   101  54640 KOTHGASSER Pirmin  2001  AUT           
   100  40655 LEGGETT Connor  2000  AUS           
   99  203036 HAUSSMANN Maximilian  2001  GER           
   91  360046 OSCH Matthieu  1999  LUX           
   88  54619 TRITSCHER Paul  2000  AUT           
   76  202998 PLANK Julian  2000  GER           
   71  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE           
   58  54549 BREITFUSS Maximilian  1999  AUT           
   49  482025 KAZAKOV Kirill  2000  RUS           
   47  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS           
   45  380379 NIKIC Leon  1999  CRO           
   38  202970 SCHMETZER Ole  2000  GER           
   30  481875 RIABITCA Konstantin  1997  RUS           
   17  422461 SOLHEIM Aage  1996  NOR           
   14  202765 NORYS Frederik  1996  GER           
Did not start 2nd run
   60  151292 PROVAZNIK Adam  2000  CZE           
Did not finish 1st run
   113  203006 BRUNNER Leon  2000  GER           
   110  221420 DEIGHTON Harry  2000  GBR           
   108  203034 SPORRER Patrick  2001  GER           
   105  221384 CHAPMAN Lloyd  1999  GBR           
   96  400305 MOEHRING Roy  1999  NED           
   95  270075 SKINNER Gary  1998  IRL           
   87  54541 REITER Jonas  1999  AUT           
   86  40665 CRAWFORD Warwick  2000  AUS           
   85  380378 SIROKI Lovro  1999  CRO           
   84  40656 MCADAM Hugh  2000  AUS           
   83  203052 SCHMID Simon  2001  GER           
   79  380389 KROTA Filip  2000  CRO           
   73  203024 NEUBER Tobias  2000  GER           
   69  430810 MICHALIK Michal  2000  POL           
   65  180841 PELTOLA Olli  1998  FIN           
   53  202968 HIEMER Marvin  2000  GER           
   52  492201 PARELLADA Enric  1998  ESP           
   44  502275 HEDELIN Olof  1998  SWE           
   35  700929 PRIELOZNY Matej  1997  SVK           
   29  151238 ZABYSTRAN Jan  1998  CZE           
   27  202909 STOCKINGER Jonas  1999  GER           
   26  202883 GRAMMEL Anton  1998  GER           
   23  202906 FETSCHER Moritz  1999  GER           
   21  202586 SCHWAIGER Hansi  1994  GER           
   20  202873 PFOEDERL Nikolaus  1998  GER           
   15  180627 MALMSTROEM Victor  1991  FIN           
   10  400237 MEINERS Maarten  1992  NED           
   3  202764 MEISEN Bastian  1996  GER           
Disqualified 1st run
   36  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN           
Did not start 1st run
   114  54688 STOCKER Roland  2001  AUT           
   57  202900 NANTSCHEV Simon  1998  GER