Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Maria Alm (AUT) 11.01.2018

FIS - Men's Giant Slalom OFFICIAL RESULTS

Race codex : 1164
Valid for FIS Points : YES
1 files available



Jury
TD FIS PUTZ HERMANN AUT
Referee P. NAMBERGER GER
Chief of Race E. KNIPSCHILD GER
Technical Data
Start Altitude 1093 m.
Finish Altitude 805 m.
Vertical Drop 288 m.
Homologation Number 10586/10/12
Run 1
Course Setter D. FISCHER GER
Number of Gates 39
Turning Gates 38
Start Time 09.30
Run 2
Course Setter M. LAUBE GER
Number of Gates 36
Turning Gates 35
Start Time 11.45
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points
 1  7  92720 POPOV Albert  1997  BUL   56.93  55.48  1:52.41     10.50
 2  4  202584 RAUCHFUSS Julian  1994  GER   56.39  56.05  1:52.44  +0.03  10.76
 3  6  180666 TORSTI Samu  1991  FIN   56.75  55.85  1:52.60  +0.19  12.16
 4  12  400237 MEINERS Maarten  1992  NED   57.22  55.96  1:53.18  +0.77  17.21
 5  22  180780 TAKKI Teddy  1996  FIN   57.22  55.99  1:53.21  +0.80  17.47
 6  10  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL   57.72  55.58  1:53.30  +0.89  18.26
 7  5  180705 PIRINEN Eemeli  1993  FIN   57.28  56.23  1:53.51  +1.10  20.09
 8  2  202604 SAUTER Paul  1994  GER   56.56  57.04  1:53.60  +1.19  20.87
 9  14  180732 NIEMELA Arttu  1994  FIN   57.69  56.32  1:54.01  +1.60  24.45
 10  13  60261 MAES Sam  1998  BEL   57.95  56.09  1:54.04  +1.63  24.71
 11  3  202590 WASMEIER Lukas  1994  GER   57.65  56.50  1:54.15  +1.74  25.67
 12  24  202873 PFOEDERL Nikolaus  1998  GER   58.02  56.40  1:54.42  +2.01  28.02
 13  42  380290 SAMSAL Dalibor  1985  HUN   58.15  56.36  1:54.51  +2.10  28.81
 13  18  422461 SOLHEIM Aage  1996  NOR   57.86  56.65  1:54.51  +2.10  28.81
 15  31  202883 GRAMMEL Anton  1998  GER   58.02  56.59  1:54.61  +2.20  29.68
 16  40  700929 PRIELOZNY Matej  1997  SVK   58.49  56.17  1:54.66  +2.25  30.12
 17  26  202586 SCHWAIGER Hansi  1994  GER   57.99  56.84  1:54.83  +2.42  31.60
 18  9  410364 FEASEY Willis  1992  NZL   57.90  56.99  1:54.89  +2.48  32.12
 19  28  202906 FETSCHER Moritz  1999  GER   58.31  57.11  1:55.42  +3.01  36.74
 20  11  202808 MEISEN Adrian  1997  GER   56.92  58.60  1:55.52  +3.11  37.61
 21  36  422630 BREIVIK Odin Vassbotn  1998  NOR   58.36  57.54  1:55.90  +3.49  40.93
 22  38  54450 KERBER Maximilian  1997  AUT   58.94  57.10  1:56.04  +3.63  42.15
 23  44  202970 SCHMETZER Ole  2000  GER   58.67  57.46  1:56.13  +3.72  42.93
 24  23  202736 DICK Lukas  1996  GER   59.07  57.10  1:56.17  +3.76  43.28
 25  16  202765 NORYS Frederik  1996  GER   59.77  56.44  1:56.21  +3.80  43.63
 26  48  492168 VIOU Gonzalo  1997  ESP   58.60  57.63  1:56.23  +3.82  43.80
 27  82  54592 LEP Marcel  2000  AUT   58.72  57.55  1:56.27  +3.86  44.15
 28  30  202615 TREMMEL Anton  1994  GER   57.21  59.08  1:56.29  +3.88  44.33
 29  50  502275 HEDELIN Olof  1998  SWE   58.51  57.96  1:56.47  +4.06  45.90
