Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

OFFICIAL RESULTS

Cardrona (NZL) 04.08.2018

FIS - Men's FIS OFFICIAL RESULTS

Race codex : 0198
Valid for FIS Points : YES
Jury
TD FIS MAY PETER AUS
Referee Osi INGLIN SUI
Chief of Race Grant WINSLOE NZL
Technical Data
Start Altitude 1500 m.
Finish Altitude 1330 m.
Vertical Drop 170 m.
Homologation Number 11326/05/14
Run 1
Course Setter Adam PIPER GBR
Number of Gates 57
Turning Gates 56
Start Time 08:30
Run 2
Course Setter Daniel DEJORI ITA
Number of Gates 58
Turning Gates 57
Start Time 10:45
 
Show more info»

Competitors

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Run 1 Run 2 Total Time Diff. FIS Points 2020 points
 1  1  6531063 GINNIS AJ  1994  USA   48.84  51.00  1:39.84     12.74  26.74
 2  8  934523 ENGEL Mark  1991  USA   48.83  51.18  1:40.01  +0.17  13.98  27.98
 3  14  6531892 WAGNER Kalle  1997  USA   49.95  50.46  1:40.41  +0.57  16.91  30.91
 4  15  54233 LEITGEB Richard  1994  AUT   49.25  51.27  1:40.52  +0.68  17.71  31.71
 5  4  502275 HEDELIN Olof  1998  SWE   50.33  50.32  1:40.65  +0.81  18.66  32.66
 6  16  104552 ARMSTRONG Carter  1997  CAN   50.69  49.98  1:40.67  +0.83  18.81  32.81
 7  12  410364 FEASEY Willis  1992  NZL   49.76  51.80  1:41.56  +1.72  25.32  39.32
 8  17  512029 NIEMEYER Nicola  1994  SUI   51.57  50.14  1:41.71  +1.87  26.41  40.41
 9  2  410365 BARWOOD Adam  1992  NZL   49.58  52.54  1:42.12  +2.28  29.41  43.41
 10  18  6531987 KELSEY Sky  1997  USA   50.44  51.78  1:42.22  +2.38  30.14  44.14
 11  22  6293831 FRANZONI Giovanni  2001  ITA   52.41  49.93  1:42.34  +2.50  31.02  45.02
 12  10  54384 OBAUER Gotthard  1996  AUT   51.64  50.84  1:42.48  +2.64  32.04  46.04
 13  23  6532315 PRETTI Winston  1999  USA   52.42  51.44  1:43.86  +4.02  42.13  56.13
 14  31  6532099 SNYDER Will  1998  USA   53.52  52.51  1:46.03  +6.19  58.00  72.00
 15  35  6531917 CAMPBELL Pate  1997  USA   54.87  51.18  1:46.05  +6.21  58.15  72.15
 16  34  6532141 GILLIS Joseph  1998  USA   55.00  52.07  1:47.07  +7.23  65.60  79.60
 17  48  54576 BRANDT Moritz  2000  AUT   55.99  52.12  1:48.11  +8.27  73.21  87.21
 18  39  6293830 FRANZONI Alessandro  2001  ITA   55.83  53.00  1:48.83  +8.99  78.47  92.47
 19  57  410403 GARRICK Hamish  1996  NZL   56.62  52.32  1:48.94  +9.10  79.28  93.28
 20  40  6532764 O BRIEN Preston  2001  USA   56.37  52.98  1:49.35  +9.51  82.27  96.27
 21  55  221444 RANKIN Charles  2001  GBR   56.68  53.00  1:49.68  +9.84  84.69  98.69
 22  52  6293938 GANDINI Alessandro  2001  ITA   55.72  54.02  1:49.74  +9.90  85.13  99.13
 23  21  410412 DERWIN Colbey  1997  NZL   1:00.46  54.15  1:54.61  +14.77  120.73  134.73
 24  49  6532609 DAVENPORT Luke  2000  USA   57.75  58.47  1:56.22  +16.38  132.51  146.51
 25  74  6301279 SUZUKI Issei  2002  JPN   59.43  57.13  1:56.56  +16.72  134.99  148.99
 26  76  6533058 THOMAS Dylan  2002  USA   59.32  58.11  1:57.43  +17.59  141.35  155.35
 27  69  6533054 SNYDER Charlie  2002  USA   1:00.01  58.06  1:58.07  +18.23  146.03  160.03
 28  56  6532811 AMON-FRANCESCHI Bruno  2001  USA   59.52  1:00.42  1:59.94  +20.10  159.71  173.71