 30  25  151060 PAULUS Daniel  1994  CZE   58.89  57.67  1:56.56  +4.15  46.68
 31  45  202967 AMMAN Sebastian  2000  GER   58.96  57.97  1:56.93  +4.52  49.91
 32  37  202891 KUHNLE Yannick  1998  GER   58.96  58.01  1:56.97  +4.56  50.25
 33  55  54675 GASSER Lukas  2001  AUT   59.08  58.38  1:57.46  +5.05  54.53
 34  72  54464 JUFFINGER Dominik  1998  AUT   59.57  58.00  1:57.57  +5.16  55.49
 35  49  430783 HABDAS Piotr  1998  POL   59.23  58.41  1:57.64  +5.23  56.10
 36  59  202953 MIETZ Tim Ole  1999  GER   59.37  58.61  1:57.98  +5.57  59.06
 37  54  482025 KAZAKOV Kirill  2000  RUS   59.52  58.81  1:58.33  +5.92  62.11
 38  61  202900 NANTSCHEV Simon  1998  GER   59.66  58.68  1:58.34  +5.93  62.20
 39  67  40624 ADAMS Jack  1998  AUS   59.52  58.89  1:58.41  +6.00  62.81
 40  80  202998 PLANK Julian  2000  GER   59.90  58.55  1:58.45  +6.04  63.16
 41  47  202914 WEINGARTNER Lukas  1999  GER   59.63  58.89  1:58.52  +6.11  63.77
 42  56  492201 PARELLADA Enric  1998  ESP   59.81  59.00  1:58.81  +6.40  66.30
 43  85  203046 THIELE Severin  2001  GER   59.80  59.25  1:59.05  +6.64  68.39
 44  75  151289 NOVAK Oskar  2000  CZE   59.90  59.76  1:59.66  +7.25  73.71
 45  103  54614 BAUMGARTNER Dennis  2000  AUT   1:00.82  59.03  1:59.85  +7.44  75.36
 46  100  54679 BARTOLOME Alexander  2001  AUT   1:00.42  59.47  1:59.89  +7.48  75.71
 47  115  203034 SPORRER Patrick  2001  GER   1:00.11  59.85  1:59.96  +7.55  76.32
 48  64  151288 RECHTENBERG Jan  2000  CZE   1:00.45  59.69  2:00.14  +7.73  77.89
 49  92  54541 REITER Jonas  1999  AUT   1:00.72  59.46  2:00.18  +7.77  78.24
 50  91  40665 CRAWFORD Warwick  2000  AUS   1:00.87  59.65  2:00.52  +8.11  81.20
 51  74  203055 STREIBL Marius  2001  GER   1:00.23  1:00.41  2:00.64  +8.23  82.25
 52  108  40655 LEGGETT Connor  2000  AUS   1:00.74  1:00.00  2:00.74  +8.33  83.12
 53  78  54552 EBERL Florian  1999  AUT   1:00.85  59.99  2:00.84  +8.43  83.99
 54  107  430836 BIALOBRZYCKI Przemyslaw  2001  POL   1:00.93  59.97  2:00.90  +8.49  84.52
 55  99  202945 HEGELE Matthias  1999  GER   1:00.48  1:00.46  2:00.94  +8.53  84.87
 56  90  700973 BALAZ Filip  2001  SVK   1:01.47  1:00.28  2:01.75  +9.34  91.93
 57  105  54618 BERGER Stefan  2000  AUT   1:00.23  1:01.54  2:01.77  +9.36  92.10
 58  88  40656 MCADAM Hugh  2000  AUS   1:01.86  1:00.12  2:01.98  +9.57  93.93
 59  93  54479 PICHLER Nico  1998  AUT   1:01.39  1:00.62  2:02.01  +9.60  94.19
 60  110  203047 BACHL-STAUDINGER Jonas  2001  GER   1:02.16  1:00.57  2:02.73  +10.32  100.47
 61  106  203036 HAUSSMANN Maximilian  2001  GER   1:02.79  1:00.16  2:02.95  +10.54  102.39
 62  114  40653 FINDLAY Shaun  2000  AUS   1:01.85  1:01.55  2:03.40  +10.99  106.31
 63  112  221384 CHAPMAN Lloyd  1999  GBR   1:01.48  1:02.47  2:03.95  +11.54  111.11
 64  113  700978 BOTKA Filip  2001  SVK   1:03.71  1:00.85  2:04.56  +12.15  116.42
 65  102  270075 SKINNER Gary  1998  IRL   1:03.11  1:01.63  2:04.74  +12.33  117.99
 66  116  203072 SCHALLE Moritz  2001  GER   1:03.34  1:02.60  2:05.94  +13.53  128.46
 67  117  203006 BRUNNER Leon  2000  GER   1:03.23  1:03.85  2:07.08  +14.67  138.39
 68  119  203033 PASSIG Oliver  2000  GER   1:04.73  1:04.50  2:09.23  +16.82  157.14
Did not finish 2nd run
   118  380396 CIHLAR Matej Rene  2001  CRO           
   111  203048 ROEHL Marinus  2001  GER           
   98  54670 STROMMINGER Marc  2001  AUT           
   96  202972 GLAESS Gregor  2000  GER           
   94  54619 TRITSCHER Paul  2000  AUT           
   89  380378 SIROKI Lovro  1999  CRO           
   83  380389 KROTA Filip  2000  CRO           
   81  202994 WAIBEL Jonas  2000  GER           
   77  203026 WITTE Linus  2001  GER           
   66  670080 KUCHIN Zakhar  1997  KAZ           
   65  151292 PROVAZNIK Adam  2000  CZE           
   63  54556 PICHLER Rupert  1999  AUT           
   60  430802 PYJAS Pawel  1999  POL           
   53  430809 MATULKA Jakub  2000  POL           
   52  481968 GURYANOV Nikita  1999  RUS           
   46  202939 BOLZ Jonas  1999  GER           
   43  202800 KOEHLER Joel  1997  GER           
   41  700901 HYSKA Martin  1994  SVK           
   39  481841 OVCHINNIKOV Aleksey  1997  RUS           
   34  151238 ZABYSTRAN Jan  1998  CZE           
   33  202908 HIMMELSBACH Fabian  1999  GER           
   27  481824 VORONOV Aleksandr  1997  RUS           
   21  180791 MUSTALAHTI Jaakko  1996  FIN           
   19  422391 MAALOEY Espen  1995  NOR           
   17  202829 GRATZ Fabian  1997  GER           
   8  202764 MEISEN Bastian  1996  GER           
   1  40612 SCOTT Alec  1997  AUS           
Did not start 2nd run
   104  54678 BACHLER Fabian  2001  AUT           
   20  151024 KOTZMANN Adam  1993  CZE           
Did not finish 1st run
   109  54640 KOTHGASSER Pirmin  2001  AUT           
   101  202981 ROESCH Tom  2000  GER           
   97  54601 HOELZER Elias  2000  AUT           
   86  202943 SCHMIDT Tobias  1999  GER           
   84  54674 THURNER Markus  2001  AUT           
   79  203049 ZERHOCH Dominik  2001  GER           
   76  482023 TRYASOV Leonid  2000  RUS           
   73  430810 MICHALIK Michal  2000  POL           
   71  202969 RICHTER Pirmin  2000  GER           
   70  54669 PASSRUGGER Lukas  2001  AUT           
   69  54516 WIESER Luca  1999  AUT           
   68  203074 NEFF Alois  2001  GER           
   62  54549 BREITFUSS Maximilian  1999  AUT           
   58  202971 URLAUB Felix  2000  GER           
   57  202968 HIEMER Marvin  2000  GER           
   51  492181 LINACISORO Ibai  1997  ESP           
   35  481875 RIABITCA Konstantin  1997  RUS           
   32  202909 STOCKINGER Jonas  1999  GER           
   29  380374 VUKELIC William  1998  CRO           
   15  180627 MALMSTROEM Victor  1991  FIN           
Did not start 1st run
   95  430776 SZADKOWSKI Filip  1998  POL           
   87  203052 SCHMID Simon  2001  GER