 29  68  6533051 RIES Sasha  2002  USA   1:01.54  1:01.40  2:02.94  +23.10  181.64  195.64
 30  73  410450 BAIN Calder  2002  NZL   1:02.80  1:00.48  2:03.28  +23.44  184.13  198.13
 31  67  6533040 MESSNER Chilli  2002  USA   1:03.17  1:00.52  2:03.69  +23.85  187.12  201.12
 32  71  410451 ROBERTS Keir  2002  NZL   1:01.51  1:02.31  2:03.82  +23.98  188.07  202.07
 33  53  320476 LEE Ji Min  2001  KOR   1:00.08  1:04.58  2:04.66  +24.82  194.22  208.22
 34  64  410441 WHETU Nikau  2001  NZL   1:03.30  1:04.75  2:08.05  +28.21  219.00  233.00
 35  70  6533025 HORSCH Caleb  2002  USA   1:07.62  1:04.31  2:11.93  +32.09  247.37  261.37
 36  72  6301271 MURAHIRA Motoori  2002  JPN   1:11.95  1:10.50  2:22.45  +42.61  324.29  338.29
 37  77  320487 AN Seongjae  2002  KOR   1:15.89  1:12.66  2:28.55  +48.71  368.89  382.89
Did not finish 2nd run
   59  6300641 TAKADA Seitaro  1999  JPN             
   45  320024 HUR Seung-wook  1972  KOR             
   37  6301006 TAKADA Shunnosuke  2001  JPN             
   33  40644 COATES Theodore  1999  AUS             
   25  104538 YATES Cooper  1997  CAN             
   13  320453 SHIN Jeong-Woo  1999  KOR             
   11  202590 WASMEIER Lukas  1994  GER             
   9  104389 YOUNG Joseph  1996  CAN             
   7  561368 DVORNIK Jaka  1997  SLO             
   6  202712 HEGELE Georg  1996  GER             
   5  40612 SCOTT Alec  1997  AUS             
Disqualified 2nd run
   78  6533015 GROSSMAN Buey  2002  USA             
Did not finish 1st run
   80  221514 GILLETT James  2002  GBR             
   79  221516 PINI Max  2002  GBR             
   75  221507 DE POURTALES Louis  2002  GBR             
   66  221519 CITRON Milo  2002  GBR             
   65  6532987 SKAANE Nils  2001  USA             
   63  410435 SHERLOCK Jay  2001  NZL             
   62  6294054 GADDI Nicolo  2001  ITA             
   61  6294074 VALFRE DI BONZO Carlo Alberto  2001  ITA             
   60  320475 PARK Chanhyeok  2001  KOR             
   58  320479 CHIN Han  2001  KOR             
   54  410432 CASHMORE William  2001  NZL             
   51  221375 MCCANN Ryan  1999  GBR             
   50  6532665 WESTMAN Kristopher  2000  USA             
   47  320471 KIM Min-Hyung  2000  KOR             
   46  6532824 THOMAS Tucker  2001  USA             
   44  6531890 TROYER Stockton  1997  USA             
   42  6532814 SNYDER Bennett  2001  USA             
   41  104895 YATES Dawson  2000  CAN             
   38  6532089 LANE Tristan  1998  USA             
   36  6532011 CLERMONT Ryan  1997  USA             
   32  202929 SCHNEIDER Maximilian  1999  GER             
   30  6293753 SCUSSEL Federico  2001  ITA             
   29  6293437 COLLINI Filippo  2000  ITA             
   28  104687 HILL Dawson  1999  CAN             
   27  6532620 PRINCE-JUDD Dashiell  2000  USA             
   24  502433 HANSSON William  2001  SWE             
   20  512320 ZURBRIGGEN Alain  1998  SUI             
   19  6531599 THROM Benjamin  1996  USA             
   3  202736 DICK Lukas  1996  GER             
Disqualified 1st run
   43  6532660 SCHAFFNER Jack  2000  USA             
Did not start 1st run
   26  700929 PRIELOZNY Matej  1997  SVK